Македонецот Стамкос по стапките на Грецки

Експертите му предвидуваат блескава иднина на хокеарот на Тампа Беј лајтнинг. Канадскиот хокеар со македонски корени Стивен Стамкос е еден од водечките стрелци во професионалната НХЛ-лига, а стручњаците за него велат дека многу скоро, во следниве неколку години, ќе стане достоен наследник на големиот Вејн Грецки. Дваесетгодишниот центар на Тампа Беј лајтнинг лесно ги тресе противничките мрежи, асистира и ги одушевува љубителите на оваа динамична игра на мраз. - Тој беше одличен ученик, достоен за пример. Не сме навикнати хокеарите да бидат толку посветени и на науката. Очекувате таква ѕверка, водечки стрелец во Хокеарската лига на Онтарио, да не се потресува за ништо друго освен за тоа во што е најдобар – хокејот, но Стивен ни покажа дека не е така. Тој се трудеше во сите сфери да биде што е можно подобар, никогаш не барајќи оправдувања и некои посебни извинувања. Тоа не е во неговата природа. Можам да ви кажам дека професорите во нашето школо беа одушевени од ова момче - вели Пол Тајтаник, тренер на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонецот Стамкос по стапките на Грецки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: