Бојан Влаќевски од КК Вардар најуспешен на Меѓународниот кугларски натпревар

3 копии

Бојан Влаќевски од КК Вардар (Скопје) со освоени 645 поени го освои првото место во поединечна конкуренција на Меѓународниот кугларски натпревар кој се одржа викендов по повод Денот на независноста во кугланата на СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Веднаш по него второто место му припадна на Иван Тотиќ од КК Мертојак (Сплит) со 639 поени и третото на Урош Јагличиќ од КК Београд (Белград), 629. Екипно најдобри беа КК Београд од Белград со освоени 3607 поени, втори ККПартизан од Белград (3545 п. ) и трети Мартојак од Сплит (3513 п. ). ККВардар освоија 3445 поени, Калцит (Камник) -3288 и ГТЦ Мусандра од Скопје 3235 поени. Организатор на натпреварот беше КК Вардар од Скопје, кој е домаќин втора година по ред. Тие имаат за цел да го афирмираат овој спорт, во кој како што велат се вложува најмалку, а се постигнуваат најдобри резултати.
| | веќе видена | слични

Кугларскиот клуб „Хераклеа", во иднина ќе го носи името на градот од кој што потекнува Битола. „Како што најавивме кугларскиот клуб „Хераклеа" - го промени своето име и како единствен тим повторно ќе го носи препознатливиот бренд и боите на спортска Битола. Нека успесите во минатото на сите кугларски клубови бидат само поттик за наредните генерации на куглари, нека има повеќе кугларски клубови, нека има конкуренција и квалитет. Битола тоа го може, и тоа го заслужува“, се вели во известувањето на овој тим.
| | веќе видена | слични

Останато

Како во многу сфери во македонското општество, така и во администрацијата владее тотален хаос! После две години од формирање на Совет за реформа на јавна ...
сите 150 | | | веќе видена

Корисниците на апликацијата треба да внесат лична трансакциска сметка, бидејќи во спротивно не ќе може да им се изврши враќање на данокот. Од декември, ...
сите 66 | | | веќе видена

На самитот на Европската народна партија во Загреб се случи целосен меѓународен пораз на лажните и лицемерни политики на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Не само што се ...
сите 92 | | | веќе видена

СДСМ раководи со општина Струмица повеќе од 15 години. Kое е најголемото разочарување што им го приредила оваа партија на струмичани? Донев: Најголемо ...
сите 286 | | | веќе видена

Најдобрите фудбалери ги завршија квалификациите на „историското“ трето место и веќе се фокусираат на новите настапи во Лигата на нации, иако до нив има уште ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бојан Влаќевски од КК Вардар најуспешен на Меѓународниот кугларски натпревар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: