Синдикат: Само 2 отсто се сити

Едно просечно четиричлено семејство за најосновните минимални потреби за живот, во кои покрај храната и пијалаците, се вклучени и останатите основни елементи, месечно треба да издвојува по 30.000 денари (околу 500 евра). До ваков податок дојде Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), кој вчера ја претстави Синдикалната минимална кошничка, чиј износ мерен врз основа на цените на најосновните продукти во Македонија во декември 2010 година изнесува 29.199 денари. Претседателот на ССМ, Живко Митревски истакна дека доколку се направи споредбена анализа со просечната нето исплатена плата од 20.633 денари, ќе се констатира дека просечната плата покрива околу 70 отсто од синдикалната кошничка. - Ако направиме дополнителна анализа ќе видиме дека само 9,1 отсто од вработените имаат плата од 21.000 до 30.000 денари, а само 2,3 отсто имаат плата над 30.000 денари - појасни Митревски.
| | веќе видена | слични

Македонците се позадолжени и гладни Македонските граѓани се се позадолжени, а платата која во најголем дел ја трошат за хрна не им стига ниту за првите денови од месецот, предупредува Сојузот на синдикатите на Македонија. Истражувањето на синдикалците покажува дека минимална кошничка за четиричлено домаќинство, изнесува 29.199 денари. Според податоците изнесени на тркалезната маса во Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), на која присуствуваа и претставници од државните институции и соседни синдикати, со 408.000 вработени, односно со по еден вработен во домаќинство, со просечната плата од 20.500 денари што ја земаат само 10 отсто од вработените, може да се покрие само 70 отсто од минималната кошничка. Остатокот од над 8.000 денари месечно граѓаните го покриваат со кредитни задолжувања за да преживеат, пишува денеска „Дневник“. И синдикалците и експертите се согласија дека потрошувачката кошничка на Државниот завод за статистика не ги отсликува реалните потреби на едно просечно четиричлено домаќинство.
| | веќе видена | слични

Граѓаните во паника. По прехранбените производи сега поскапува и струјата, велат дека пари не стасуваат ниту за најнеопходното. „Многу влијае затоа што народот со минимални плати, не излегува на крај во месецот. За исхрана ги трошам најмногу парите. Ни најмалку не стасуваат. - Тешко, секој ден цените се покачуваат. - Јас сум пензионер, не да не стасуваат, туку невозможни потфати треба да прави човек за да му стигнат“, велат граѓаните. Во изминатиов период поскапеа лебот, млекото, месото, зејтинот и редица други производи. Подолго време расте и цената на бензините. Допрва ќе стартува и нова повисока цена на струјата. Колку може да издржи џебот на обичниот граѓанин? За храна и за лекови пари мора да се најдат, за друго не се ни помислува. Во Градскиот трговски центар најголем дел од продавниците се празни, написите за попусти и намалени цени ги има не секој чекор. Трговците велат дека едвај врзуваат крај со крај. „Цените се нормални, имаме и попусти, само што има малку народ, слаба работа“, рече вработена во ...
| | веќе видена | слични

На четиричлено семејство му требаат барем 500 евра за да го преживее месецот. Новата потрошувачка кошничка ја пресметаа синдикалците. Освен храната, за разлика од државната статистика, тие во кошничката ги ставија и останатите потреби. Пресметките одат вака: минимално за храна четворица трошат 12.000 денари, или толку колку што мери и Заводот за статистика. Но, во синдикалната кошничка влегува и домувањето кое чини 9.000 денари месечно. Синдикалците пресметале дека половина од овие пари одат за сметки, а половина за одржување на домот. 2.000 денари просечното семејство секој месец торши за превоз и хигиена, за гардероба 200 денари помалку, за рекреација 1.000 денари, а 500 денари за здравствени услуги. Овие 500 евра се минимална потребна сума на четиричлено семејство кое живее во стан не поголем од 50 квдарти и нема автомобил. - Мерејќи ја просечната нето плата и оваа потрошувачка кошница ќе видиме дека платата покрива само 70% од кошничката. Тоа значи дека се потребни уште 30% за да се задоволат ...
| | веќе видена | слични

Околу 30 илјади денари му се потребни на едно четиричлено семејство за да може да преживее, пресмета Сојузот на синдикати на Македонија. Ова значи дека 90 проценти од семејствата во Македонија не можат да ги намират месечните трошоци за живот. - Сојузот на синдикати на Македонија утврди дека минималната кошница за декември изнесува 29.199 денари. Во оваа кошница ги вклучивме минималните трошоци на едно семејство за храна и за пијалаци, домување, хигиена, превоз, облека и обувки, култура и одржување на здравјето. Ова не е просечна туку минимална кошница. Притоа, како пример земавме едно четиричлено семејство што живее во стан со површина од 50 квадратни метри и кое нема автомобил - потенцира Живко Митревски, претседател на ССМ. Од ССМ пресметале дека освен за храна и за пијалаци, за кои, според заводот за статистика, се потребни 12.342 денари, на едно семејство му се потребни дополнителни 9.012 денари за домување, 2.096 за хигиена, 2.326 за превоз, 1.808 за облека, 1.070 за култура и 540 денари за здравје. - ...
| | веќе видена | слични

На едно четиричлено семејство не му се доволни 12. 650 денари за да го преживее месецот, како што пресметал Државниот завод за статистика, туку 30 илјади денари. Според анализите што ги направи Сојузот на синдикатите на Македонија во изминатите две години, месечната минимална потрошувачка кошничка изнесува 29.199 денари, а со неа не е опфатена само храната, како што тоа го пресметува Статистика, туку и другите потреби за живот. Од сумата потребна за живот, која ја пресметале синдикалците, 42,27 отсто одат за храна, 30,88 проценти за домување, 7,2 отсто за хигиена, осум отсто за превоз, 6,2 проценти за обувки, 3,7 отсто за култура и 1,8 отсто за лекови. Тоа значи дека со една статистички просечна плата од 20.633 денари се покриваат околу 70 отсто од минималната синдикална кошничка. „Ако се земе предвид дека само 9,1 отсто од вработените земаат плата меѓу 20 и 30 илјади денари, 2,3 отсто имаат плата над 30.000 денари, јасно станува дека оваа кошничка покажува низа дилеми, отвора многу прашања и идеи за ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните живеат на воздух, задолжени се до гуша во кредити, а платата не им стигнува ниту до 15-ти во месецот. Ова го покажуваат податоците на Сојузот на синдикатите на Македонија, кои вчера излегоа со вредноста на синдикалната минимална кошничка за четиричлено домаќинство, која во моментов во земјава - според нивното истражување - изнесува 29.199 денари. Според податоците изнесени на тркалезната маса во Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), на која присуствуваа и претставници од државните институции и соседни синдикати, со 408.000 вработени, односно со по еден вработен во домаќинство, со просечната плата од 20.500 денари што ја земаат само 10 отсто од вработените, може да се покрие само 70 отсто од минималната кошничка. Остатокот од над 8.000 денари месечно граѓаните го покриваат со кредитни задолжувања за да преживеат. Тие оценија дека состојбата е повеќе од очајна и мора на ваков начин, преку истражување поткрепено со аргументи, да се иницира реално вреднување на работничкиот труд во земјава и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синдикат: Само 2 отсто се сити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: