Грци и Македонци пред сонцето на Вергина играа австралиски фудбал (ВИДЕО)


И додека македонската и грчката дијаспора на речиси секој собир во Австралија се тепаат, тоа не им пречи на спортските екипи. На социјалните мрежи се појави видео како македонската и грчка елипа од иселеници во препознатливите сини и црвени дресови играат натпревар во австралиски фудбал додека на средина стои знамето од Вергина кое и едните и другите го сметаат за свое. Погледнете како изгледаше нивниот меч.
| | веќе видена | слични

Не постои сила која може да те запре кога ја сакаш својата држава и својот корен. Тоа го докажаа петтемина Македонци во Мелбурн кои се спротивставија на грчкиот фашизам за време на протестот кој во саботата се одржа под мотото „Не за продажба на името Македонија и Македонија секогаш ќе биде грчка“, пренесува Маркукуле. Нападнати од 2000 Грци само поради тоа што носеле маици со македонски национални обележја, седеле и пиеле кафе во близина на грчкиот конзулат. Иако малкубројни тие не потклекнале и не избегале од разбеснетите Грци.
| | веќе видена | слични

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 477 | | | веќе видена

Апелирам до сите оние кои што се залагаат за правда и право, за сите оние што сакаат вистинско обединување во Република Македонија, за сите оние кои што сакаат ...
сите 266 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 260 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 217 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски,  поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грци и Македонци пред сонцето на Вергина играа австралиски фудбал (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: