Ѓорчев: Цените на горивата се неиздржливи за граѓаните


Сведоци сме дека од доаѓањето на СДСМ и Зоран Заев на власт, цената на дизелот во Македонија е зголемена за 30 проценти. Истовремено дополнително е обременета со зголемувањето на акцизата од 3,5 денари по литар, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Ги повикуваме и Зоран Заев како премиер и Драган Тевдовски како министер за финансии веднаш и неодложно да ја укинат акцизата која што ја зголемија од 1 јануари. Затоа што цената на бензините и на дизелот се неиздржливи за граѓаните на Република Македонија. Наследија цена на дизелот за 46 денари, а веќе денес цената на литар дизел е 60 денари, истакна Владимир Ѓорчев на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ и додаде: „За време на владата на СДСМ цената отиде од 46 на 60 денари. Тоа е зголемување ни помалку ни повеќе од 30 проценти. Значи премиерствувањето и министерувањето на Зоран Заев и Драган Тевдовски ги чини граѓаните на Република Македонија 30 проценти зголемена цена на бензинот и дизелот. Од тие причини веднаш нека ја укинат акцизата која што ја наметнаа, да се ...
| | веќе видена | слични

Транспортниот бизнис почна да ги чувствува последиците од поскапувањето на дизелот. На дел од вработените им се променети условите за работа во договорите, а ...
| | веќе видена | слични

Атанас Трајковски, кој бил вработен во една приватна градежна компанија, вели дека дури откако отишол на лекарски преглед дознал дека добил отказ. Како што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Независниот синдикат на камионски транспортери (МАКАМТРАНС) и Независниот синдикат на градежните работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТГ) ...
| | веќе видена | слични

Независниот синдикат на камионските транспортери и независниот синдикат на градежни работници до министерството за труд и социјала со предлог за воспоставување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорчев: Цените на горивата се неиздржливи за граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: