Макрон му вети француско државјанство на „Спајдерман“ од Мали


По спектакуларното спасување дете, бегалец од Мали беше примен од францускиот претседател Емануел Макрон, кој му вети добивање француско државјанство. „Херојот од Париз“, 22-годишниот Мамуду Гасама, во знак на благодарност за спектакуларното спасување дете, доби признание од највисока инстанца - беше примен од францускиот претседател во Елисејската палата. Во таа прилика Емануел Макрон му ветил добивање француско државјанство и прием на работа во пожарникарска служба. Макрон му предал и одликување на бегалецот за неговата храброст и самопожртвуваност. Младиот човек на викендот со неверојатна акција на искачување по балконите на една зграда во Париз, спаси од пад четиригодишно дете, кое висеше држејќи се за работ на балконот на четврти кат. „Мислев само на неговото спасување, а благодарени на Бога, успеав да го спасам“, изјави Гасама за ТВ БМФ. Минувачи го снимиле пожртвуваниот чин на младиот човек од Мали, кого медиумите го нарекуваат „Спајдерман“, а видеото е прегледано преку милион пати на социјалните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Семејството на 4-годишното момче спасено додека висело на балкон во Париз на сите начини му се заблагодари на Мамуд Гасими, мигрант од Мали, кој за неколку секунди, како Спајдермен, се качи и го повлече детето на безбедно. „Тој е вистински херој“, рекла бабата на детето. Таткото на малото дете излегол до продавница и го оставил синот сам, а на враќање одлучил да ја игра популарната игра „Покемон Го“ на улица и поради тоа се задржал. Поради тоа му се заканува казна затвор од 2 години. Мајката на детето кажала дека нејзиниот партнер не е навикнат да го чува детето и дека и претходно го ставал сам. „Не го оправдувам она што го стори мојот сопруг. Луѓето ќе речат дека може да му се случи секому. Мојот син едноставно имал среќа. Човекот кој го спаси направи едно големо чудо“, вели таа. Францускиот претседател Емануел Макрон лично му се заблагодарил на Гасим и му врачил медал за храброст, му понудил работа во пожарникарна служба и француско државјанство.
| | веќе видена | слични
2 копии

Младиот Мамуд Гасама кој има само 22 години ги освои срцата на сите Французи, но и на луѓето ширум светот кој со својата неверојатна брзина спаси детенце кое висеше од балкон на зграда на 4-ти спрат.Тој за само 30 секунди, од улица се качи на 4 спрат од зградата.Поради овој херојски чин Гасами го слави целата нација, а проговори и тој и рече дека не размислувал за себе во тој момент.„Видов многу луѓе насобрани на улицата, не ни размислив, само почнав да се качувам и фала му на Бог го спасив детето. Кога влеговме во дневната соба почнав да се тресам. Морав да седнам зошто нозете не ги чувствував од шок" раскажал тој.Од ова беше инпресионирал и францускиот Претседател кој го пофали Гасами и му даде државјанство и работа во Франција.„Среќен сум што за првпат во животот добив медал" додава скромниот Гасами кој инаку влегол во Франција илегално во септември 2017.
| | веќе видена | слични

Парискиот јавен обвинител Франсоа Мулин изјави дека таткото на четиригодишното дете кое во понеделникот во херојска акција беше спасено од страна на малискиот имигрант Мамуд Гасама играл Покемони додека детето му висело од терасата на четвртиот кат. „Додека се случувал инцидентот, таткото излегол од станот до продавница, а потоа застанал на улица да игра Покемони, што траело некое време“, рече Мулин. Го оставил прозорецот отворен, а ни прозорецот, ниту терасата не биле обезбедени за да не може да излезе детето. Малечкото момче излегол од прозорецот, се префрлил на другата страна и само со рачињата се држел за оградата кога таткото се вратил и го здогледал. „Таткото бил многу вознемирен зошто сфатил што направил и што можело да се случи“, изјави правобранителот. Таткото, чиј идентитет не е откриен, моментално е во притвор. Во септември ќе излезе пред судија, а му се заканува двегодишна казна за негрижа на детето. Малечкиот е сместен во дом семејство и треба да биде префрлен кај мајката, која исто така живее ...
| | веќе видена | слични

Четиригодишното момчето кое висеше на зграда во Париз, а подоцна беше спасено од мигрантот Мамоду Гасама, паднало од шестиот кат, каде живее со својот татко, а подоцна успеало да се задржи на четвртиот кат. Голем број коментари по несреќниот момент на социјалните мрежи пишуваат дека претставува вистинско чудо што детето по падот од два ката успеало да се задржи и да мине само со гребаници. Исто така, во коментарите може да се прочитаат голем број критики на адреса на соседот од соседниот балкон на четвртиот кат, за кого велат дека можел да направи многу повеќе за да му помогне на момчето . Тој изјавил дека детето го држел за рака, но не се осмелил да го повлече поради параванот што се наоѓал помеѓу двата балкона. „Не сакав да ризикувам и да му ја пуштам раката. Мислев дека е подобро да одам чекор по чекор“, објаснил тој и додал дека го забележал момчето како крвави од ножниот прст и бил повреден кај ноктот. Paris balcony boy family thank Mali ‘Spiderman’ Mamoudou Gassama https://t.co/crKkGuNavd — BBC News ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Мигрантот од Мали кој на херојски начин го спаси момчето во Париз деновиве е во фокусот на светската јавност. Мамоду Гасама неверојатно вешто и брзо успеа да се искачи од надворешната страна на зградата до четвртиот кат за да го спаси четиригодишното момче кое висеше од балконот. Поради неговиот спасоносен подвиг, вчера доби француско државјанство и работа како пожарникар. Цела Франција ја слави наговата постапка, а тој јавно доби благодарност и од семејството на момчето чиј живот успеа да го спаси. „Тој е вистински херој“, изјави бабата на момчето, а пренесе Би-би-си. Но оваа приказна има и своја мрачна страна. Станува збор за прашањето како е можно никој да не внимавал на малото дете и како тоа воопшто успеало да дојде до балконот и до ситуација неговиот живот да го спасува случаен минувач. Имено, таткото на четиригодишно момче го напуштил својот син и го оставил сам во станот за да отиде до продавница. Сега му се заканува тужба за запоставување на детето. Детето пред околу три недели дошло во Париз од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Родителите на момчето кое беше драматично спасено додека висеше на балкон во Париз, му се заблагодарија на мигрантот оа Мали, кој го спаси четири годишното дете.„Тој навистина е херој“ рекла бабата на момчето за Мамаду Гасама, кој се искачи на четири спрата за да го спаси момчето.На Гасама ќе му биде доделено државјанство. Тој се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, во Елисејската палата, каде Макрон му додели медал за храброст и му понуди работно место како пожарникар.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Семејството на француското момче што беше спасено додека висеше од балконот на четвртиот кат од човекот што го нарекоа „париски Спајдермен“ сега ги нарекува постапките на Мамуду Гасама „неверојатни“. Гасама е „навистина херој“, рече бабата на 4-годишникот за Би-Би-Си за мигрантот од Мали, кој за само неколку секунди се искачи по фасадата на зградата во Париз и го спаси момчето. Детето, наводно, отишло да живее со својот татко пред само неколку недели, а мајка му и брат му требало да им се приклучат од островот Реунион во јуни. Консиержот на зградата за БФМТВ рече дека таткото всушност живее на шестиот кат. Според некои нови информации, момчето паднало два ката пред да се фати за балконот на четвртиот кат. Францускиот обвинител вели дека татко му го оставил момчето само за да оди до продавница и застанал на пат кон дома за да игра Покемон гоу, објави Си-Ен-Ен. Таткото, кој во неделата беше ставен во полициски притвор, може да се соочи со две години затвор ако биде осуден под обвинение дека „не ги исполнил ...
| | веќе видена | слични

Семејството на детето кое беше спасено од балконот во Париз му се заблагодари на мигрантот од Мали кој го спаси. “Тоа е херој”, рече бабата на момчето за мигрантот Мамуду Гасама, кој се искачи на четвртиот кат за да го извлече детето. Таткото на четиригодишното момче кој го остави детето само во станот и отиде во продавница се соочува со обвинение за негрижа.Истрагата покажала дека во време кога се спасувал неговиот син, тој играл „Покемон Гоу“. „Таткото го напуштил станот и отишол да купува, а потоа одлучил да игра „Покемон Гоу“ на улица, изјави обвинителот Фансоа Молинс. „Неговото однесување се истражува поради неисполнување на родителските обврски, за што е можна казна од две години затвор“ додаде тој. Судењето е закажано за септември. Обвинителот објасни дека прозорот останал отворен и немало заштита на балконот која би можела да го спречи детето да се качи на оградата. Таткото е вознемирен затоа што сфаќа што направил и што можело да се случи додаде обвинителот. Мигрантот од Мали Мамоду Гасама го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истрагата покажала дека таткото на детето кое млад мигрант од Мали го спаси од балкон во Париз за тоа време играл „Покемон Гоу“. Мигрантот од Мали Мамоду Гасама го воодушеви светот, а поради неговиот подвиг претседателот Емануел Макрон на момчето му понуди и државјанство. Од друга страна, таткото на четиригодишното дете е приведен и би можел да заврши во затвор, пренесува Метро. -Таткото го напуштил станот додека се случувал инцидентот. Отишол да купува, а потоа одлучил а игра „Покемон Гоу“ на улица, изјави обвинителот Фансоа Молинс. -Неговото однесување се истражува како прекршок поради неисполнување на родителските обврски, за што е можна казна од две години затвор, додаде тој. Судењето е закажано за септември. Обвинителот објасни дека прозорот останал отворен и немало заштита на балконот која би можела да го спречи детето а се качи на оградата. Таткото е вознемирен затоа што сфаќа што направи и што можело да се случи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон му вети француско државјанство на „Спајдерман“ од Мали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: