Родителите опасно грешат - сами даваат антибиотици и упорно бараат кортикостероиди за децата


Секојдневно во ординацијата во која работам се среќавам со пациенти од најмала возраст до возрасна популација. Сѐ поголем е бројот на пациенти со горнореспираторни инфекции (Rhynopharingitis, Laryngitis I Tonsillitis ac.), кои веќе не се сезонски заболувања, туку целогодишни. При земањето анамнеза сѐ почесто ги слушам одговорите за веќе земената терапија на своја рака кај возрасните или со одлука на родителот за децата, уште пред да дојдат во ординација кај нас и уште пострашно ‒ терапијата е антибиотска. Овие лекови им се останати од претходни лекувања, земени од роднини... И освен што сами одредиле терапија, што значи дека може да станува збор за погрешен лек, многу често сами одредиле и неправилни дози. Советите на Д-р Андреа Николова-Пауновиќ, матичен лекар, прочитајте ги на Деца.мк
| | веќе видена | слични

Малите деца, особено бебињата се навистина чувствителни и затоа ртеба да внимавате како се грижите за нив и лекувате, пренесува „Стил“. Една мајка од Мексико го научила тоа на потешкиот начин, па затоа се одлучила да ги предупреди другите родители да не ја направат истата грешка поради која таа го загубила своето двегодишно дете. Всушност, кога таа се вратила од работа, забележала дека нејзиното дете кашла и има висока температура. Се одлучила да му ги протрие градите со лек кој таа и сопругот со години го користеле за смирување на овие симптоми. Го направила тоа, го оставила детето да спие, па заспала и таа. Кога се разбудила утрото, видела дека нејзиното дете не дише. Веднаш го однела на лекар, но веќе било доцна. Откако слушнале што се случило, лекарите и објасниле дека маста која мајката му ја нанела на градите на бебето предизвикува зголемена секреција на слуз, дури 60 % и ги блокира дишните патишта. Потполно не е важно за кој лек станува збор. Експертите велат дека децата се почувствителни од ...
| | веќе видена | слични

Многу родители со причина се плашат своите деца да ги остават сами. Оваа мајка има две деца, и не и било сеедно, кога видела што се случува додека не била дома. Родителите во собата поставиле камера која снимила загрижувачка сцена, но на самиот крај на видеото, мајката сепак се смирила кога видела дека ѝ децата ѝ нејзиниот сопруг одлучиле да се пошегуваат со неа.
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 745 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 298 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 272 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 166 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 5 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Родителите опасно грешат - сами даваат антибиотици и упорно бараат кортикостероиди за децата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: