Именуван нов вицегувернер на Народна банка

На вчерашната пета седница на Собранието, 34-годишната Маја Кадиевска-Војновиќ беше именувана за нов вицегувернер на Народната Банка на Република Македонија. Кадиевска-Војновиќ беше предложена од страна на гувернерот, Димитар Богов. Досега работела како советник-аналитичар во отсекот за движења во надворешниот сектор во рамките на дирекцијата за истражувања во НБМ. Инаку Кадиевска- Војновиќ има дипломирано економија и завршени постидипломски студии на Сити универзитетот - Солун (Шефилд универзитет). Предава Макроекономија на Американ колеџ, а повремено и на економскиот факултет во Скопје.
| | веќе видена | слични

Маја Кадиевска - Војновиќ е новиот вицегувернер на Народната Банка на Република Македонија. Кадиевска - Војновиќ (34) беше предложена од страна на гувернерот Димитар Богов, а именувана на вчерашната петта седница на Собранието на РМ. Досега работела како советник-аналитичар во отсекот за движења во надворешниот сектор во рамките на дирекцијата за истражувања во НБРМ. Инаку, Кадиевска - Војновиќ има дипломирано економија и завршени постдипломски студии на Сити универзитетот во Солун (Шефилд универзитет). Предава макроекономија на Американ колеџ, а повремено и на Економскиот факултет во Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Именуван нов вицегувернер на Народна банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: