Магнезиум против грчеви

Магнезиумот претставува важен елемент во човековиот организам. Потребен е за нормална работа на срцето, нервите и мускулите, а учествува и во активација на повеќе од 300 ензими кои допринесуваат за непречен тек на бројните метаболички процеси. Важен е за преносот на нервните импулси, учествува во создавањето и коритењето на АТП (енергија), детоксикација на организмот (заштита од тешките метали), учествува во процесот на коагулација, транспорт на глукоза до клетките, ги превенира и намалува конвулзиите и друго. Се апсорбира во тенкото црево, на чија апсорпција поволно влијае витаминот Д. Нашиот организам не може сам да го создаде магнезиумот, па затоа е потребно тој да се внесува преку храната или други додатоци на прехрана. Со правилен начин на исхрана, дневно се внесува околу 300 mg магнезиум. Го има во: морските алги, бадемите, индиските ореви, органската црна меласа, црвената алга, лешниците, прехрамбениот квасец, бразилските ореви, кикириките, просото, целите пченични зрна, оревите, ржта, слатката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 501 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 395 | | | веќе видена

Откако опозицијата денеска обвини дека премиерот Зоран Заев ја опструирал истрагата за Рекет, од СДСМ возвратија дека опструирањето истраги било одлика на ...
сите 360 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 336 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 911 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Магнезиум против грчеви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: