Мадуро ги започна „најважните воени вежби во историјата на Венецуела“


Венецуелскиот лидер Николас Мадуро ги започна, како што тој ги опиша, „најважните“ вежби во историјата, подготвувајќи се да се одбрани од каква било потенцијална инвазија, откако САД и нивните сојузници го поддржаа самопрогласениот привремен претседател Гуаидо. Вежбите ќе траат до 15 февруари и ќе бидат најголемите воени вежби што земјата ги има одржано во својата 200-годишна историја, истакна претседателот Мадуро, кога пристигна во Форт Гуаикaипуро во државата Миранда. „Мора да се подготвиме да го одбраниме суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста (на Венецуела)“, нагласи избраниот шеф на државата, очигледно стравувајќи дека повиците на Вашингтон за промена на режимот и нејзиното агресивно подржување на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо може да ескалираат во директна воена инвазија. Гуаидо, кој во јануари се прогласи за привремен претседател на Венецуела и веднаш доби благослов од САД и нивните сојузници во Европа и ширум Латинска Америка, не ја отфрли можноста дека ќе мора да донесе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската Унија и Уругвај ќе испратат техничка мисија во Каракас за да го отворат патот за мирна транзиција и нови избори во Венецуела, најави попладнево шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини. Европската Унија, која тешко изнаоѓа едногласност околу венецуелското прашање, поради противењата, пред сѐ, на грчката и италијанската влада за признавањето на привремениот претседател Хуан Гуаидо, сепак продолжува да се надева дека ќе успее да поддржи демократска транзиција, што треба да доведе до нови претседателски избори, се согласија денеска министрите за надворешни работи на Унијата. – Намерата е да се помогне за создавање услови за нови, фер и слободни избори и мирен исход, и исклучуваме секаква поддршка за воена ескалација, изјави Федерика Могерини. ЕУ најмногу е фокусирана во испорачувањето на хуманитарната помош во Венецуела. – Ја истакнав потребата да се избегне хуманитарната помош да биде искористена за други цели, рече Могерини и потсети дека ЕУ е прва во светот по испорака хуманитарна ...
| | веќе видена | слични

Властите во Венецуела забранија влез на политичка делегација од ЕУ, тврдејќи дека зад посетата се крие заговор. Од Министерството за надвошени работи во Каракас тврдат дека пратениците од Европската народна партија биле информирани претходно дека нема да добијат дозвола за влез. Но притоврените реплицираа дека за планот дознале на пат кон Венецуела каде што биле поканети од опозицискиот лидер Хуан Гуаидо чијшто мандат за привремен лидер е признаен од повеќето земји-членки на ЕУ, Јужна Америка и од САД. Естебан Гонзалес Понс - портпарол на шпанската народна партија во ЕП Од овој момент, нашата парламентарна група, која е мнозинство во Европскиот парламент, бара ЕУ да се повлече од Меѓународната контактна група. Доколку госпоѓата Могерини им дозволи на нивните претставници да одат каде што замениците не смеат, таа ќе има проблем да му го објасни тоа на Европскиот парламент. Противникот на претседателот Николас Мадуро им даде на властите рок од една недела да дозволат влез на хуманитарната помош. ...
| | веќе видена | слични

Шефот на руската дипломатија ја повика меѓународната заедница да поддржи дијалог во Венецуела, а не да поставува ултиматуми Меѓународната заедница е должна противниците во Венецуела да ги повика на дијалог, а не да им поставува ултиматум, предупреди шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Ситуација во Венецуела, според Лавров, беше тема на разговорите при неговите билатерални средби на маргините на Минхенската конференција за безбедност. – Ако се раководиме според меѓународното право, кое, меѓу другото, е утврдено и со повелбата на Обединетите нации, венецуелската криза претставува внатрешна работа, а меѓународната заедница е должна да ги повика Венецуелците да пронајдат решение меѓу себе, за што се залагаа Уругвај, Мексико, земјите од Карипската заедница, Русија, Кина, Иран, Боливија и многу други – истакна рускиот министер пред новинарите во Минхен. Лавров додаде дека таквиот став не се совпаѓа со планот што е замислен кога станува збор за судбината на Венецуела како држава. – Наместо меѓународното ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На делегацијата од Европралемантот,не и беше дозволено да влезе во Венецуела и синоќа се врати во Мадрид. Дипломатската група осставена од пет лица отпатува кон Каракас на покана на самопрогласениетот привремен претседател на земјата Хуан Гваидо. Европратеникот Хосе Игнасио Салафранка изјави дека и покрај поканата од венецуелскиот Парламент, веднаш по пристигнувањето, на членовите на делегацијата им биле одземени патните исправи и биле одведени во миграциската служба. – По извесно време ни беше кажано дека Министерството за надворешни работи одбива да ни дозволи влез во земјата, појасни европратеникот.
| | веќе видена | слични
9 копии

Американската војска достави повеќе тони хуманитарна помош во колумбискиот град Кукута на границата со Венецуела, која би требало да ја дистрибуираат приврзаниците на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кого САД го признаа за привремен претседател. Рубио, републиканскиот сенатор за Флорида, беше вчера во Кукута, каде изјави дека војниците кои ја спречуваат доставата за помош ќе го поминат “остатокот од животот криејќи се од правдата“, пренесува „АП“. Претходните испораки со помош доставени се преку комерцијални летови. Вчерашната испорака опфаќа 180 тони помош во храна, средства за хигиена и друга роба наменета за повеќе од 25.000 луѓе. Актуелниот претседател на Венецуела, Николас Мадура ја одбива американската помош и војската го спречува нејзиното доставување во Венецуела.
| | веќе видена | слични

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не е првата , ниту пак последната помош, изјавил официјалниот претставник на УСАИД Марк Грин во Кукута при предавањето на помошта во овој пограничен град полн  со мигранти од Венецуела. Претходната помош била испорачана преку комерцијални летови. Инаку во оваа испорака имало 180 тони храна и средства за хигиена и друга роба намената за повеќе од 25 000 луѓе.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и безбедна! Николас Мадуро порача дека венецуеланската армија ќе биде испратена на границата со Колумбија каде што нивните војници ќе бидат подготвени да им се спротистават на „провокациите“ кои што, како што тврди, ги подготвуваат Американците. „Засилувањето на границата со Колумбија е потребно за границата да се направи безбедна, мирна и непробојна“, порача венецуеланскиот претседател Николас Мадуро. Тој исто така нагласи дека распоредувањето на армијата ќе започне веднаш, а изјавата ја даде по завршувањето на големите воени вежби на армијата кои што траеа неколку дена. „Дуке има планови против Венецуела во соработка со американските власти“, порача Мадуро, зборувајќи за колумбискиот претседател Иван Дуке Маркез. Од друга страна, претседателот на Колумбија деновиве се врати токму од Вашингтон каде што имаше средба со високи претставници на Белата куќа на која ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Венецуела нема да има граѓанска војна, изјави лидерот на опозицијата и привремен претседател Хуан Гуаидо. -Тоа е многу чувствително прашање, кое се однесува на војниците и цивилите. Сегашниот режим нема политичка иднина, бидејќи не штити никого и не гарантира ништо, па 90 отсто од Венецуелците сакаат итни промени во земјата, тоа е она што го сакаат од Владата. Само елитата не сака промени, тие би сакале Николас Мадуро да остане на власт под кое било сценарио. Сакаме да му помогнеме на венецуелскиот народ, да го подобри животниот стандард и да ги заштити своите права – рече Гуаидо. Гуаидо даде нејасен одговор на прашањето дали планира да свика нови претседателски избори на 23 февруари, велејќи дека согласно Уставот на земјата, привремениот претседател треба да распише избори во рок од 30 дена. -Моите овластувања се сосема јасни: тоа е да се обезбедат вистински слободни избори, а за да го постигнеме тоа, потребен ни е преоден период во кој ќе ги исполниме сите формалности за да оствариме вистински слободни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Британскиот милијардер Ричард Бренсон планира хуманитарен концерт во Колумбија со цел да ја подигне глобалната свест за кризата во Венецуела и да собере средства за хуманитарна помош. Бренсон наведе дека хуманитарниот концерт го организира на барање од привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гуидо и политичкиот дисидент Леополдо Лопез. Концерот е предвидено да се одржи на 22 февруари во колумбискиот пограничен град Кукута, во кој веќе се собира хуманитарна помош за Венецуела. Претходно, Гуидо изјави дека на 23 февруари ќе одобри влез на хуманитарна помош во Венецуела. – Нашата цел е да се соберат 100 милиони долари за 60 дена и да се отвори границата со цел хуманитарната помош да пристигне до милионите луѓе на кои им е потребна. Со фантастичен избор на меѓународни и регионални уметници, концертот ќе биде пренесуван ширум светот, посочи Бренсон. Венецуела поради економската и политичката криза се соочуваа во галопирачка инфлација и со недостиг на храна и лекови. Повеќе од 2,3 милиони луѓе од 2014 година ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 197 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мадуро ги започна „најважните воени вежби во историјата на Венецуела“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: