Германски суд дозволи екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија

2 копии

Шпанското обвинителство го товари Пуџдемон за бунт, поттикнување бунт и за злупотреба на државни средства во врска со организацијата на референдумот за независност на Каталонија лани во октомври Суд во германскиот град Шлевизг денеска го прифати барањето за екстрадиција на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон во Шпанија, врз основа на шпанското обвинение за злоупотреба на јавни средстава. Шпанското обвинителство го товари Пуџдемон за бунт, поттикнување бунт и за злупотреба на државни средства во врска со организацијата на референдумот за независност на Каталонија лани во октомври, кој Уставниот суд на Шпанија го прогласи за неуставен и противзаконски. - Судот утрово реши дека барањето за екстрадиција по обвинението за залоупотреба на државни средства е основано, изјави портпаролката на Судот, Судиите, од друга страна го отфриле обвинението за бунт како основа за екстрадиција на Пуџдемон. Како што јави ДПА, пред да стане полноважна, одлуката за екстрадиција на Пуџдемон ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шпанските власти ги повлекоа меѓународните потерници за апсење на поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон и други високи каталонски претставници Шпанија побара екстрадиција на Пуџдемон поради неговата клучна улога во спорниот референдум од 1 октомври и последователно унилатерално прогласување независност од страна на регионалниот парламент предводен од сепаратистите. Пучдемон побегна во Белгија по референдумот, но беше уапсен во Германија на 25 март, откако ја премина данската граница на пат со автомобил од ангажманот во Финска назад во Брисел. Германски суд неодамна пресуди дека Пуџдемон може да биде екстрадиран во Шпанија поради обвиненија за злоупотреба на јавни средства за референдумот, но не и за посериозните обвиненија за бунтот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници луѓе протестираа во Барселона барајќи политичари од Каталонија да бидат ослободени од затвор, објавија медиумите. Тие се обвинети за нелегален референдум за независност одржан на 1 октомври 2017 година.Организатори на протестот се каталонскотонационално собрание, Òmnium Cultural и каталонската асоцијација за граѓански права . Лидерот на Òmnium Cultural Жорди Куишар и поранешниот шеф на каталонскиот национална собрание Жорди Санчез заедно со уште седум политичари се наоѓаат во притвор.Демонстрантите сакаат да бидат симнати сите обвиненија – освен за оние кои се уапсени, но и за оние членови на каталонската движење, кои се наоѓаат во странство, избегнувајќи го шпанското правосудство.Во поворката учествуваа претставници на партии, кои се борат за независност на Каталонија, како и претставници на владата – премиерот Ким Тора, претседателот на парламентот Роже Торен и др.
| | веќе видена | слични

Германскиот суд денеска одлучи дека поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемо може да и биде предаден на Шпанија за да се соочи со обвинувањата. Пучдемон се терети за финансиски малверзации, но и за бунт. Меѓутоа, германскиот суд смета дека поради второто дело тој не може да биде предаден. -Екстрадирање поради обвинувањата за проневера на јавни пари е можно, предавање поради бунт не е можно, соопшти судот. Прецизирано е дека обвинителството ќе биде надлежно за организирање на предавањето на Пучдемон на шпанските власти, и оти поранешниот каталонски лидер во меѓувреме „ќе биде на слобода“. Обвинителството соопшти дека „наскоро ќе одлучи за предавање на обвинетиот за проневера“. Одлуката на судот е удар врз шпанското обвинителство зашто би можело да спречи судење за бунт, за што во Шпанија казната може да биде и 30 години затвор. -Судот поаѓа од принципот дека шпанскиот суд ќе ја почитува одлуката и оти на обвинетиот Пучдемон нема да му се суди за бунт, туку само поради корупција, појаснува германскиот суд. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Налогот за екстрадиција на Карлес Пучдемон, поранешниот претседател на шпанскиот регион Каталонија, набргу ќе биде одобрен од државниот правобранител на федералната германска провинција Шлезвиг-Холштајн, соопшти денеска портпаролот на оваа институција. Судот во северниот германски град Шлезвиг одлучи дека Пучдемон може да биде екстрадиран под обвинение за злоупотреба на државните фондови, но го отфрли посебното обвинение за бунт. Со цел да се изврши екстрадицијата, потребно е одобрение од државниот правобранител. Шпанија побара екстрадиција на Пучдемон поради клучната улога што тој ја имаше во контроверзниот референдум за независност на Каталонија, што се одржа минатиот октомври. По референдумот, Пучедемон побегна во Белгија, но беше уапсен во Германија на 25 март.
| | веќе видена | слични

Суд во германскиот град Шлевизг денеска го прифати барањето за екстрадиција на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон во Шпанија, врз основа на шпанското обвинение за злоупотреба на јавни средстава. Шпанското обвинителство го товари Пуџдемон за бунт, поттикнување бунт и за злупотреба на државни средства во врска со организацијата на референдумот за независност на Каталонија лани во октомври, кој Уставниот суд на Шпанија го прогласи за неуставен и противзаконски. - Судот утрово реши дека барањето за екстрадиција по обвинението за залоупотреба на државни средства е основано, изјави портпаролката на Судот, Судиите, од друга страна го отфриле обвинението за бунт како основа за екстрадиција на Пуџдемон. Како што јави ДПА, пред да стане полноважна, одлуката за екстрадиција на Пуџдемон треба да ја одобри јавниот обвинител на германската покраина Шлезвиг-Холштајн, на чија територија се води процесот. Судот исто така реши до завршување на постапката Пуџдемон да остане на слобода. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 345 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 119 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 514 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 183 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германски суд дозволи екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: