Асанж добил писмо со бел прав исто како што вчера доби снаата на Трамп во Њујорк

10 копии

Основачот на Викиликс Џулиан Асанж, кој се наоѓа на територијата на Еквадорската Амбасада во Лондон, на Твитер напиша дека минатата недела добил плик како тој што вчера пристигна во домот во Њујорк на Ванеса Трамп, сопругата на најстариот син на американскиот претседател Доналд Трамп. Основачот на Викиликс Џулиан Асанж, кој се наоѓа на територијата на Еквадорската Амбасада во Лондон, на Твитер напиша дека минатата недела добил плик како тој што вчера пристигна во домот во Њујорк на Ванеса Трамп, сопругата на најстариот син на американскиот претседател Доналд Трамп.Сопругата на Доналд Трамп помладиот беше хоспитализирана откако отворила писмо со бел прав.- Чудно е што и јас добив такво писмо минатиот вторник, напиша Асанж на Твитер, додавајќи дека на пликот имало американски поштенски марки.Се очекува британски суд денеска да одлучи дали да го уважи или да го отфрли барањето на 46-годишниот Асанж за прекин на судскиот процес против него. Ако судот пресуди во негова корист, тој ќе може да ја ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на Доналд Трамп Помладиот е префрлена во њујоршка болница откако отворила писмо со неидентификуван бел прав. Писмото било упатено до најстариот син на американскиот претседател Доналд Трамп на адресата на неговиот стан на Менхетн. И основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, потврди дека минатата недела добил плик, како тој што Ванеса Трамп го отвори завчера, пренесуваат светските медиуми.Њујоршката полиција соопшти дека Ванеса Трамп и уште две лица биле префрлени во болница на преглед. Инцидентот го истражува тајната служба, а официјални лица изјавија дека снаата на Трамп е во добра здравствена состојба. Според првичните анализи, правот бил безопасен, но подеталните анализи сѐ уште траат.Во меѓувреме, и Асанж, кој се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон, истакна дека добил слично писмо како Ванеса Трамп.- Чудно е што и јас добив такво писмо минатиот вторник - напиша Асанж на Твитер, додавајќи дека на пликот имало американски поштенски марки.Се очекуваше британски суд вчера да одлучи дали да го ...
| | веќе видена | слични

Мачката на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, се појави со вратоврска боја на боите на виножитото. Ова се случи откако британскиот суд одби да ја прекине постапката против 46-годишниот Асанж. Тој живее во амбасадата на Еквадор од 2012 година, и ако тој замине, веднаш ќе биде уапсен. Мачката има профили на Твитер и Инстаграм , под името Embassy Cat. На Твитер има повеќе од 32.000 следбеници. Познато е дека Асанж го добил од група деца во 2016 година за да му рави друштво. Во различни прилики носеше различни вратоврски. Роден во Австралија, Џулијан Асанж влезе во амбасадата на Еквадор за да избегне екстрадиција во Шведска под обвинение за силување, што тој го негира. Обвиненијата беа повлечени, но Велика Британија се уште го бара за нарушување на правилата за кауција.
| | веќе видена | слични

Британскиот суд го одби барањето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да ја укине наредбата за негово апсење, јави Ројтерс. Наредбата беше издадена за прекршување на условите на ослободување со кауција, откако во 2012 година тој побара засолниште во амбасадата на Еквадор во Лондон, за да не биде екстрадиран во Шведска каде против него беа покренати обвиненија за силување, кои тој ги негира. Асанж веќе шест години не ја напуштил амбасадата, а неговите адвокати велат дека веќе не постои правен интерес за британските власти да бараат негово апсење. Асанж стравува дека ќе биде екстрадиран на САД поради големата афера со протекување на дипломатски и тајни документи што ги објавуваше „Викиликс“.
| | веќе видена | слични

Британскиот суд одлучи дека налогот за апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, останува на сила, што значи дека тој сепак останува во амбасадата на Еквадор. Неговите адвокати претходно сметаа дека апсењето на Асанж не е веќе предмет на јавен интерес, мислење што не го делеше судот во Британија. Доколку судот одлучеше дека налогот за апсење веќе не е во сила, тогаш Асанж ќе можеше да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојува повеќе од пет години. Тој доби политички азил токму во оваа амбасада и доколку ја напушти, ќе биде уапсен веднаш. Асанж со години живее во една соба во амбасадата, за да може да избегне апсење поради издавање на дипломатски и воени тајни информации во јавноста.
| | веќе видена | слични

Британски судија денеска по вторпат го отфрли барањето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж за укинување на налогот за негово апсење.Судијката Ема Арбатнот ги отфрли аргументите на неговите адвокати дека повеќе не е во јавен интерес да се почитува налогот издаден во 2012 година, кога Асанж ги прекрши условите за кауција за време на правната битка против неговата екстрадиција во Шведска, каде е обвинет за силување.Асанж тогаш побегна во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде доби политичи азил. Со последната судска одлука, останува во сила заканата дека Асанж ќе биде уапсен, ако излезе од амбасадата на Еквадор.Аснаж и неговите адвокати ги отфрлаат обвинувањата за силување, тврдејќи дека нив цел е тој да биде префрлен во Шведска, од каде потоа би бил екстрадиран во САД, каде му се заканува судење поради објавувањето на доверливи дипломатски информации на Викиликс.
| | веќе видена | слични

По втор пат беше одбиени барањето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж за укинување на налогот за негово апсење од страна на британски судија.Адвокатите на Асанж тврдат дека повеќе не е во јавен интерес да се почитува налогот издаден во 2012 година, кога тој ги прекрши услоите за кауција за време на правната битка против неговата екстрадиција во Шведска, каде што се товари за силување. Судијата Ема Арбатнот сепак ги отфрли таквите аргументи.Асанж доби политички азил во Еквадор и побегна во Амбасадата на Еквадор во Лондон, а според последната судска одлука тој ќе биде уапсен доколку излезе од амбасадата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Судот во Лондон денеска треба да одлучи дали е во интерес на правдата да се поведе судска постапка против основачот на „Викиликс“ поради непочитување на одредбата за условна слобода во 2012 година. Доколку судијата одлучи во негова корист, тогаш 46-годишниот Џулијан Асанж ќе биде слободен и ќе може да ја напушти Амбасадата на Еквадор во Лондон во која престојува повеќе од пет години. Сепак, може да се случи Асанж и натаму да остане во Амбасадата, каде што доби политички азил бидејќи стравува дека Велика Британија може да го уапси по налог од САД. Асанж првично беше баран и од шведскиот суд поради обвиненија за силување, што тој категорично ги негира. Во меѓувреме шведскиот суд го отфрли случајот, но британската полиција може да го уапси основачот на „Викиликс“ поради кршење на одредбата за условна слобода. Асанж стравува од екстрадиција во САД, каде што би можело му се суди за објавување доверливи воени и дипломатски документи, што е најголемото обелоденување информации во историјата на САД.
| | веќе видена | слични

Ванеса Трамп, сопругата на синот на американскиот претседател е итно префрлена во болница откако отворила коверт во кој имало бел прашок. Во моментот кога било отворено писмото во апартманот кој се наоѓа на Менхетн биле присутни три лица и поради претпазливост сите биле пренесени во болница, наведуваат од противпожарната служба. Пожарникарите извршиле деконтаминација пред да ги пренесат загрозените. Писмото било адресирано до нејзиниот сопруг, Доналд Трамп Џуниор. „Среќен сум што Ванеса и моите деца се безбедни. Навистина е одвратно како некои лица одбираат да ги искажат своите ставови“, напиша на Твитер, синот на американскиот претседател. Во целиот случај се вклучени и агенти на тајната служба која го штити семејството на претседателот и која заедно со локалната полиција го истражува инцидентот. Прелиминарните резултати од истражувањето покажуваат дека во ковертот немало ништо сомнително, соопштија од њујоршката полиција. Слично писмо добил и основачот на Викиликс, Џулиан Асанж, кој веќе неколку години ...
| | веќе видена | слични

Лондонскиот суд во вторникот ќе одлучува дали е во интерес на правдата продолжување на правниот процес на основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WikiLeaks, Џулиан Асанж, бидејќи во 2012 година не го почитувал прописите за престој на условна слобода. Доколку пресудата биде во негова полза, 46-годишниот Австралиец, ќе биде слободен да ја напушти еквадорската амбасада во Лондон, каде што практично е затворен веќе повеќе од пет години. Меѓутоа, Џулијан Асанж би можел да избере и натаму да остане во амбасадата, каде што му е одобрен политички азил, од страв Велика Британија да не го екстрадира во САД, поради судење за објавувањето на стотиците илјади класифицирани воени и дипломатски документи кои ја разобличуваа американската актвивност во војните на Блискиот исток како и во односите со другите држави, особено со сојузниците. Воедно, тоа е досега најголемото истекување на доворливи информации во јавноста во американската историја. Асанж побара засолниште во еквадорската амбасада за да го избегне ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 213 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Асанж добил писмо со бел прав исто како што вчера доби снаата на Трамп во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: