Културно-забавна - Италијанците ја бараат „Мона Лиза“

Сто илјади италијански граѓани ја потпишаа петицијата во која се бара прочуената слика на Леонардо да Винчи - „Мона Лиза“, да се врати дома - во Италија. Парискиот музеј „Лувр“, каде што е изложена можеби најпознатата слика на светот, го одби барањето. Од „Лувр“ изјавиле дека формално се уште не добиле барање за враќање на сликата во Италија. „Но, ако не сакаме да ја дадеме Џоконда, тоа е затоа што сликата е толку кршлива што нејзиното преместување би предизвикало непоправлива штета“, изјавија од Лувр.
| | веќе видена | слични

Со петицијата што ја потпишале сто илјади италјански граѓани се бара најпознатата слика на Леонардо да Винчи, „Мона Лиза“, да се врати во Фиренца Но парискиот музеј „Лувр“ го одби ова барање. Директорот од одделението за сликарство на „Лувр“, Венсен Помаред, изјави дека формално не добиле никакво официјално барање. „Ако не ја дадеме ‘Џаконда‘, тоа би било поради тоа што сликата е многу чувствителна, а преместувањето би предизвикало оштетувања што не можат да се поправат“, изјави Помаред.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 156 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 282 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 199 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Италијанците ја бараат „Мона Лиза“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: