Шефот на Ферари сака да биде идниот претседател на Италија

Лука ди Монтеѕемоло, претседателот на Ферари, преку „отворено“ писмо на порталот Italiafutura, либерално центристички „тинк тенк“ со 40.000 членови, ја најави својата кандидатура за изборите во 2013 година. „Втората република не успеа. Следните избори ќе бидат од историска важност, а на народот мора да му се понудат нови лидери со нови идеи, за да можат еднаш засекогаш да му го свртат грбот на најкатастрофалниот период во италијанската политика“ – пишува Ди Монтеѕемоло, пренесуваат италијанските медиуми. 64 годишниот Ди Монтеѕемоло, кој досега негираше дека сака да влезе во политиката има перфектно “си ви“. Кариерата ја започна во Lancia relly team, а потоа во 1973 замина во Фиат, како асистент на Енцо Ферари. Идната година стана шеф на спортскиот оддел на Фиат. Меѓудругото, беше претседател на организациониот одбор на Мундијалот 1990 што се одржа во Италија, а потоа Ањели го назначи за претседател на Фиат. Подоцна од Формула 1 тимот на Ферари направи шампиони, откако ги донесе Жан Тод, Рос Браун и секако ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на „Ферари“, Лука ди Монтеѕемоло по се изгледа дека ќе биде кандидат за премиер на Италија на следните избори во 2013 година. Роден во Болоња, 64-годишниот правник се поврзува со споменатата кандидатура по напишаното отворено писмо до партијата „Italia Futura“ која има 40.000 членови, повикувајќи ја да се припреми за избори. „Втората република не успеа. Нам ни требаат нови лица и нови идеи, затоа што следните избори ќе бидат од историско значење“, напишал претседателот на „Ферари“, и објавено во „La Gazzeta dello Sport“. „Првата работа која ќе ја предложиме ќе биде продажбата на државното земјиште и смалување на државниот долг. Нема шанси италијанците да сакаат да гледаат стари ликови, политичари кои дозволија да се дојде до оваа ситуација. Поради тоа следните избори нема да бидаат рутински. Тоа ќе биде датум забележан во историјата, со кој мора да почне нова ера во јавниот живот во Италија. Во 2012 ‘Italia Futura’ вредно ќе работи да го постигне тоа, промовирајќи нови идеи и нови лица кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шефот на Ферари сака да биде идниот претседател на Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: