Крон-Дели горд на успехот против Холанѓаните

Ѕвездата на првиот денешен натпревар на ЕП 2012 Михаел Крон-Дели се гордее со победоносниот погодок за селекцијата на Данска на натпреварот против Холандија. Данска ја изненади Холандија во таканаречената група на смртта совладувајќи ја со 1:0. Стрелецот на победоносниот гол беше Михаел Крон-Дели во 24 минута од натпреварот. Девојката на Крон-Дели е Холанѓанка, а исто така и целата негова фамилија живее во Холандија. "Овој гол е посебен поради мојата фамилија во Холандија", изјави јунакот на првиот денешен натпревар.
| | веќе видена | слични

Фудбалска грозница ја тресе Данска и сите се потсетуваат на далечната 1992 година кога го освоија трофејот по триумфот на репрезентацијата на првиот меч со Холандија, а принцот Фредерик најави дека ќе допатува на ЕП 2012 за да ги бодри фудбалерите против Португалците. Данска беше речиси отпишана во „групата на смртта“ уште пред да почне ЕП, но со голот на Крон - Дели тие сензационално ја совладаа фаворизираната селекција на Холандија. Со уште еден триумф на наредните два меча, против Португалија и против Германија, данските фудбалери би обезбедиле сигурен пласман во наредната фаза од шампионатот. Данскиот престолонаследник Фредерик потврди дека ќе допатува на ЕП 2012 за да навива за својата репрезентација на мечот со Португалците. Тоа е можеби и решавачкиот натпревар за Данците на овој шампионат, со кој можат да направат неверојатен резултат и да ја преживеат „групата на смртта“. И принцот на Шпанија, Фелипе, со својата сопруга е присутен на Европското првенство и ја бодреше „црвената фурија“ на мечот со ...
| | веќе видена | слични

Анемичната игра на првиот напаѓач, Ван Перси и слабата креативност на средниот ред се глава причина за непријатниот пораз на Холандија од Данска Првото големо изненадување на ЕП 2012 во Украина и Полска го приредија репрезентативците на Данска кои одиграа одлично во сите 90 минути и заслужено го победија големиот фаворит за титулата, селекцијата на Холандија 1:0 (Крон-Дели 24'). Анемичната игра на првиот напаѓач, Робин ван Перси и не толку креативната игра на играчите од средниот ред се причина за поразот на "лалињата". - Многу сум среќен и горд на моите фудбалери. Мислам дека одигравме фантастично, бевме храбри, Холандија создаде повеќе чисти шанси, но и ние имавме неколку. Заслужено победивме, иако бевме под голем притисок. Одигравме како што се договоривме, верувавме дека можеме да го наметнеме нашиот стил на игра, да бидеме рамноправни во средината. Можам да кажам дека излеговме многу лесно на крај и со Ван Перси и со Робен, изјави селекторот на Данска, Мортен Олсен. Свесен дека неговата репрезентација ...
| | веќе видена | слични

Херојот на мечот меѓу Данска и Холандија Михаел Крон-Дели беше во неверојатно расположение, откако неговиот тим ги надигра "портокаловите" (1:0). Се покажа дека тој има и друг многу сериозен повод за славење - неговата девојка е имено од Холандија. - Тоа беше многу специјален натпревар за мене. Сигурен сум дека во Холандија имало најмалку едно семејство кое не леело солзи на крајот од натпреварот и се радувало - она на мојата девојка, изјави среќниот Крон-Дели. Овој 28-годишен фудбалер беше прогласен за играч на натпреварот, а наградата му ја врачи поранешниот француски репрезентативец Кристијано Карембу.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Шпанија одбраната на титулата ја отвора во недела (18 часот) против Италија во дербито на третиот ден од Европското фудбалско првенство во Полска и Украина, во рамките ан првото коло од групата „Ц“. Големата пресемтка ќе се одигра на новиот стадион во послкиот град Гдањск, кој беше изграден за ЕУРО 2012 и е со капацитет од 40 000 навивачи. На вториот натпревар во оваа конкуренција, во вечерниот термин на стадионот во Познањ, ќе се сретнат повратникот на големите натпреварувања по пауза од четири години, Хрватска, која за противник ќе ја има Ирска. Двојки 1. коло „Ц“ група: Шпанија - Италија 18:00 часот Хрватска - Ирска 20:45
| | веќе видена | слични

Херојот на Данска на дуелот со Холандија, Михаел Крон - Дели призна како успеал да пронајде огромни мотиви за првиот дуел на Европското првенство. Неговиот фантастичен потег кога ја надмудри комплетната одбрана на Холанѓаните и го совлада голманот Стекеленбург го одлучи натпреварот, е резултатот е најголемото изненадување во досегашниот тек од ЕП 2012. Новинарите сакаа да дознаат нешто повеќе за Крон-Дели, а тој по мечот истакна дека неговата сопруга му била инспирација. „Како се мотивирав?! Па, играв за инает на жена ми, таа е Холанѓанка, ха, ха, ха... Се шегувам, па не е потребна некоја посебна мотивација за да играте најдобро што можете на Европското првенство. Драго ми е што направивме одличен резултат и ја победивме Холандија. Бевме подобри, тоа може да се забележи од резултатот“, изјави по натпреварот стрелецот на единствениот гол Михаел Крон-Дели.
| | веќе видена | слични

Шпанија е апсолутен фаворит во денешниот дуел (18 часот) против Италија во првото коло од групата Ц на Европското првенство во Полска и во Украина. Светскиот шампион и бранител на трофејот, со скоро истиот тим што доминира во последните четири години, се појави и на ова првенство. Италијаните по светската титула во 2006 година направија смена на генерациите и повеќе не се така убедливи. Шпанија долго време игра заедно, а медиумите во последно време се забавуваа со наводната кавга меѓу фудбалерите на Реал Мадрид и на Барселона. Шпекулациите се отфрлени како невистинити, а играчите велат дека се уште се гладни за титули. - Нема играч на светот што не сака да има што е можно повеќе титули во својата кариера. Приказните за кавга во соблекувалната беа обид да се скрши единството во тимот, кој функционира фантастично во секој поглед. Не не интересираат приказните околу теренот, заинтересирани сме само за одбрана на титулата. Италија е силна екипа и не смее да се потцени. Сепак, веруваме во нашите квалитети и во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На вториот натпревар од групата „Б“ на Европското фудбалско првенство одигран синоќа на „Арена Лвов“ во Лвов, Германија ја победи Португалија со 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Марио Гомез во 72.минута. Ова беше еден од најслабите натпревари досега на ЕУРО 2012, а Португалците во два наврати ја погодуваа рамката на голот. Претходно, Данска ја победи Холандија со 1:0 со голот на Михаел Крон-Дели во првиот натпревар од оваа група. По 1.коло со по три бодови водат Данска и Германија, а Холандија и Португалија се без бодови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Репрезентацијата на Данска ја победи фаворизираната Холандија со 1:0 во воведниот натпревар од групата „Б“ на Европското фудбалско првенство во Полска и Украина. Во првиот денешен натпревар на ЕУРО 2012 одигран во Харков, Данците до трите бода стигнаа со голот на Михаел Крон-Дели во 24.минута. Ова беше прва победа за Данците по пауза од 20 години, кога на ЕП 1992 година, во полуфиналето, тие на пенали ја победија Холандија, а подоцна и го освоија шампионатот. Иако во поголемиот дел од денешниот натпреварот Холандија доминираше и создаваше шанси, сепак ниту обидите на Арјен Робен, Јан Хунтелар и во неколку наврати Ван Перси, не донесоа промена на резултатот. За Холандија која пред почетокот на ЕУРО 2012 се вбројуваше во трите најголеми фаворити за победник, останува во натпреварите со Португалија и Германија да го надополнува изгубеното на овој дуел. Победата на Данска ја потврди констатацијата на фудбалските аналитичари дека групата „Б“, која е наречена и „група на смртта“ ќе биде најнеизвесната од ...
| | веќе видена | слични

Данска го направи првото големо изненадување на европското првенство, во групата на смртта ја победи Холандија со 1-0. Михаел Крон-Дели по одлична соло акција постигна гол кој значеше три големи бода за Данците. "Доколку сакате да победите некој од овие големи тимови, треба да одиграте на високо ниво" - изјави Олсен. "Потребни ни беа добри тимски перформанси, тоа и се случи. Се разбира, Холандија имаше многу шанси, но успеавме". "Најважно беше да веруваме во нашиот начин на игра, тоа е многу важно против тим каков што е Холандија". "Победава покажа како и зошто сме се квалификувале на овој турнир".
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 260 | | | веќе видена

Во 10 часот по локално време започнува расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето на пратениците ...
сите 311 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Престануваат да важат интервентните препораки и мерки кои беа активирани при надминувањето на прагот на алармирање во Стурмица, соопшти владината прес-служба. ...
сите 200 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 156 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крон-Дели горд на успехот против Холанѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: