ЛЕ: Милан на мегдан со Арсенал во најголемиот дерби дуел од 1/8 финалето (видео+фото)


Во Нион денеска со ждрепка беа одредени паровите за 1/8 финалето во Лигата на Европа. Ждрепката донесе неколку интересни дуели, а највозбудлив е оној на Милан и Арсенал. ж Последен пат овие ривали играа во 2012. година во Лигата на шампиони, а поуспешен беше Милан со вкупен резултат 4-3. Интересно ќе биде и на двомечот меѓу Олимпик Марсеј-Атлетик Билбао и Лајпциг-Зенит. Другите парови се Лацио-Динамо Киев, Атлетико Мадрид-Локомотив Москва, ЦСКА Москва-Лион, Спортинг–Плзен и Борусија Дортмунд–Салцбург. Првите осминафинални дуели ќе се играат на 8. март со реванш една недела подоцна на 15. март во исто време како и досега. Големото финале на Лига Европа е закажано за 16. април на „Стад де Лион“ во Лион.
| | веќе видена | слични

Еволуција, не револуција, беше слоганот на Европската фудбалска унија (УЕФА), со кој уште пред две години беа најавени промените во квалификациите за Лигата на шампиони (ЛШ) и за Лига Европа (ЛЕ) од сезоната 2018/2019. УЕФА потврди дека 26 екипи, по четирите најдобри од Англија, Шпанија, Германија и од Италија, по две од Франција и од Русија и по една од Португалија, Украина, Белгија и од Турција, плус победниците во ЛШ и во ЛЕ, директно ќе се пласираат во групната фаза натпревари во ЛШ. Една земја ќе може да има најмногу пет екипи. Термините за натпреварите се 18.55 и 21 часот.За четири од преостанатите шест места во групите во ЛШ ќе конкурираат шампионите на земјите рангирани од 11-то место (меѓу кои е и Македонија), за што е предвидена една прелиминарна, а потоа и три квалификациски рунди и плејоф. Во првата квалификациска рунда ќе играат 33 екипи, плус победникот од прелиминарната рунда. Во втората квалификациска рунда директно влегуваат три екипи (прваците на Австрија, Хрватска и на Романија), плус ...
| | веќе видена | слични

Стандардниот термин за одигрување на натпреварите од Лигата на Шампионите од 20.45 ќе биде променет. Од наредната сезона Лигата на шампионите ќе се игра во вторник и среда, но со термини од 18:55 и 21:00 часот со цел да бидат пренесувани поголем број натпревари. Лига Европа останува да се игра во четврток и ќе биде со истите термини како и во Лигата на шампионите 18:55 и 21:00 часот. Ова правило единствено нема да важи за Русија и Казахстан каде средбите и понатаму ќе започнуваат од 18часот. Со ова љубителите на фудбалот ќе можат да следат по два преноси во еден ден, наместо досега по еден во терминот од 20.45ч.
| | веќе видена | слични

Љубителите на фудбалот од стариот континет веке со години се навикнаа да ги следат натпреварите од лигата на шампиони во препознатливиот термин од 20:45. УЕФА официјално соопшти дека тој термин заминува во историјата и дека од следната сезона нетпреварите ќе се играат во два нови термини од 18:55 и 21:00 часот. Единствено натпреварите кои се играат на територијата на Русија и Казахстан ке останат со стандардниот термин од 18:00 часот. Примарна цел на УЕФА за оваа промена е секако заработката од тв права.На овој начин со новите термини гледачите ќе имаат можност да проследат два различни натпревари во еден ден.
| | веќе видена | слични

Најеминетното клупско натпреварување во Европа и светот, Лигата на Шампиони ќе претрпе некои одредени измени кои ќе почнат да се применуваат од следната сезона. Највоочлива промена за фудбалските симпатизери ќе бидат термините. Стандардниот термин 20 часот и 45 минути повеќе нема да се користи. УЕФА обезбеди два нови термини во кои ќе се играат и емитуваат натпреварите во ЛШ. Тие се 18 часот и 55 минути и точно 21 часот. Другите промени во ЛШ одат во прилог на „големите“ лиги кои ќе имаат загарантирани 26 места од 2-те екипи кои се натпреваруваат во фазата по групи. Сигурно по четири свои преставници ќе имаат Англија, Италија, Германија и Шпанија, по два Франција и Русија, а по еден Португалија, Украина, Белгија и Турција. Доколку во ЛШ победи екипа која обезбедила пласман низ националниот шампионат, земјата добива место плус во Лигата на Европа. Шампионот во ЛЕ ако обезбеди место во ЛШ низ квалификациите, екипа плус во ЛШ ќе добие Франција. УЕФА донесе одлука ВАР системот да не се користи и следната ...
| | веќе видена | слични

Во желбата да заработи што повеќе пари од телевизиски права УЕФА реши да ги смени термините за одигрување на натпреварите. Од следната сезона средбите во фудбалското натпреварување ќе се играат од 18.55 и 21 часот. Ова правило единствено нема да важи за Русија и Казахстан каде средбите и понатаму ќе започнуваат од 18часот. СО ова љубителите на фудбалот ќе можат да следат по два преноси во еден ден наместо досега по еден во терминот од 20.45ч.
| | веќе видена | слични

Шампионот на Македонија ќе има потежок фудбалски пат до евентуален пласман во Лигата на шампионите, по одлуката на УЕФА да го заостри критериумот. Секако одлуката е во корист на гигантите и на штета на таканаречените помали клубови. Вкупно 26 клубови ќе обезбедат директен пласман во Лигата на шампионите, а очекувано ќар од промените на УЕФА ќе имаат екипите од Топ-5 првенствата во Европа. Шпанија, Англија, Германија и Италија ќе имаат загарантирани 4 места во фазата по групи во ЛШ. Франција и Русија ќе имаат две, а Португалија, Украина, Белгија и Турција по едно директно место. Право на директно учество ќе имаат и освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, па остануваат скромни шест места кои ќе се пополнат преку квалификациите. Меѓу нив својот пат до подвиг ќе го бара македонскиот шампион. Екипите кои ќе бидат елиминирани во квалификациите за ЛШ ќе имаат шанса да играат во квалификациите за Европа Лигата. Во второто по квалитет натпреварување на УЕФА директно место ќе обезбедат 17 екипи. По две ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската фудбалска унија (УЕФА) потврди денеска дека од следната сезона ќе има промена во формат на Лигата на шампионите чија суштина е големите клубови добијат предност во однос на малите. ЛШ следните четири години ќе има 26 директни учесници (по четири од Шпанија, од Германија, Англија и Италија, два од Русија и Франција, и по еден од Португалија, Украина, Белгија, Турција, Чешка и Швајцарија, освојувачите на Лига Европа и на Лигата на шампионите), а останатите шест ќе биде од квалификации. Во Групната фаза од ЛЕ ќе бидат вклучени 17 директни учесници, а новина е тоа што ќе постои шампионска патека (екипи елиминирани од ЛШ). Квалификациите за Лигата на шампионите почнуваат на 26 јуни, а за ЛЕ два дена подоцна.
| | веќе видена | слични

И службено, европската фудбалска федерација објави неколку промени, а една од нив е поврзана и со терминот на одигрување на натпреварите... Од следната сезона, натпреварите во најсилното клупско натпреварување во Европа, Лигата на Шампионите ќе се играат се почеток од 18.55 и од 21. часот. Ова правило нема да важи само за Русија и за Казахстан, каде и понатаму натпреварите ќе започнуваат од 18. часот по средноевропско време. Со ова, европската фудбалска федерација сака да заработи многу повеќе пари од ТВ правата, а на љубителите на фудбалот да им овозможи во еден ден да погледнат најмалку по два преноси „во живо", наместо како што беше досега, по еден. Најголемата промена за следната сезона е онаа во начинот на кој клубовите ќе се квалификуваат за Лигата на прваците. Наместо досегашните 22. клуба, привилегија на директен пласман од нив ќе имаат 26. По четири директни учесници во завршната фаза ќе имаат клубовите од Шпанија, Германија, Англија и Италија, по два Франција и Русија, и по еден Португалија, ...
| | веќе видена | слични

УЕФА треба промени во формата на Лигата на шампионите и Лига Европа, кои ќе стапат во сила од следната сезона, пишуваат од официјалниот сајт на организацијата. Иновациите влијаат главно на квалификациската фаза и начинот на кој тимовите ќе се квалификува за групната фаза на двата турнири. Друга интересна промена е на почетниот час на натпреварите во Лигата на богатите – 20:45. Средбите и од двата европски турнири веќе ќе имаат два почетни часа – 18:55 и 21:00 часот. Во групите на најпрестижниот европски клупски турнир веќе ќе влегуваат директно 26 клуба: 1. Победници на последното издание на Лигата на шампионите и Лига Европа 2. По 4 екипи од Шпанија, Германија, Англија и Италија, по два од Франција и Русија и шампиони на Португалија, Украина, Белгија и Турција Шампионот на Чешка, пак, исто така може да најде место директно во групите, ако победникот во Лигата на Шампионите веќе се пласирал преку првенството. Ако ова се однесува и за победникот во Лига Европа, резервирано место во групната фаза ќе има за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛЕ: Милан на мегдан со Арсенал во најголемиот дерби дуел од 1/8 финалето (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: