Официјално: Хернанес нов играч на Интер

Вчера на 1 час пред истекот на трансфер рокот Интер го регистрираше бразилецот Хернанес како ново засилување за тимот на Валтер Мацари. Ерик Тохир и Клаудио Лотито изминативе 2 дена преговараа за трансфер на ``Пророкот`` во Милано. Првичната понуда гласеше 13 милиони + талентираниот Ибрахим Мбаје но откако Сенегалецот бараше многу висока плата Тохир се одлучи да ги искешира посакуваните 20 милиони евра кои ги бараше Лотито. Но според Скај сумата најверојатно изнесува 18 милиони евра. Андерсон Хернандес де Карваљо Виана Лима или попознат како Хернанес е роден 29 Мај 1985 година во Сао Паоло. Потекнува од младинската школа на Сао Паоло за чиј прв тим подоцна играше 5 години каде забележа 117 настапи проследени со 18 погодоци. Во 2010 година се сели во римски Лацио за сума од 11 милиони евра, за Лацијалите исто одигра 117 натпревари и постигна 33 гола. За репрезентацијата на Бразил до сега има настапено на 23 натрпревари и има постигнато 2 гола. Во Интер ќе го носи дресот со број 88. Со среќа Il Profeta.
| | веќе видена | слични

Клаудио Лотито е шоумен и кога му се закануваат со смрт. Имено, на состанокот на челниците на тимовите од Серие А, на првиот човек на Лацио Клаудио Лотито му ѕвонел телефонот, а од другата страна бил некој бесен навивач на тимот. Тој упатил смртни закани кон Лотито за продажбата на нивниот најдобар фудбалер на Интер, Бразилецот Хернанес. Лотито направил шоу и им овозможил на сите присутни во живо да ги слушнат заканите, а потоа рекол дека често добива вакви повици, но на сите се јавува. Познато е дека главните навивачи на Лацио се против претседателот веќе неколку години, но тоа секако нема ефект.
| | веќе видена | слични

Навивачите на Лацио се гневни на претседателот Клаудио Лотито поради продажбата на Хернанес и секојдневно му претат со смртни закани. Интересно е што на денешното собрание на претседателите на Серија А, на Лотито му заѕвони телефонот пред новинарите, кои во живо можеа да ги слушнат заканите по живот. „Секојдневно добивам помеѓу 50 и 80 смртни закани. Навивачите сакаат да ме избркаат од Лацио, но јас не се плашам. Ги прашувам само да ми го кажат името, но тие се кријат и не го кажуваат. Значи, се плашат тие, не јас“, изјави Лотито , а потоа ја објасни продажбата на Хернанес. „Хернанес сам побара да си оди. Јас му понудив нов договор, но тој веќе имаше договор со Интер кој јасно му понуди повеќе пари. Што требаше да направам? Да ги одбијам 20-те милиони од Интер, да го задржам со сила и по неколку месеци да си замине без пари? Тоа ќе беше погубно за клубот“, објасни Лотито.
| | веќе видена | слични

Лацио во последниот ден од зимскиот преоден рок остана без услугите на својот најдобар играч Eрнанес кој беше продаден во екипата на Интер. Долго време лацијалите и нивниот претседател Клаудио Лотито одолеваа на понудите за фудбалерот од средината на теренот, но на крајот сумата од 20 милиони евра беше „доволна“ Бразилецот да се пресели во Милано. Ваквата одлука за продажба, Лотито ја нaрече „принудна“. - Ние година дена се обидувавме да го продолжиме договорот со него, бидејќи клубот веруваше во неговите квалитети како човек и како фудбалер. Ние со новиот договор му понудивме шанса да биде лидер на оваа екипа. Во истиот ќе имаше и откупна клаузула, но по последните состаноци со агентот и играчот, знаевме дека нема да можеме да се договориме.Ние бевме ставени во кош, откако Ернанес одби да ја продолжи соработката, па моравме да го продадеме во Интер за да не си замине како слободен фудбалер. Ова беше болна одлука за клубот- истакнал Лотито за италијанските медиуми. Тој истакнал дека е задоволен од ...
| | веќе видена | слични

Италија | Конечно Херанес успеа да го комплетира трансферот од Лацио во Интер, тој потпиша четири ипол годишен договор со Нероазурите... Синоќа претпладне Хернанес ги помина лекарските прегледи во Интер, но фановите чекаа до ноќта за трансферот да биде официјализиран. Сега е потврдено, Хернанес го засили Интер со кој потпиша четири ипол годишен договор. Според информациите на италијанските медиуми, Интер ќе плати околу 18 милиони евра, а во зависност од перформансите на Хернанес сумата може да достигне и до 20 милиони. „Хернанес потпиша четири ипол годишен договор со траење до 30. јуни 2018 година" - стои во соопштението од Интер. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјално: Хернанес нов играч на Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: