Логопед

Кога кај логопед? Ако внимателно го слушаме своето бебе од првите месеци на животот, тоа може многу да ни каже за себе. Поттикнато од околината, во својата гласовна игра, поми-нува низ повеќе фази на развојот на говорот - вокализација, гугање, брборење с$ до 8-10 месеци, кога со удвојување и комбинација на слогови доаѓа до појава на првите целини кои носат вистинско значење. Тоа се првите зборови „мама“, „ баба“, „тата“. Паралелно со тоа, се развива и разбирањето на туѓиот говор. Кон 21 месец детето треба да умее да кажува 8-10 збора со значење, да имитира звуци кои ги слуша, да именува една до две слики и со зборови да бара јадење или пиење. Постапно, фондот на зборови се зголемува, се појавува и првата реченица, сврзување на два основни збора, која во почетокот и не е потполна, но е доволно јасна и разбирлива за околината. Забележете ги првите тешкотии Според скалата на развојот на говорот, некаде во овој период се појавуваат и први-те потешкотии, кога родителите забележуваат дека нивното дете не зборува ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Логопед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: