Логопед

Кога кај логопед? Ако внимателно го слушаме своето бебе од првите месеци на животот, тоа може многу да ни каже за себе. Поттикнато од околината, во својата гласовна игра, поми-нува низ повеќе фази на развојот на говорот - вокализација, гугање, брборење с$ до 8-10 месеци, кога со удвојување и комбинација на слогови доаѓа до појава на првите целини кои носат вистинско значење. Тоа се првите зборови „мама“, „ баба“, „тата“. Паралелно со тоа, се развива и разбирањето на туѓиот говор. Кон 21 месец детето треба да умее да кажува 8-10 збора со значење, да имитира звуци кои ги слуша, да именува една до две слики и со зборови да бара јадење или пиење. Постапно, фондот на зборови се зголемува, се појавува и првата реченица, сврзување на два основни збора, која во почетокот и не е потполна, но е доволно јасна и разбирлива за околината. Забележете ги првите тешкотии Според скалата на развојот на говорот, некаде во овој период се појавуваат и први-те потешкотии, кога родителите забележуваат дека нивното дете не зборува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Осигурителната компанија „Еуросиг" потврди дека автобусите и патниците на „Дурмо турс" се осигурени кај нив и дека по трагичната автобуска несреќа на патот ...
сите 285 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 196 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Логопед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: