Хан: Треба спроведување на законите


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан е импресиониран од она што го сработи Македонија во однос на итните реформски приоритети. Тој му го предаде извештајот на премиерот Зоран Заев и ја пофали Македонија дека заслужено доби неусловена препорака за почеток на преговори со Европската унија. Оддаде признание за реформите, но она на што сега инсистира Брисел е нивното спроведување „Направивте многу во усвојување на неопходната легислатива, но сега е на ред спроведувањето. Сметаме на вас, на вашата решителност. Ова е она што сега го чекаат земјите членки. Во таа смисла може да бидете пример за регионот ако има конкретна имплементација што е уште една поддршка за скорешен влез во наредната фаза од нашите односи. Затоа ве молам, сега фокусирајте се на имплементацијата“, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Владата вели дека е подготвена за нов чекор напред. Следна цел е добивање датум за почеток на преоговри со Унијата веќе на Советот на министри во јуни. До тогаш има само два месеца, но Владата вели ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Зголемени активности и залагања да се искористи позитивниот моментум во односите со Европската унија за добивање покана за членство и одредување датум за почеток на преговорите, преку зајакнување на односите со земјите членки на ЕУ, соработката со европратениците, лобирање, се дел од главните приоритети на идната амбасадорка на РМ при постојаната Мисија при ЕУ во Брисел Агнеза Руси Поповска што ги најави претставувајќи ја платформата за делување пред членовите на Комисијата за надворешна политика. Покрај Руси-Поповска својата платформа пред Комисијата ја претстави и Јадранка Чаушевска Димов, амбасадор на РМ во Француската Република, која пак, посочи дека меѓу другото, со своите активности ќе делува во насока да и укаже на Франција дека процесот на стабилизирање и реформирање на ЕУ и процесот за евроинтеграција на Македонија, не се во судир и оти можат да се одвиваат паралелно. Ова особено рече, рече таа, во контекст на изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон дека ЕУ не треба во скоро време да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев пред Комисијата за европски прашања во Собранието на која се расправаше за извештајот на ЕК за напредокот на Македонија денеска изјави дека владата ја продолжила и ја интензивирала реформската динамика. Тој порача дека со досегашните напори успеале да ја убедат Европската комисија дека Македонија заслужува почеток на претпристапни преговори. „Со целата наша енергија, знаење, искуство, интензивна работа и политичка волја, ајде заедно да ги убедиме и државите членки на ЕУ, дека заслужуваме почеток на преговорите за членство во ЕУ и дека сме подготвени да фатиме чекор со државите од регионот коишто веќе преговараат", рече Заев. Тој порача дека очекува Македонија да добие датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни Заев истакна дека се израдувале на препораката, но истовремено ја продолжиле европската динамика. Премиерот вели дека во Владата се спремал планот „18", а ќе се работи со сите политички партии. „По донесувањето на одлуките за преговори во јуни, ќе ги подготвиме и преговарачите. Со ...
| | веќе видена | слични

Откако потсети дека во чистата препорака имаше и пораки од Европската комисија, македонскиот премеиер на денешната седница на Комисијата за европски прашања рече дека за побараното од ЕК веќе се поставуваат контурите на реформскиот План 18. „Со досегашните напори, успеавме да ја убедиме Европската комисија дека заслужуваме почеток на претпристапните преговори“, изјави Заев и додаде „ајде заедно да ги убедиме и државите членки на ЕУ, дека заслужуваме почеток на преговорите за членство во ЕУ и дека сме подготвени да фатиме чекор со државите од регионот коишто веќе преговараат“. Тој рече дека за оваа работа ќе требаат најдобрите луѓе од институциите, но исто така и најдобрите луѓе во државата и целото општество, за да се добие датум за преговори за што тој рече дека го очекува во јуни.
| | веќе видена | слични

Да, се израдувавме на чистата препорака, но истовремено ги примивме пораките од Извештајот на Европската комисија за Република Македонија во 2017 година. Ја продолживме реформската динамика, која што ве уверувам, ја интензивираме, порача премиерот Зоран Заев на денешната седница на собраниската Комисија за европски прашања.Во Владата, најави Заев, веќе се поставуваат контурите на реформскиот План 18, што се однесува во голем дел на побараното од Европската комисија, спроведување на усвоените реформски закони.„Ќе го дефинираме заедно, во консултации со Европската комисија и со сите релевантни и општествени политички фактори. Ќе работиме како и до сега, заедно со сите. Со досегашните напори успеавме да ја убедиме Европската комисија дека заслужуваме почеток на претпристапните преговори“, изјави Заев.Според него, до донесувањето на одлуките за почеток на преговорите на Европскиот совет во јуни, ќе се работи интензивно и на подготовките за воспоставување преговарачка структура, којашто, во име на државата, ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на Комисијата за европски прашања во Собранието на Република Македонија, денеска се обрати пред пратениците и дипломатскиот кор во нашата земја. На почетокот на своето обраќање премиерот Заев изрази благодарност за работата и соработката на Делегацијата на ЕУ во Скопје и на амбасадорот Самуел Жбогар, во заедничките проекти на патот на нашата земја кон Европската унија, и потоа истакна: Почитувани присутни, претседател на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, членови на Комисијата и пратеници, почитуван евроамбасадор Жбогар и претставници на дипломатскиот кор во земјава, почитуван американски аналитичар, поранешен висок дипломат, Даниел Сервер, почитувани претставници на Владата и на државни институции во земјата, почитувани претставници на МАНУ, претставници од граѓанските организации, претставници на медиумите, почитувани граѓани, Да, се израдувавме на чистата препорака, но истовремено ги примивме пораките од Извештајот на ...
| | веќе видена | слични

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија беше презентиран пред членовите на собраниската комисија за европски прашања. Државата доби позитивна и безусловна препорака во извештајот за напредокот, но конечната одлука за датум за преговори треба да ја донесе Европскиот совет во јуни. Извештајот пред пратениците го презентираше евроамбасадорот Семуел Жбогар кој порача дека за пофалба е политичката волја и заложбите на новата влада за краток период да ги спроведе дел од реформите. Премиерот, Зоран Заев, рече дека по одлуката за отпочнување преговори за членство во Европската унија, веднаш ќе почне да ја подготвува преговарачката структура.
| | веќе видена | слични

Реформската динамика ни донесе чиста препорака, заедно да сработиме и за датум за преговори! Ова го истакнав на денешното обраќање пред Комисијата за европски прашања во Собранието на Република Македонија. Во Влада на Република Македонија веќе се поставуваат контурите на реформскиот План 18, што се однесува во голем дел на побараното од ЕК, имплементација на усвоените реформски закони. Ќе го дефинираме заедно, во консултации со Европската комисија и со сите релевантни и општествени политички фактори. Ќе работиме како и до сега, заедно со сите. Со досегашните напори успеавме да ја убедиме Европската комисија дека заслужуваме почеток на претпристапните преговори. Со целата наша енергија, знаење, искуство, интензивна работа и политичка волја, ајде заедно да ги убедиме и државите членки на ЕУ, дека заслужуваме почеток на преговорите за членство во ЕУ и дека сме подготвени да фатиме чекор со државите од регионот коишто веќе преговараат. Сите забелешки од овој Извештај нека ни бидат водилка за работа и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија го доби посакуваниот извештај од Европската комисија, со безусловна препорака за почеток на преговорите за членство.„Се вративте на колосекот. Можете да славите половина ден и потоа вратете се на работа. “– изјави комесарката за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини во Скопје на 18.04.2018 година. Следниот термин за радост или можеби за разочарување е за неполни два месеца,анализира 360 Степени . „Владата уште поенергично ќе ги води реформските процеси во следните два месеца за во јуни Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.“- изјави премиерот Зоран Заев на 18.04.2018 година. Одлуката за почеток на преговори, сепак, е политичка и ја носат лидерите на земјите-членки, едногласно, што значи дека е неопходно зелено светло и од Грција. Македонија повеќепати стигна до овој дел од патот во блиското минато, но Атина одбиваше да ја крене рампата поради спорот за името. Разликата овој пат е што и двете страни се ангажирани проблемот со името да се реши. И покрај затоплените односи и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот, Зоран Заев, преку седницата на Комисијата за европски прашања вели дека по одлуката за отпочнување преговори за членство во Европската унија, веднаш ќе почне да ја подготвува преговарачката структура. Заев истакна дека се израдувале на препораката, но истовремено ја продолжиле европската динамика. Премиерот вели дека во Владата се спремал планот „18“, а ќе се работи со сите политички партии. „По донесувањето на одлуките за преговори во јуни, ќе ги подготвиме и преговарачите. Со овој чекор, ќе демонстрираме сериозност. Овде ќе ни требаат најдобрите луѓе од институциите. Треба да имаме предвид дека членството во ЕУ ќе ги отвори најголемите теми, како реформите во судството, владеење на правото, човекови права и така натаму. Реформиран државен систем ќе ни помогне да станеме до европските политички системи. Ги засукаваме ракавите, не чека полни раце работа“, кажа Заев во обраќањето. Премиерот подвлече дека Владата ќе продолжи со засилена динамика. извор:Точка
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на Владата на Северна Македонија ги опиша Малтешаните како „криминалци" во телефонскиот разговор што протече во јавноста и што ја потресе ...
сите 43 | | | веќе видена

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и ...
сите 169 | | | веќе видена

Вкусно јагнешко месо кое се топи во уста… јагнешки бут 4 лажици мед 2 гранчиња рузмарин 2 чешниња лук 2 лажици маслиново масло сол бибер Загрејте ја рерната на ...
сите 159 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Треба спроведување на законите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: