Љубовта треба да се третира како да е работа

Вработените парови во својот љубовен живот би требало да се однесуваат како што тоа го прават на работното место – да бидат точни, внимателни, пресретливи и љубезни, нагласуваат стручњаците.Состанокот со саканата личност би требало да има исто значење како и деловниот состанок, за да се одржи “љубовниот жар“, сметаат научниците од Универзитетот во Илиноис, САД. Според нив, паровите мора во својот меѓусебен однос да ја применуваат истата работна етика како и во професионалниот живот.Партнерот мора да биде нивниот приоритет. За време на разговорот со него, заедничките планови, решавањето на проблемите и соочувањето со стресот, потребно е да ја вложат истата количина на енергија како и на работното место.Кога луѓето доаѓаат на работното место, се трудат да дојдат на време, да бидат продуктивни во текот на целиот ден, внимателно да ги слушаат колегите и претпоставените, да се трудат да се вклопат и да се облекуваат и дотеруваат како би оставиле добар впечаток, велат научниците.Тешко им е тоа да го применат кога ...
| | веќе видена | слични

Вработените двојки би требало кон својот љубовен живот да се однесуваат исто како и спрема работата, да бидат точни, внимателни и претчувствителни, сметаат стручњаците. Состанокот со саканата личност треба да има исто значење како и професионалниот состанок за да се одржи љубовниот жар, наведуваат научниците од Универзитетот во Илиноис, истакнувајќи дека двојките мораат во меѓусебниот однос да применуваат иста работна етика како и во професионалниот живот. Партнерот мора да биде приоритет. Во текот на разговорот со него, заедничкото планирање, решавање на проблемите и соочувањето со стресот потребно е да се вклучи иста количина енергија како и на работното место. „Кога луѓето доаѓаат на работното место се трудат да бидат точни, да бидат продуктивни во текот на целиот ден, внимателно ги слушаат колегите и надредените се трудат да остават добар впечаток со обелкувањето. Но, тешко им е тоа да го применат кога ќе се вратат дома, бидејќи се уморни и емотивно исцрпени. А, тогаш почнува и „втора смена“ деца, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 308 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 214 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубовта треба да се третира како да е работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: