Љубовта треба да се третира како да е работа

Вработените парови во својот љубовен живот би требало да се однесуваат како што тоа го прават на работното место – да бидат точни, внимателни, пресретливи и љубезни, нагласуваат стручњаците.Состанокот со саканата личност би требало да има исто значење како и деловниот состанок, за да се одржи “љубовниот жар“, сметаат научниците од Универзитетот во Илиноис, САД. Според нив, паровите мора во својот меѓусебен однос да ја применуваат истата работна етика како и во професионалниот живот.Партнерот мора да биде нивниот приоритет. За време на разговорот со него, заедничките планови, решавањето на проблемите и соочувањето со стресот, потребно е да ја вложат истата количина на енергија како и на работното место.Кога луѓето доаѓаат на работното место, се трудат да дојдат на време, да бидат продуктивни во текот на целиот ден, внимателно да ги слушаат колегите и претпоставените, да се трудат да се вклопат и да се облекуваат и дотеруваат како би оставиле добар впечаток, велат научниците.Тешко им е тоа да го применат кога ...
| | веќе видена | слични

Вработените двојки би требало кон својот љубовен живот да се однесуваат исто како и спрема работата, да бидат точни, внимателни и претчувствителни, сметаат стручњаците. Состанокот со саканата личност треба да има исто значење како и професионалниот состанок за да се одржи љубовниот жар, наведуваат научниците од Универзитетот во Илиноис, истакнувајќи дека двојките мораат во меѓусебниот однос да применуваат иста работна етика како и во професионалниот живот. Партнерот мора да биде приоритет. Во текот на разговорот со него, заедничкото планирање, решавање на проблемите и соочувањето со стресот потребно е да се вклучи иста количина енергија како и на работното место. „Кога луѓето доаѓаат на работното место се трудат да бидат точни, да бидат продуктивни во текот на целиот ден, внимателно ги слушаат колегите и надредените се трудат да остават добар впечаток со обелкувањето. Но, тешко им е тоа да го применат кога ќе се вратат дома, бидејќи се уморни и емотивно исцрпени. А, тогаш почнува и „втора смена“ деца, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 352 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубовта треба да се третира како да е работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: