Во боите на пролетта - розов чизкејк


Дали и вие сте обожаватели на овој сладок десерт? Тогаш дефинитивно мора да го пробате овој одличен рецепт за чизкејк во розово со хипнотизирачки вкус. Состојки За основа: 250 гр мелени бисквити 125 гр путер 100 гр шеќер во прав 50 гр чоколадо 40 мл сок Фил: 250 гр маскарпоне сирење 370 гр милерам (22%) розова боја за колачи 20 гр желатин 130 гр шеќер во прав 2 лажици лимонов сок 250 мл слатка павлака Потребно е уште: 200 гр целуфки 200 гр капини 200 гр малини Начин на подготовка: За основата измиксајте ги путерот и шеќерот, додадете ги мелените бисквити и ренданата чоколада, а потоа налејте го сокот и замесете ја смесата. Нанесете и израмнете на дното на калапот (24-25 цм) на кој му се отстранува обрачот. Желатинот прелијте го со 8 лажици сок, кој го испуштило овошјето. Во соодветен сад ставете ги милерамот, шеќерот во прав, сокот од лимон и малку прехранбена розова боја за колачи. Измиксајте на средна брзина. Додадете го маскарпонето и промешајте. На оган растопете го набабрениот желатин и додадете го на ...
| | веќе видена | слични

Љубовните писма се стари колачи, кои одамна се заборавени, но ова фино тесто со преубав изглед секако ќе ве поттикне да ги подготвите за вашите најмили. 140 гр путер 140 гр меко брашно 4 јајца сол 140 гр шеќер 140 гр мелени бадеми На даска за мешање ставете 140 гр путер, 140 гр меко брашно, 4 жолчки, малку сол и мешајте со раце додека тестото не почне да се одвојува од рацете. Од тестото направете 33 топчиња. Секое топче развлечете го со сукало во облик на писмо. Разматете цврст снег од 4 белки и 140 гр ситен шеќер, па додајте 140 гр ситно мелени бадеми. Сè добро измешајте со лажица и секое парче тесто филувајте го и свиткајте го во облик на писмо. Печете на слаб оган, а откако колачите ќе бидат готови посипете со шеќер во прав и ванилин шеќер. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна ...
| | веќе видена | слични

Ако сте од оние личности кои се грижат за тоа што го јадат, ќе ја обожавате оваа пица. Ова е здрав рецепт за пица која е здрава и посна и во која има многу зеленчук. Состојки: 1 праз 1 домат 1 пиперка 200 гр. шампињони Оригано Кечап Малку посен кашкавал Начин на подготовка: Замесете тесто за пица со сол, квасец и малку масло и брашно. Оставете го малку да порасне. На масло испржете го празот, додајте ја сецканата пиперка и шампињоните, убаво исецкани. Доколку сакате лута пица, можете да додадете и лута пиперка и/или малку кромид. Можете по желба да додадете и маслинки. Развијте го тестото, а потоа ставете го во тавче кое претходно ќе го подмачкате. Ставете ги испржените состојки, а потоа додадете парчиња домати и малку кашкавал и оригано. Печете на 200 степени околу 15-20 минути.
| | веќе видена | слични

Едноставно се подготвува, а е идеален десерт за деновите на пост. Ќе уживате во секој залак на овој вкусен десерт. СОСТОЈКИ: 1 кг брашно 1 квасец џем или фил кој го сакате 1 ванилин шеќер 1 лажичка сол Мала лажичка прашок за печиво 1 лимон вода шеќер во прав НАЧИН НА ПДОГОТОВКА: Во шолја за чај раматете квасец со млака вода и оставете го половина час да отстои. Во чинија ставете брашно, сол, прашок за печиво, ванилин шеќер, па изрендајте кора од лимон, исцедете го сокот од лимон и прелијте со разматен квасец. Додајте вода по потреба, замесете тесто да не биде меко, така што нема да се лепи за раце. Оставете го тестото околу 1 час да надојде. Поделете го тестото на 3 или 4 дела, развлечете го секој дел со сукало и филувајте го со џем. Свиткајте го тестото во штрудла и ставете во плех обложен со хартија за печење. Пред ставање во рерна штрудлите пропрскајте ги со млака вода и печете во загреана рерна 20-25 минути. Испечената штрудла пропрскајте ја со вода, прекријте со чиста крпа 10 минути да отстои, исечете ...
| | веќе видена | слични

Направете вкусна торта со чоколадо и фил од портокали која е посна и брза. Ова е рецептот: 20 лажици масло 20 лажици вода 20 лажици шеќер 15 лажици брашно 5 лажици гриз 1 кесе прашок за пециво 200 гр. шеќер 1 шолја вода 4 лажици џем од кајсии 1 портокал 100 гр. посни бисквити мелени 3 реда посно чоколадо 5 лажици вода 3 лажици масло 2 лажици шеќер Се соединуваат сите состојки за кора, се ставаат во плех, па се пече околу 20 минути на 18 степени, па се сече на два дела. За фил се вари шеќерот со вода, па се додава една од корите ситно изронета, џемот, исечениот и изблендиран портокал и бисквитите. За глазура се загреваат сите состојки со постојано мешање, па кората која остана се премачкува со смесата со измелената кора, па се става глазура. Нека се стегне па исечете. Декорирајте по желба. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: ...
| | веќе видена | слични

Ако сте љубител на класичната комбинација од чоколадо и ореви, тогаш оваа торта е идеален десерт за вас, кој можете да го послужите во сите прилики. 6 лажици шеќер + 350 гр шеќер 100 гр сечкани ореви 200 гр мелени ореви 1 лажица прашок за печиво 1 шолја масло брашно по потреба 200 гр маргарин 7 реда чоколадо На слаб оган карамелизирајте шест лажици шеќер, прелијте со шолја вода и гответе додека карамелот не се растопи. Тргнете од оган и во изладената смеса додајте сечкани ореви, 250 гр шеќер и масло. Ставете брашно колку што е потребно да добиете тесто со средна густина. Додајте прашок за печиво, добро измешајте и тестото поделете го во два дела. Во намастен и со брашно посипен калап испечете две кори. Ушпинувајте 100 гр шеќер, додајте мелени ореви, маргарин и два реда растопено чоколадо. Добро измешајте, премачкајте ја тортата и преклопете со друга кора. Остатокот од чоколадото растопете го со неколку лажици вода и малку маргарин. Готовата кора прелијте ја со растопено чоколадо. Уживајте! Прочитај ...
| | веќе видена | слични

Многу убав и инетересен десерт… 400-500 гр брашно 300 мл млеко 20 гр квасец малку шеќер 3 лажици масло 2 јајца 150 гр ореви 1-2 лажици какао 100 гр путер Растопете го квасецот во млако млеко, додајте шеќер, јајца, брашно, сол, малку масло и замесете меко тесто. Поделете го во два дела и во едниот додајте какао и оставете да нарасне. Развлечете го прво темниот дел, па премачкајте со путер, потоа развлечете го светлиот дел и него премачкајте го со путер и префрлете го преку темниот дел па исечете на триаголници. Сомелете ги оревите па додајте малку врело млеко и шеќер по желба, па во секој триаголник ставајте по лажичка ореви и виткајте кифлички. Оставете 15 минути малку да нараснат и печете на 200 степени околу 15-20 минути. Фантастични се и имеки како душа, а вкусот е преубав. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со ...
| | веќе видена | слични

Вкусот е одличен, а изгледот феноменален! 250 мл млеко или јогурт 20 гр квасец 1 лажица шеќер 2 јајца малку сол 2 лажици масло 400 гр брашно 1 жолчка за премачкување Квасецот растворете го во млеко или вода, додајте јајца, шеќер и масло. На крај додајте брашно и замесете средно тврдо тесто. Оставете да нарасне, па поделете на 6 топчиња. Секое топче развлечете го во долг ваљак, а деталната постапка погледнете ја во видеото. Печете на 200 степени околу 30 минути. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта
| | веќе видена | слични
2 копии

Ги прочистува крвните садови, го лекува срцето, буквално го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, ја подобрува работата на мозокот, претпазува од инфаркт, и се смета дека помага при лекување на рак. Состојки : 15 лимони 12 глави лук 1кг мед 400гр пченични никулци 400гр ореви Подготовка : Земете 400гр необработена пченица и ставете ја во чиста стаклена тегла. Наполнете ја со вода и оставете да отстои 10-12 часа. Покријте ја со газа. По 10-12 часа процедете низ газата и добро измијте ги зрната. Еден ден подоцна ќе се појават никулци со големина 1-2мм. Во машина за мелење месо, сомелете ги заедно со лукот, оревите и пченицата со никулци. Потоа, измелете 5 лимони заедно со кората, и додадете ги кон смесата. Од останатите 10 лимони само сокот се додава во смесата. На крајот се додава медот. Смесата се префрла во стаклени тегли. Се чува во фрижидер. Се користи откако ќе отстои 3 дена. Овој лек го лекува целиот организам и сите болести! Како се конзумира: 1-2 супени лажици 30 минути пред секое јадење (3 пати ...
| | веќе видена | слични

Направете брза и вкусна чоколадна торта од неколку состојки, без миксер. 250 гр. чоколадо 200 гр. маргарин 3 јајца 200 гр. шеќер 1 лажица екстракт од ванила 80 гр. брашно 1 лажиче прашок за пециво малку сол 80 гр. какао Се топи чоколадото на оган со маргарин и се меша. Се ставаат јајцата и ванила, па се меша со жица. Се додава и шеќерот. Во посебна чинија се матат сите суви состојки, брашно, какао, сол и прашок за пециво и се ставаат во претходната смеса, па се става на калап и се пече половина час на 180 степени. Се става уште малку какао одозгора, а може да ставите и шлаг. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Оригинален рецепт за раванија Брз чоколаден колач во шолја за двајца Колач за Велигден без печење Колач чудо кој ќе го обожавате Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 761 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 146 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 241 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во боите на пролетта - розов чизкејк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: