Бог се јави, а богами и целата влада

Освен православните верници, кои здравје и среќа побараа во црквите, владиниот врв се растрча да се слика низ цела Македонија - премиерот беше на осветувањето на водите на реката Вардар. Со традиционалното фрлање на светиот крст, масовен одѕив од десетина илјади верници, групно крштевање и свечена атмосфера, вчера во Охрид беше одбележан христијанскиот празник Богојавление - Водици. Среќникот на кого оваа година светиот крст ќе му донесе здравје, среќа, пари и просперитет е 21-годишниот Јован Делов, кој по седми пат се фрла во осветените води на Охридско Езеро. Од 1.300 пријавени верници од Охрид, Битола, Неготино и Кавадарци, кои скокаа по крстот, тој беше најуспешен. - Пресреќен сум што го фатив крстот. Скокам по седми пат, оваа година ми се исполни мојата животна желба да го фатам светиот крст. Водата беше ладна, борбата под нивото беше жестока. Имав желба и среќа да го фатам крстот. Ова е голема чест за мене и за моето семејство, како православни христијани, оваа година овој свет крст да остане ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и петгодишниот Љубиша Џепиќ од Волково, кој на Водици го фати светиот крст во водите на реката Вардар, кај "Холидеј ин", вчера беше гостин во нашата редакција и лично од уредничката Ивона Талевска го доби подарокот што го обезбеди ВЕЧЕР како традиционален поддржувач на централната манифестација што ја организира Скопската епархија. Талевска му честита и му посака многу успех на личен и на професионален план. Џепиќ ни раскажа дека успехот што го постигна на завчерашниот богојавленски обред го прославил со најблиските, со пријателите и колегите, но дека добива честитки дури и од непознати. Вечераутро, пак, имал и прием кај генералниот директор на ЈСП "Скопје" Мишо Николов, претпријатието во коешто работи. Тој е сигурен дека крстот ќе помогне до крајот на месецов да пристигнат и првите автобуси од Украина, за што потврда добил и од директорот. фото: Н.БАТЕВ
| | веќе видена | слични

Најсреќните го фатија светиот крст, кој според верувањето носи среќа, здравје и благосостојба Богојавленската литургија ечеше од црковните храмови, а православните верници се фрлаа по крстот во осветените води на реките низ целата држава. Со тоа верниците одбележаа еден од најголемите христијански празници Водици-Богојавление, кога се слави Христовото крштавање во реката Јордан и настанот кога се открива Светото Тројство. Главните церемонии се одржаа во Скопје и во Охрид. На фрлањето на светиот крст во Скопје учествуваа околу 160 лица. Се смета дека тој што ќе го фати крстот цела година ќе го следат среќа, здравје и благосостојба. Најсреќен беше Љубиша Џепиќ од Волково. - Очекувам да ми донесе љубов, вера и надеж, тоа што не може да го купиме, туку само од бога да го добиеме - изјави Џепиќ. Тој од премиерот Никола Груевски доби лаптоп-компјутер, златник од градот Скопје и икона од општината Центар. Поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, до насобраните верници упати порака за ...
| | веќе видена | слични

Извиците „уаа“ при фаќањето на чесниот крст во осветените води на Охридското Езеро, кој годинава заврши во рацете на 21-годишниот Јован Делов од Варош, според претседателот на здружението на граѓани „Богојавление“, Љупчо Арнаудов, се непријатна реакција, но како што вели тој, чинот го организира црквата, а не здружението. - Ние учествуваме во организацијата на манифестацијата, а околу црковната работа сами видовте имаше некое незадоволство, бидејќи Владиката одлучи поблиску да го фрли крстот, како што и направи, но ние не се мешаме во црковните работи, ние се грижиме за организацијата- изјави Арнаудов. И годинава фрлањето на крстот предизвика различни реакции во јавноста, од тоа дека се фаворизираат одредени тајфи, до тоа дека овој чин е свет и нема никакви нечесни работи. Поискусните капачи велат дека дел од момчињата кои скокаат по крстот специјално се подготвуваат за овој чин во текот на целата година и многу подобро се снаоѓаат во студените води од другите и дека затоа изгледа наводно дека некој се ...
| | веќе видена | слични

Зоран Миладинов (47) прв стигна до светиот крст во водите на Вардар во Велес и очекува годинава да му биде бериќетна. Изјави дека е пресреќен што на фаќањето на крстот присуствувал претседателот Иванов и престолонаследникот од Унгарија, Георг фон Хабсбург, од кои доби пригодни подароци.
| | веќе видена | слични

Охриѓанецот Јован Делов и скопјанецот Љубиша Џепиќ цела година ќе ги следи среќа, здравје и благосостојба бидејќи вчера успеаја да ги фатат крстовите на централните манифестации за одбележувањето на празникот Богојавление-Водици во Охрид и во Скопје. Тие, како и другите верници што го фатија крстот на сличните манифестации, одржани вчера во сите градови во земјата, добија и пригодни подароци од спонзорите на манифестациите. На традиционалното фрлање на крстот во Охридско Езеро присуствуваа дваесетина илјади верници, а крстот се обидоа да го фатат околу 1.300 верници од Охрид, Битола, Неготино, Кавадарци, како и група од Подградец. Крстот во водите на езерото го фрли владиката дебарско-кичевски Тимотеј, а најмногу среќа имаше 21-годишниот Јован Делов, кој го извади крстот од осветените води на Охридско Езеро. Покрај другите подароци, тој ќе добие и сребрен крст со позлата, тежок повеќе од еден килограм. - Чувството е неописливо. Седма година по ред скокам по светиот крст и еве токму годинава бев најсреќен ...
| | веќе видена | слични

Неколку стотици православни верници вчера традиционално скокаа по крстот во осветените води на Вардар, Охридското Езеро, реката Радика, Брегалница... , одбележувајќи го христијанскиот празник Богојавление-Водици. Најсреќните што успеаја да го фатат крстот беа полни со надеж дека тој ќе им донесе здравје, среќа, љубов и благосостојба ним и на нивните блиски. Најмасовно и годинава Водици се одбележа во Охрид каде што осветениот крст се обидоа да го фатат неколку стотици од 1.300 пријавени верници од Охрид, Битола, Неготино, Кавадарци, како и група од Поградец, кои скокаа по светиот крст. Сепак, најсреќен беше 21-годишниот охриѓанец Јован Делов. „Пресреќен сум што го фатив крстот. Скокам седми пат, оваа година ми се исполни мојата животна желба да го фатам светиот крст. Водата беше ладна, борбата под нивото беше жестока. Имав желба и среќа да го фатам крстот. Ова е голема чест за мене и за моето семејство како православни христијани“ изјави возбудено Делов. На манифестацијата во Охрид, која од година во година ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ...
сите 335 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бог се јави, а богами и целата влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: