Морати: Занети е историјата на Интер

Почесниот претседател на Интер, Масимо Морати покрил голем број теми во интервју за Телеломбардија. “ Занети е историјата на Интер. Не само заради неговиот квалитет, туку и поради професионализмот. Ако го прашаш за некој натпревар од пред 10 години со Милан или со Јуве, не само што ќе ти го каже резултатот, туку и ќе ти објасни зашто треба да ги мразиш тие 2 тима. Со мене Занети , знаеше дека еден ден може да стане претседател. Би ме одморил навистина, би можел да ги дава утринските интервјуа наместо мене, но сега е поинаку, Тохир не го познава доволно. Сепак верувам дека ќе го пронајде своето вистинско место во Интер, Тохир нема да го испушти, тој е многу паметен човек. Занети знае да менаџира, знае да средува ситуации. Тој одлично го среди својот семеен живот, одлично функционира неговата фондација ПУПИ, потоа неговите инвестиции, неговиот живот во Интер. Мислам дека ќе биде одличен директор. ” “ Мурињо . Се решив за него од кога Манчини ме праша дали ќе го отпуштам. Но не планирав такво нешто. ...
| | веќе видена | слични

Екипата која се наоѓа на врвот во Премиер лигата, Ливерпул за време на летниот преоден рок во своите редови ќе се обиде да го доведе хрватскиот играч од средниот ред кој настапува за Интер, Матео Ковачиќ. Хрватот не добива преголема минутажа кај Валтер Мацари и токму затоа, „црвените“ од Енфилд Роуд ќе испратат официјална понуда до Интер за фудбалерот кој оваа сезона одигра вкупно 1265 минути во Серија А но од 28 натпревари, на 18 влезе од клупата за резерви. Исто така како голема предност Ливерпул ги гледа најавите на Тохир кој вели дека на лето, Интер ќе донесе неколку нови имиња во тимот. Младиот Матео Ковачиќ во редовите на Интер пристигна во 2013. година од Динамо Загреб и вкупно одигра 41 меч за екипата од „Џузепе Меаца“. Доколку премине во Ливерпул тоа ќе биде втор талент на Интер кој го облекол дресот на англискиот премиерлигаш. За време на зимскиот рок, Ливерпул го засили бразилецот Фелипе Кутињо.
| | веќе видена | слични

Хрватскиот интернационалец од редовите на италијанскиот калчо гигант Интер, Матео Ковачиќ е убеден дека клупските челници ќе напрват голема грешка доколку на стартот од летниот преоден рок не испратат официјална понуда за репрезентативецот на БиХ од редовите на Манчестер Сити, Един Џеко. „Интер има потреба од фудбалер кој е светска класа. Според мене, Интер мора да испрати понуда за Един Џеко. Технички е доволно квалитетен, доволно е силен, постигнува погодоци и со левата и со десната нога. Опасен е при нафрлувањата, а секогаш им помага и на играчите од средниот ред и на тие од дефанзивната линија. Станува збор за тимски фудбалет, кој поседува и индивидуални квалитети”, изјави Ковачиќ. Големата желба на малдиот играч за врска може да стане реалност само доколку челниците на Интер испратат официјална понуда не помала од 20 мил. фунти.
| | веќе видена | слични

19-годишниот хрватски репрезентативец и фудбалер на Интер, Матео Ковачиќ е доста интересен за голем број на европски клубови. Италијанските медиуми пренесуваат дека интересот за младиот хрват се зголемил со оглед на тоа што во Интер нема добар статус и најчесто влегува во игра од клупата за резервни фудбалери. Англиските медиуми овие денови тврдат дека Ливерпул е заинтереситан за играчот на Интер кој наводно бил во плановите за идната сезона на тренерот Брендан Роџерс. Стивен Џерард за некоја година ќе се пензионира, а Роџерс во Ковачиќ ја гледа неговата идеална замена. Ковачиќ има договор со Интер до 2017-та година, а самиот играч неодамна изјави дека неговата иднина е во Интер, меѓутоа италијанските медиуми тврдат дека Нераѕурите би се согласиле да го продадат својот фудбалер само доколу стигне многу богата понуда.
| | веќе видена | слични

Еден од најталентираните хрватски фудбалери и член на Интер, Матео Ковачиќ е трансфер цел на Ливерпул кој ќе се обиде да го донесе на „Енфилд“ ова лето, пренесуваат медиумите. Италијанските медиуми пренесуваат дека интересот за младиот Хрват се зголемил со оглед на тоа што во Интер нема добар статус и најчесто влегува во игра од клупата за резервни фудбалери. Најсериозен интерес покажа лидерот во Премиер лигата, екипата на Ливерпул, кој во Ковачиќ гледа иделана замена за Стивен Џерард , кој иако игра одлично е во поодминати години. Ковачиќ има договор со Интер до 2017-та година и потврди дека сака да остане во Милано, меѓутоа медиумите тврдат дека „нероаѕурите“ ќе се согласат на негова продажба доколку стигне примамлива понуда.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид и Интер продолжуваат со преговорите за трансфер на напаѓачот на “белите” Алваро Мората кај “нероазурите”. Делегација на италијанскиот клуб, предводена од претседателот Ерик Тохир, го посети Мадрид во врска со организацијата на натпреварот помеѓу легендите на двата тима на 8 мај, но ја искористи можноста и за нови разговори околу привлекувањето на Мората. Медиумите во Италија открија дека спортскиот директор на Интер, Пиеро Аусилио бил забележан на вечера со личниот агент на напаѓачот. Самиот Мората неодамна изјави дека ако го напушти Реал, тогаш ќе помине само во тим, кој учествува во Лигата на Шампионите. Сепак, во Италија се убедени дека Шпанецот ќе го прифати предлогот на Интер.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Морати: Занети е историјата на Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: