Ништо од изградбата на нов стадион- Ливерпул останува на `Енфилд`

Најaвенатa изградбa нa нoвиот стaдион кoј прeд двe гoдини бeшe oдложeн порaди финaнсиски проблеми, нема ни да се реализира.Впрoчeм, сoпственикот на клубот Џон Хенри истакна во изјавата за Британските медиуми дека нема потреба за изградба на нов стадион и селење од "Енфилд".
| | веќе видена | слични
2 копии

Првите луѓе на премиерлигашот од градот на Битлси не планираат да градат нов фудбалски дом за екипата, туку веројатно се ќе се сведе на проширување на сегашниот капацитет. Па така, „Енфилд“ кој моментно има 45 илјади седишта, по реконструкцијата ќе може да собере околу 60 илјади навивачи на Ливерпул, стои во соопштението на официјалната интернет-страница на трофејниот клуб. Извршниот директор на англискиот премиерлигаш, Иан Ејр, изјави дека на ваков потег се одлучиле од „економски причини“. „Кога градите нов стадион, со поголем капацитет од постојниот, тогаш не добивате нови 60 илјади седишта, туку само разлика од 15-16 илјади места за публиката. Изграбата на нова арена во овој момент не е економски добар потег“, истакнува Ејр. Тој додава дека работите на реновирањето на стадионот на „Црвените“ ќе почнат откако клубот ќе ги добие сите потребни гаранции. Ливерпул, кој има 18 титули првак на Англија и пет наслови шампион на Стариот континент, на стадионот „Енфилд“ игра од 1892-та година. Тој стадион претходно ...
| | веќе видена | слични

Градскиот совет на Ливерпул ќе донесе одлука за урбанистички план, со кој ќе се започне процес на уредување на населбата Енфилд, на чие подрачје се наоѓа и легендарниот стадион на петкратниот европски шампион. Оваа одлука, воедно, претставува и своевидна победа на управата на фудбалскиот клуб Ливерпул која, по пристигнувањето на новите сопственици, американската корпорација „Фенвеј спортс груп“, која го откупи клубот пред две години за 300 милиони фунти, се определи за опцијата за обнова на „Енфилд“, наместо за изградба на целосно нов стадион во блиската населба Стенли парк. Легендарниот стадион, кој сега има капацитет од точно 45 илјади и 276 места за седење, ќе биде надограден за цели 15 илјади столчиња, па така, неговиот иден капацитет ќе изнесува над 60 илјади места. Градежните зафати на „Енфилд“ би требало да почнат на почетокот на 2014 година.
| | веќе видена | слични

Премиерлигашот Ливерпул ја реши дилемата и се одлучи да не почнува изградба на нов стадион и да остане на легендарниот „Енфилд“, кој ќе биде реновиран. Донесена е одлука „Енфилд“ да биде реновиран и капацитетот зголемен на 60.000 седишта. Петкратниот европски шампион Ливерпул во плановите имаше да изгради нов модерен стадион во блискиот Стенли парк, но сопствениците се откажаа од таа идеја бидејќи целата изградба би чинела околу 600 милиони долари, што во време на финансиска криза е тешко. Клубот направи договор со градските власти и ќе мора при реконструкцијата дел од стамбените згради во близина на стадионот да бидат срушени, а сопствениците да добијат нови на нови локации. „Енфилд е духовно место на клубот и наша желба е секогаш да останеме на овој стадион“ истакнал генералниот директор Јан Ајри. Ливерпул во својата историја од 1892 година има освоено- 18.титули шампион на Англија, седум пати бил освојувач на ФА купот, осум пати бил победник на Лига купот, пет пати бил европски шампион и три пати го има ...
| | веќе видена | слични

Пропадна идејата за изградба на нов фудбалски стдион на еден од најтрофејните англиски фудбалски клубови Ливерпул. Наместо нов стадион управата на Црвените планира да го прошири сегашниот Енфилд. Црвените пред две години најави изградба на нов стадион во близина на Стенли парк, но поради финансиски проблеми проектот е напуштен. Американскиот сопственик Том Вернер одлучи дека нема потреба да се гради нов стадион па едно од решенијата е да се прошири капацитетот на Енфилд од 45 000 до 60 000 седишта. “Енфилд е духовно место на клубот. Ние секогаш сакавме да останеме во овој стадион”, изјави генералниот менаџер на Ливерпул,Иан Ајри. Чудесниот Енфилд е изграден во 1884 година за фудбалските натпревари против градскиот ривал Евертон, додека Ливерпул на Енфилд игра од 1892 година.
| | веќе видена | слични

Како што јавуваат британските медиуми, фудбалскиот клуб Ливерпул се откажа од идејата за изградба на нов стадион и планира да го прошири капацитетот на "Ендилд". Ливерпул пред две години планираше да изгради нов стадион во непосредна близина на Стенли Парк, но проектот беше запрен поради финансиските проблеми. Сопственикот на клубот Џон Хенри заклучи дека нема потреба од изградба на нов стадион и дека подобро решение е да се зголеми капацитетот на "Ендилд" од 45.000 на 60.000 места. "Енфилд е духовно место на клубот и наша желба е секогаш да останеме на тој стадион", изјави генералниот директор на Ливерпул Јан Ајри. "Ендилд" е изграден во 1884. година за потребите на градскиот ривал Евертон, а Ливерпул на овој стадион игра од 1892. година.
| | веќе видена | слични

Пред неколку години Ливерпул ги објави плановите за заминување од Енфилд и изградба на нов стадион во Стенли Парк. Сепак, новите сопственици, Фенвеј Спортс Груп по долга анализа одлучија клубот да остане на Енфилд, и да се реконструира овој стадион, наместо да се изгради нов дом. Една од главните причини е финансискиот аспект, клубот ќе треба да потроши околу 300 милиони фунти за да добие стадион кој ќе има само 15 000 седишта поголем капацитет од Енфилд. Медиумите од Англија пренесуваат дека Ливерпул посакува да ги прошири главната трибина и Енфилд Роуд трибината, и на тој начин да добие стадион со капацитет од околу 60 000 седишта, но за ваква реконструкција зелно светло ќе треба да даде советот на општината.
| | веќе видена | слични

Останато

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 230 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ништо од изградбата на нов стадион- Ливерпул останува на `Енфилд`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: