Јаја Туре: Сакам да останам во Ливерпул

4 копии

Ветеранот од Брегот на слоновата коска, Јаја Туре изрази желба да остане во редовите на англискиот клуб Ливерпул и во наредната сезона. Туре, кому со тимот од „Енфилд’’ му истекува договорот, изјави дека доколку управата реши да ја продолжи соработката со него ќе ја почитува секоја одлука на тренерот Јурген Клоп. „Уживам во Ливерпул, бидејќи навивачите, но и целокупната атмосфера во тимот го прават овој клуб најдобар во светот. Имам желба да останам, но ќе видиме како ќе одлучи управата. Клоп е еден од најдобрите светски тренери, и доколку ја продолжиме соработката ќе ја почитувам секоја негова одлука’’, изјави Туре по враќањето во Ливерпул, откако неговата екипа пред два дена загуби во финалето на Лига Европа од Севилја. Во својата богата карира Јаја Туре за Ливерпул одигра 70 натпревари на кои постигна само еден гол, а во Премиер лигата ги носеше и дресовите на Арсенал и Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот што меѓу „црвените“ помина 28 години пред лани да се пресели во САД сега најави дека би можел да се врати во Ливерпул и тука да стави крај на својата играчка кариера. Со Клоп и со другите фудбалери ќе се обиде и да го исполни својот најголем сон - да стигне до титулата во Премиер лигата со Ливерпул. Интересно е тоа што токму Клоп може да биде проблем за ова да се оствари. Германецот не очекувал дека Џерард може да се врати во Ливерпул, па кога му е кажана информацијата тој му предложил да работи во неговиот стручен штаб.
| | веќе видена | слични

За 36. роденден самиот себе си се чини ќе си подари кам-бек во клубот каде е божество и каде го мина целиот жовот, каде е обожаван симбол и еден од најголемите играчи во историјата. Стивен Џерард во Ливерпул мина 28 години, пред минатото лето да замине во рајот за европските фудбалски великани кои се пред пензионирање, МЛС лигата. Со Лос Анџелес Галакси потпиша договор на година и пол, но се чини дека нема да издржи да ја одработи последната третина од обврската. Откако Галакси во есента минатата година испадна во плеј-офот, Џерард најави дека ќе се пензионира во текот на 2016. година бидејќи по само неколку месеци во САД сфатил дека патувањата се предолги на гостувањата, како и големите климатски разлики на американскиот континент се премногу за него. Не е тајна дека животот во гламурозниот и сончевиот Лос Анџелесе не му значеше премногу на Џерард, кој таму пати за родниот Мерсисајд, клубот на неговиот живот и секако дождливото време, кое очигледно повеќе му одговара отколку сонцето на Калифорнија. ...
| | веќе видена | слични

Искусниот словачки дефанзивец Мартин Шкртел лично од менаџерот Јирген Клоп побарал дозвола за заминување од Ливерпул. Најверојатно следна дестинација за Шкртел е Турција односно тимот на Бешикташ кој бара засилувања за следната сезона во која ќе биде дел од Лигата на Шампиони. Шрктел на Енфилд премина од рускиот клуб Зенит во 2008 година, а кариерата ја има започнато во Тренчин. Клоп ако го пушти Шкртел да замине сигурно ќе ангажира дефанзивец кој ќе биде неопходен за следната сезона.
| | веќе видена | слични

Словачкиот интернационалец Мартин Шкртел упати барање до раководството на клубот да му биде дозволено да си замине од „Енфилд роуд“ во летниот преоден рок. Тој не успеа да се наметне кај новиот менаџер Јирген Клоп и постојано беше на клупата за резервни фудбалери, а не доби шанса ниту по суспензијата на Сакхо поради позитивен допинг – тест. Клоп многу повеќе му веруваше на Коло Туре, па Шкртел е свесен дека доколку остане ќе ја грее клупата и понатаму. Клоп го ангажираше и Жоел Матип, кој ќе пристигне во Ливерпул пред почетокот на новата сезона, што значи дека за Шкртел, кој веќе осум години е член на клубот, нема да има голема минутажа. За Словакот постои сериозен интерес од новиот турски првак Бешикташ, кој не би штедел пари за да го доведе во својот тим. 31-годишниот Шкртел од Бешикташ би добил петгодишен договор и фантастични услови кога е во прашање годишната плата.
| | веќе видена | слични

Поранешниот капитен и легенда на Ливерпул, Стивен Џерард може да се врати во Ливерпул и да стане дел од тренерскиот штаб на Јирген Клоп. Сегашниот договор на Џерард со Лос Анџелес (Галакси) истекува на крајот на 2016 година. Британецот не успеа да стигне до трофеј во својата прва сезона во Сокер Лигата, откако Галакси отстапи пред Сиетл Саундерс во плеј-офот.
| | веќе видена | слични

Ливерпул загуби во финалето од Лигата на Европа, а неиграњето во европските купови следната сезона ги намали и шансите за трансферот на Марио Геце на „Енфилд роуд“. Челниците на Ливерпул на чело со менаџерот Јирген Клоп не се откажуваат од желбата да го видат Геце во своите редови, па затоа и веќе испратиле понуда од 200.000 евра неделна плата за да го убедат германскиот репрезентативец да дојде токму во овој клуб. Арсенал, Челси, Борусија Дортмунд и Јувентус исто така се интересираат за услугите на Геце, но нивните понуди се далеку пониски од онаа на Ливерпул, па „црвените“ ќе се обидат уште пред почетокот на ЕП 2016 да го комплетираат трансферот на своето најзначајно засилување планирано за летниот преоден рок. Марио Геце поради скршено ребро нема да може да настапи за Баерн на вечерашното финале од Купот на Германија со Борусија Дортмунд, но неговото учество на ЕВРО 2016 воопшто не е доведено во прашање. Германскиот репрезентативец има уште една година од договорот со Баерн, воопшто нема добиено понуда за ...
| | веќе видена | слични

Сè повеќе фудбалери кои до скоро игрле за европски гиганти ги пакуваат куферите и заминуваат на ’печалба’ во далечната Кина. Жервињо беше еден од нив кој ја замени Рома за Хебеи. На последниот натпревар помеѓу неговиот нов клуб, фудбалерот од Брегот на слоновата коска го демонстрираше своето најсилно оружје – неговата брзина. Во 51. минута Жервињо лесно го ’матираше’ противничкиот голман и го запечати резултатот на 2-0.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп од следната сезона по прв пат ќе ја започне сезоната од почеток, па така работите ќе се одвиваат како што тој ќе посака. Минатата сезона неможеше да промени многу, поради тоа што дојде кога сезоната веќе беше во тек, а сега се надева дека ќе успее како што тој сака да го креира тимот на следната сезона. После поразот во финалето од Лига Европа, во потполност се окрена кон креирање квалитетен ростер за новата сезона, а прв кој си заминува од тимот е србинот Лазар Марковиќ. Марковиќ на „Енфилд“ пристигна пред две сезони, но не успеа да ги демонстрира својте квалитети. После тоа беше пратен на позајмица во Фенербахче, а Клоп не планира да го враќа назад.
| | веќе видена | слични

Според пишувањата на англиските медиуми, Јирген Клоп смета дека нема место за Марковиќ во тимот за следната сезона, па српскиот фудбалер би требало да биде продаден следното лето. Марковиќ оваа сезона ја помина во турскиот Фенербахче, бидејќи претходно не успеа да се наметне во првиот тим на Брендан Роџерс. Во Турција забележа две асистенции и еден погодок, па наводно Јирген Клоп нема да смета на него пред почетокот на следната сезона. Поранешниот напаѓач на Партизан пристигна во англискиот клуб од Бенфика за сума од 20 милиони фунти во 2014 година, а на вкупно одиграни 34 натпревари за клубот од Енфилд постигна 3 погодоци.
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 424 | | | веќе видена

Пратениците во британскиот парламент ѝ изгласаа доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што еден ден претходно нејзиниот план за брегзит ...
сите 414 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 281 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, го искритикува 25 годишниот Денис Димоски од Прилеп, по неговиот настап со ...
сите 152 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јаја Туре: Сакам да останам во Ливерпул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: