Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Рим - Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на ИТФ Фјучерс турнирот во Рим кој се игра за награден фонд од 25 илјади американски долари Ѓорческа која е трета носителка на овој турнир во четвртфиналето експресно за само 57 минути ја совлада чилеанската тенисерка Даниеле Сигел со 2-0 во сетови препуштајќи и само еден гем на противничката. Првиот сет кој траеше 34 минути нашата тенисерка го доби со 6:1, додека во вториот на противничката Ѓорческа не и дозволи да освои ниту еден гем. Ѓорческа за место во финалето ќе се бори со Јулија Грабер од Австрија која во четвртфиналето беше подобра во два сета од Присилија Хон од Австралија. Со овој пласман во полуфинале Ѓорческа ќе го подобри својот ранкинг на ВТА листата на која во моментов е на 181 место што е и нејзин најдобар пласман во кариерата.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа по настапот на квалификациите на САД опен и Австралија опен, ќе учествува во квалификацискиот дел на уште еден гренд слем, „Ролан Гарос“, единствен од овој ранг што се игра на земјена подлога. Kвалификациите на „Ролан Гарос“ почнуваат на 22 мај, а главниот турнир на 28 мај. Ждрепка ќе одреди која ќе биде првата противничка на Ѓорческа. Првиот женски македонски рекет, Ѓорческа, која на почетокот на неделава стигна до 180. позиција на ВТА ранг-листата, што ~ е најдобар пласман во сингл во кариерата, доби официјална потврда дека ќе се најде во ждрепката за квалификациите. Ѓорческа треба да мине три квалификациски кола за да се пласира во главната фаза. - Тренирам напорно и останувам фокусирана на мојот напредок во кариерата, само тоа ми е важно. Што се однесува до желбите, сон ми е да го освојам „Ролан Гарос“. Можеби еден ден и тоа ќе се случи - изјави Лина Ѓорческа во пресрет на оваа сезона. Секако, прв чекор во учеството на овој голем турнир би ~ бил пласман во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра во квалификациите на Грен Слем турнирот Ролан Гарос. Тоа и што се очекуваше според пласманот и се оствари. Ѓорческа која во моментов е на 180 место на ВТА листата, ќе игра во квалификациите со рангот од претходната недела кога беше на 182 места. Вкупно 88 тенисерки според пласманот ќе играат во квалификациите, додека ќе има и неколку кои ќе настап со „вајлд карти“. За пласман на главниот турнир потребно е да се остварат три победи односно да се минат три квалификациски кола.
| | веќе видена | слични

Македонската најдобра тенисерка Лина Ѓорќевска повторно ќе има шанса да биде дел од еден Гренд слем турнир. Ѓорчевска во моментов е на 180. место на ВТА листата и според актуелниот пласман таа се најде меѓу 88-те тенисерки кои преку квалификациите ќе се обиде да обезбеди настап на главниот турнир на Ролан Гарос. По учеството во квалификациите на УС Опен и Австралија Опен, Ѓорчевска по трет пат во кариерата ќе се бори за настап на еден Гренд слем турнир.
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе биде дел од квалификациите на вториот Грен Слем турнир годинава Ролан Гарос што се игра во Париз. Нашата тенисерка е рангирана на 180.место, а на квалификациите ќе игра три кола за да се избори за настап на главниот турнир. Ова за Ѓорческа ќе биде трет настап во квалификации на Грен Слем турнирите откако претходно лани играше на УС Опен, а на почетокот на годинава настапи и на Австралија Опен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лина Ѓорческа, најдобрата македонска тенисерка и официјално е на листата тенисерки кои ќе играат во квалификациите на Грандслем турнирот Ролан Гарос. Турнирот започнува на 22-ри мај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа по трет пат во својата кариера ќе игра квалификациите за настап на грен слем турнир и тоа на Ролан Гарос. Ова е веќе потврдено и нашата Лина ќе настапи во Париз каде до пласман во главниот ждреб ја делат три кола. Меѓутоа за разлика од искуствата на „Ју-Ес Опен“ и „Австралија Опен“ овој голем настан се игра на земјени терени, подлога на која тетовката ги има остварено најдобрите и најзнајните успеси и резултати во кариерата. Да потсетиме лани Лина загуби од Белис во првата рунда во Њујорк, а пак на почетокот на оваа година во Мелбурн беше на чекор од главниот настан, мина две кола за да го решавачката битка со 2-1 во сетови загуби од Стефани Вогел од Швајцарија. Инаку во квалификациите за пласман на Ролан Гарос ќе настапат 96 тенисерки од кои 88 според пласманот ќе играат во квалификациите, додека пак 8 ќе добијат вајлд карти.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка која е рангирана на 180. место на ВТА листата… Лина Ѓорческа ќе настапи во квалификациите за учество на Грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Наскоро ќе започнат квалификациите каде ќе се обиде нашата тенисерка да помине три кола и го оствари најголемиот успех во нејзината кариера. Малку недостасуваше тоа да го направи годинава во квалификациите на „Австралија Опен“ каде што во последното трето коло иако поведе со 1:0 по сетови, нејзината противничка Стефани Вогел (Швајцарија) успеа со пресврт да дојде до победата. Фото: mtftennis.mk
| | веќе видена | слични
6 копии

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа по настапот на УС Опен и Австралија Опен, ќе учествува во квалификациите на Ролан Гарос на крајот од овој месец на терените во Париз. Ѓорческа, која е 180. тенисерка на светот денес доби потврда дека ќе се најде во ждрепката за квалификациите, каде треба да мине три кола за да се пласира во главната ждрепка. Тетовчанката која минатата недела на турнирот во Рим стигна до полуфиналето, беше многу блиску до пласманот во главната ждрепка, но го загуби одлучувачкиот меч.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа и официјално ќе биде дел од квалификациите за грен слем турнирот Ролан Гарос.Нов голем предизвик за Лина Ѓорческа, по настапите во квалификациите за УС Опен и Австралија Опен, следува обид да се влезе на главниот турнир на Ролан Гарос.Ѓорческа е помеѓу 88. тенисерки кои преку квалификациите ќе се борат за пласман на главниот турнир во Париз.Квалификациите започнуваат идната недела.Лина Ѓорческа во моментов е на 180. место на ВТА ранг листата што е нејзин најдобар пласман досега.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 36 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Шампионот Јувентус утре гостува кај Фросиноне, а во пресрет на мечот италијанските медиуми пресметаа дека Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема ...
сите 213 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: