Историски успех на Лихтенштајн во квалификациите за ЕП

4 копии

Фудбалерите на Лихтенштајн ја изненадија фудбалската репрезенација на Литванија и ја совладаа со 2:0, постигнувајки ја својата прва победа во петиот меч Лихтенштајн со оваа победа значително ги подобри шансите на Чешка за освојување на второто место, со оглед дека Шпанија со 15 бодови од 5 мечеви на првото место е сигурен патник на ЕУРО 2012. Резултати од мечевите од 3 јуни: Група А: Казахстан – Азербејџан 2:1 (Гридин 58`, 68` - Надиров 63`) Австрија – Германија 1:2 (Фридрих автогол 50` - Гомез 44`, 90`) Белгија – Турција 1:1 (Огуњими 4` - Јилмаз 22`) Група Ц: Фарски Острови – Словенија 0:2 ( Матавж 29`, Балдвинсон 47` а.г.) Италија – Естонија 3:0 (Роси 21`, Касано 39`, Пацини 68`) Група Д: Белорусија – Франција 1:1 (Абидал 20` а.г. – Малуда 22`) Романија – БиХ 3:0 (Муту 37`, Марица 41`, 55`) Група Е: Молдавија – Шведска 1:4 (Бугаев 61` - Тоивонен 11`, Елмандер 30`, 58` Гернт 88`) Сан Марино – Финска 0:1 (Форсел 41`) Група Ф: Хрватска – Грузија 2:1 (Манџукиќ 761`, Калиниќ 78` - Канаква 17`) Група И: ...
| | веќе видена | слични

Група А: Казахстан - Азербејџан 2:1, Австрија - Германија 1:2, Белгија - Турција 1:1. Табела: Германија 18 (6 меча), Белгија 11 (7), Турција 10 (6), Австрија 7 (6), Азербејџан 3 (5), Казахстан 3 (6). Наредни мечеви (07.06.2011 год.): Азербејџан - Германија Група Ц: Фарски острови - Словенија 0:2, Италија - Естонија 3:0. Табела: Италија 16 (6 меча), Словенија 11 (7), Србија 8 (6), Естонија 7 (6), Северна Ирска 6 (5), Фарски острови 1 (6). Наредни мечеви (07.06.2011 год.): Фарски острови - Естонија Група Д: Романија - БиХ 3:0, Белорусија - Франција 1:1. Табела: Франција 13 (6 меча), Белорусија 9 (6), Романија 8 (6), Албанија 8 (5), БиХ 7 (5), Луксембург 1 (6). Наредни мечеви (07.06.2011 год.): Белорусија - Луксембург, БиХ - Албанија. Група Е: Молдавија - Шведска 1:4, Сан Марино - Финска 0:1. Табела: Холандија 18 (6 меча), Шведска 12 (5), Унгарија 9 (6), Финска 6 (5), Молдавија 6 (6), Сан Марино 0 (6). Наредни мечеви (07.06.2011 год.): Шведска - Финска, Сан Марино - Унгарија. Група Ф: Хрватска - Грузија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Резултати од синоќешните квалификациски мечеви за ЕУРО 2012. Група Ф: Летонија – Израел 1:2, Грција – Малта 3:1. Табела: Грција 14, Хрватска 13, Израел 13, Грузија 9, Летонија 4, Малта 0. Група Г: Црна Гора – Бугарија 1:1, Англија – Швајцарија 2:2. Табела: Англија 11, Црна Гора 11, Швајцарија 5, Бугарија 5, Велс 0. Група Х: Исланд – Данска 0:2, Португалија – Норвешка 1:0 Табела: Португалија 10, Данска 10, Норвешка 10, Кипар 2, Исланд 1.
| | веќе видена | слични

Швајцарија водеше со 2:0, но селекцијата на Англија на крајот стигна до реми. Сигурни во своите натпревари беа Русија, Ирска... Англија освои само еден бод на Вембли, или поточно речено се спасуваше од пораз во дуелот со Швајцарија. Водството на гостите им го донсе Барнета со головите во 32-та и 35-тата минута, меѓутоа само четири минути подоцна Френк Лампард од пенал го намали резултатот. Само што почна вториот дел, Ешли Јанг израмни на 2:2 и тоа беше резултатот со кој заврши овој меч. Селекцијата на Црна Гора не успеа на домашен терен да ја совлада Бугарија и да ја продолжи успешната низа на резултати. Домаќинот во Подгорица поведоа со голот на Радомир Џаловиќ во 53-тата минута, а само 13-минути подоцна Ивелин Попов ги постави конечните 1:1. Во нашата група, Русија и секако Р.Ирска беа сигурни. „Зборнаја“ на домашен терен ја совладаа Ерменија со 3:1 со хет-трикот на Роман Пављученко. Роби Кин со двата гола на Националната Арена Филип Втори им донесе победа на Р.Ирска со која останаа на првото место со 13 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската фудбалска репрезентација вечер од 21:30 часот на Националната арена „Филип Втори“ во рамки на 6.коло од квалификациите за ЕП 2012 ја пречекува репрезентацијата на Република Ирска. Ова е натпревар од Б групата, а покрај овој дуел играат уште Русија – Ерменија (17 часот) и Словачка – Андора (20:15 часот). Словачка, Русија и Република Ирска имаат по 10 бодови, Ерменија 8, Македонија 4, а Андора е последна без бед. Натпреварот со Ирска почнува во 21.30 часот и со него всушност се отвара грандиозната Национална Арена Филип Втори Македонски која прима над 30.000 гледачи. Картите можат да се најдат во продажба и на билетарата на Арената по симболична цена од 200, 250 и 300 денари. Инаку новата песна од Ристо Самарџиев за поддршка на спортските натпревари на македонските репрезентативци. Првата песна Црвена е направена 1994 година по повод првиот официјален натпревар на македонската репрезентација против Данска, а сегашната нумера е по повод пуштањето на Националната Арена Филип Втори Македонски.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 21:30 часот на Националната арена „Филип Втори“ ја пречекува репрезентацијата на Република Ирска. Натпреварот е дел од шестото коло од квалификациите за Европското првенство 2012. година во Полска и Украина и е наша последна шанса колку-толку да фатиме приклучок со екипите во горниот дел од табелата на нашата група Б. По поразот во Даблин во последниот наш настап, надежите за успешни квалификации се сведени на минимум, посебно со оглед на тоа дека нашата репрезентација е претпоследна во групата пред тоталниот аутсајдер Андора, која нема ниту еден бод. Сепак, сите претходни средби во овој квалификациски циклус требаат да бидат оставени зад себе од страна на нашите играчи, кои вечерва ќе имаат посебен мотив. Ова е прв официјален натпревар на новата арена “Филип Втори“, која според првичните информации би требало да биде исполнета до последното место. Тоа значи дека македонските репрезентативци ќе ја имаат максималната поддршка од трибините од публиката која ќе ...
| | веќе видена | слични

Фудбалските репрезентации на Германија и на Италија се на чекор до пласман на Европското првенство 2012 во Украина и во Полска. „Панцирите“ благодарение на двата гола на Марио Гомес во последните секунди од двете полувремиња, стигнаа до победа од 2-1 во Австрија и имаат максимални 18 бода од шест средби. За пласман на ЕП, на Германците им се потребни уште само четири бодови. Зад нив е Белгија (11) која одигра 1-1 на домашен терен со Турција, која има 10 поени и натпревар помалку. Италија лесно со 3-0 ја совлада Естонија, со головите на Џузепе Роси, Антонио Касано и на Џампаоло Пацини. „Аѕурите“ со 16 поени се први во групата пред Словенија со 11 и Србија со 8 бодови и натревар помалку. Во единствениот меч од групата Ф, Хрватска со пресврт успеа да забележи победа од 2-1 против Грузија, со што барем накратко изби на врвот на табелата со 13 бода. Погодоците на Манџукиќ и Калиниќ во 76. и 78. минута ја спасија селекторската позиција на Славен Билиќ, кој со пораз сигурно ќе се соочеше со отказ. Зад „коцкестите“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Историски успех на Лихтенштајн во квалификациите за ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: