Леванте останува лидер во Примера

Екипата на Леванте, по трилер победата над Реал Сосиедад ноќеска од 3-2 по 10 кола (9 одиграни натпреавари) заслужено останува на лидерската позиција во Примера. Со оваа победа Леванте стана првата екипа во шпанското првенство од 2002 година што нанижала седум последователни победи, секако не сметајќи ги тука Реал Мадрид и Барселона. Инаку, оваа сезона екипата од Валенсија за прв пат е лидер во Примера во нивната 102 годишна историја. Со буџет од само околу 20тина милиони евра, Леванте сега има еден бод повеќе од Реал и два од Барселона. И уште еден интересен статистички податок врзан со Леванте. Ноќеска, победничкиот гол на Рубен Суарез во 94. минута е “најдоцниот“ оваа сезона во Примера. Предходно, на стадионот Ciutat de Valencia први во водство дојдоа гостите од Сан Себастијан, па во 86. минута израмнија на 2-2, по пресвртот на Леванте. Сепак, и со играч помалку, Суарез им ја донесе победата на домаќините.
| | веќе видена | слични

Водечкиот во Шпанскиот фудбалски шампионат, тимот на Леванте во 10.коло утре игра на гостински терен против Осасуна. Четири натпревари од оваа рунда се играат вечерва. Двојките се: Валенсија - Хетафе и Виљареал - Рајо Ваљекано од 18 часот, Барселона - Мајорка од 20 часот и Реал Сосиедад - Реал Мадрид од 22 часот. Утре покрај дуелот Осасуна - Леванте (почеток 16 часот) уште играат: Спортинг Хихон - Атлетик Билбао (12), Расинг Сантандер - Бетис (18), Атлетико Мадрид - Реал Сарагоса (20) и Малага - Еспањол (22). Колото ќе биде комплетирано в понеделник со средбата Севиља - Гранада (почеток 21 часот). Табела: Леванте 23 бодови, Реал Мадрид 22, Барселона 21, Валенсија 18, Севиља 17, Еспаљол 15,...
| | веќе видена | слични

Леванте остана лидер во шпанскиот фудбалски шампионат пред Реал и Барселона со погодок од 30 метри во 93-та минута. Седма победа во низа на Леванте во шпанската примера. И по 9-от круг малиот клуб од Валенсија ја задржа првата позиција на табелата со победата од 3:2 над Реал Сосиедад. Рубен Суарес со гол од слободен удар во судиското продолжение му донесе победа на Леванте. /З.А.
| | веќе видена | слични
2 копии

Францускиот фудбалски интернационалец Карим Бензема истакна дека победата од 3-0 против Виљареал му причинува особено задоволство и му остава впечаток дека во моментов Реал Мадрид е непобедлив.„Ми се допаѓа како игра Реал Мадрид особено во контранападите. Покажавме одлични перформанси особено во првиот дел.Верувам дека Реал Мадрид е најсилниот тим во Ла Лига.Оваа победа е многу важна за тимот„-изјавил напаѓачот на “кралевите“. “Не е важно дали Игуаин или јас ќе дадеме гол.Нашата мисија е да поентираме и да и’ помогнеме на нашата екипа. Најважната работа во фудбалот е да се победи“- констатираше Бензема по натпреварот.„Кралскиот“ клуб во досегашниот дел од првенството освои 22 бода и се наоѓа на втората позиција во шпанскиот шампионат.
| | веќе видена | слични

Леванте останува водечки по девет меча во шпанскиот фудбалски шампионат, откако го совлада Реал Сосиедад со 3-2 со погодокот на Рубен Перез во 89. минута Ова беше седма победа во низа на лидерот. Леванте има еден бод повеќе од Реал Мадрид, односно два од Барселона, кои, исто така, забележаа победи. Кралевите со три гола во првиот дел беа поуспешни од Вилјареал, а Каталонците во вторникот ја победија Гранада со 1-0.
| | веќе видена | слични
4 копии

На последните два натпревара од 10.коло во Примера Дивизија одиграни синоќа, победи постигнаа домашните екипи. Еспањол минимално со 1:0 со голот на Валтер Пандиани го совлада Бетис и му го нанесе петтиот пораз по ред. Бетис на почетокот на шампионатот имаше серија од четири победи. На вториот дуел Атлетик Билбао го победи Атлетико Мадрид со 3:0, а головите ги постигна во период од седум минути (од 67 до 75 минута). Два беа реализација на Фернадо Љоренте, а еден Гаизка Токуеро. Со оваа победа Атлетик Билбао се проби во горниот дел на табелата на осмото место со 12 бода. Табела: Леванте 23 бодови, Барселона 22, Реал Мадрид 21, Валенсија 18, Севиља 17, Еспањол 15,...
| | веќе видена | слични

Во само осум минути тимот на Атлетик на свој терен ги реши сите дилеми околу победникот во дуелот со Атлетико Мадрид. Се’ до 67. минута резултатот на последниот натпревар од деветото коло во Примера помеѓу Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид беше 0:0. Сепак, само осум минути подоцна на семафорот стоеше 3:0 за домаќините, кои на гостите од Мадрид им нанесоа нов пораз. Поточно, Атлетико нема победа повеќе од месец дена. По добриот старт на Примера тие од 21. септември немаат победа ниту во Шпанија, ниту пак во Лига Европа. Творци на победата на Атлетик беа Фернандо Љоренте со своите погодоци во 67. и 71. минута, а точка на одличните осум минути на домаќините стави Токеро во 75. минута. Резултати од 9. коло: четврток: Еспањол - Бетис 1:0 (0:0) /Пандијани 75/ Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид 3:0 (0:0) /Љоренте 67, 71, Токеро 75/ среда: Сарагоса - Валенсија 0:1 (0:0) /Алба 82/ Хетафе - Осасуна 2:2 (0:1) /Гуиза 62, 77 - Балде 8, 66/ Леванте - Реал Сосиедад 3:2 (0:1) /Нано 56, Валдо 61, Суарез 93 - Естрада 4, ...
| | веќе видена | слични

"Она што не можеше да го направи за речиси седумдесет , Атлетик Билбао го реши за само осум минути. Резултатот на дуелот со Атлетико Мадрид до 67-та минута беше оној почетниот 0:0, но потоа домаќините со фуриозни напади постигнаа три гола и дојдоа до победа од 3:0. Творци на победата на Атлетик беа Фернандо Љоренте со своите погодоци во 67. и 71. минута, а точка на одличните осум минути на домаќините стави Токеро во 75. минута. Ова беше прв пораз на Атлетико Мадрид во Примера, клуб кој во последните месец дена игра лошо и веќе неколку кола нема победа. "
| | веќе видена | слични

Реал (М) дома лесно и убедливо славеше над Вилјареал (3:0) На фудбалерите на Реал (М) им беа доволни првите 30 минути за да забележат убедлива победа дома над Вилјареал (3:0) во вонредното 9. коло на Примера дивизион. Со ова "кралевите" останаа на второто место со еден бод повеќе од лутиот ривал Барселона и бод заостануавње зад лидерот Леванте. - Среќа што веднаш постигнавме погодок. Се беше полесно по голот на Бензема. Свесно го намаливме ритамот во вториот дел. Ова е вистинскиот пат, мора да продолжиме по оваа насока. Најважно од се е да оствариме добра предност што е можно побрзо. Само со напорна работа можеме да ги оствариме зацртаните цели, изјави заменикот на Мурињо, Аитор Каранка. Леванте остана лидер откако во трилер натпревар, со пресврт го совладаа Сосиедад (3:2). Победоносниот гол го постигна Суарез со удар од 30 метри во 93. мин. Резултати: Сарагоса - Валенсија 0:1 (Алба 82'), Гетафе - Осасуна 2:2 (Гуиза 62', 77' - Балде 8', 66'), Леванте - Сосиедад 3:2 (Нано 56', Валдо 61', Суарез 90' - Естрада ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Мартинез го совлада и Реал Сосиедад, што е негова седма победа во низа Со фантастичниот гол на Рубен Суарез од 30 метри во 93. минута Леванте дојде до седмата едноподруго победа во Примера и го задржа првото место на табелата. Фудбалерите на Хуан Игнасио Мартинез го совладаа Реал Сосиедад со 3:2 на градскиот стадион во Валенсија пред 12.000 гледачи. За триумфот мораше да го завртат раното водство на гостите од четвртата минута. Мартинез израмни на 2:2 во 86. минута, а кога сите мислеа дека ремито е неизбежно следеше атрактивниот слободен удар за домаќините. „Мора да бидеме искрени. Никој од нас не очекуваше вакво нешто ниту во најлудите соништа. Просто сакавме сезоната да биде долга и да освоиме што повеќе бодови, но оваа серија е просто феноменална. Сезоната е долга и ќе има и разочарувања, но сега уживаме во убавите моменти“, изјави тренерот на Леванте, Мартинез, кој лани имаше една ѕвезда во тимот, Фелипе Каикеда, и се бореше за опстанок. Сега веќе го нема ниту Еквадорецот во тимот. „Сега сме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 156 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Леванте останува лидер во Примера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: