Се сруши дел од кров на ходник во студентскиот дом „Гоце Делчев“ (Фото)


Се срушил дел од кровот во еден од ходниците на блокот Б во студентскиот дом „Гоце Делечев“, соопшти на својата Фејсбук страница Студентскиот пленум. „Домовите се распаѓаат исто како и системот во државата, но ние сè уште немаме добиено нов специјален студентски дом за да се спасат студентите живи од бедата во која живеат и која се руши околу нив“, пишува Студентски пленум на својата Фејсбук страница, каде ги објавија фотографиите од срушениот кров. Според информациите нема повредени лица од рушењето. „Дали и наредниот пат нашите колеги ќе бидат еднакво среќни или пак до тогаш ќе добијат нов (специјален) студентски дом?“, прашуваат пленумците.
| | веќе видена | слични
5 копии

Мора да се стави крај на очајните и субстандардните услови во студентските домови, реагира Либерално-демократската младина и го прашува директорот на студенскиот дом „Гоце Делчев“, колку млади треба да се иселат од државава за да започне елементарно средување на овој и другите студентски домови. „Како може во една вечер да бидат поставени 40 споменици, а толку долго да се чека на реновирање на студенски дом, кој е живеалиште за стотици студенти. Дали треба да се запали и останатиот дел од студенскиот дом за да дојде на дневен ред и тој да се реновира или тогаш полесно ќе биде да се изгради нов повторно со некој коруптивен тендер. Дали додека се чека студенскиот дом да се реновира и трета студенска година по ред, студентите треба да постават шатори под палмите во Скопје. Сигурно тогаш под закрила на палмите би имале подобри услови од оваа мизерија во која сега живеат“, прашува ЛИДЕМ. Либерално демократската младина бара итно да се затвори делот од домот „Гоце Делчев“ каде што се случи хаваријата, и итно да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во тек е темелна реконструкција на студентскиот дом „Гоце Делчев“, која се реализира етапно и во согласност со предвидената динамика, реагираат од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, по веста за рушење на дел од покривот и реакциите на јавноста за условите и безбедноста во овој дом. „Градежните работи во рамки на првата фаза која предвидува реконструкција на блокот Б се целосно завршени, а во тек е и набавка на опрема по што, во текот на месец ноември објектот ќе биде пуштен во употреба. Во меѓувреме избрана е фирма за изработка на проетктно решение за реконструкција на останатите блокови, мензата и партерот. Целосната реконструкција ќе биде заокружена во текот на 2017 година, а ќе бидат инвестирани околу шест милиони евра“, се вели во реакцијата. Потсетуваат и дека изградиле нови современи сместувачки капацитети, во состав на студентскиот дом „Стив Наумов“, за што се издвоени 103 милиони денари. „Студентите и понатаму ќе бидат приоритет на Владата предводена од ВМРО – ДПМНЕ, така што продолжуваме со ...
| | веќе видена | слични

Молк од Владата и надлежните за урнатиот таван и мизерните услови во кои живеат студентите во домот „Гоце Делчев“. Иако досега премиерот Никола Груевски во сите изборни процеси не ги изостави ветувањата дека студентите ќе добијат пристојно место за домување, на терен работите како што велат студентите не се само закочени, туку состојбата е толку лоша што се плашат за својот живот. Од Студентскиот пленум кој инсистира на одговорност за случајот во студентскиот дом, денеска прашуваат има ли цена студентскиот живот? Објавија видео материјали снимени во блокот во кој се урна дел од плафонот. Велат нивните колеги кои биле на катот сведочат дека хаваријата се случила поради влагата и старата инсталација и не била предизвикана намерно од студентите како што вчера ги обвини управата на домот. Од страв поради притисоци во аматерското видео зборуваат со скриен идентитет. Поранешниот студенстки лидер Самоил Малчевски вели дека вината за мизерните услови во домот треба да се бара во континуирана негрижа на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Доколку власта веднаш не почне со реконструкција на студентскиот дом „Гоце Делчев“, Социјалдемократската младина ќе помогне со сиот свој човечки капацитет, ќе ги повика сите млади луѓе кои сакаат подобри услови, во една модерна акција за спас на домот, порача во петок, Дарко Каевски, потпретседател на СДММ. „Во меѓувреме, порачуваме, дека евентуалните несакани последици врз студентите од руините под коишто живеат, ќе бидат одговорни министерот за образование и Никола Груевски“, рече Каевски. Според Социјалдемократската младина катастрофалните услови во коишто живеат студентите го достигнаа плафонот, за што сведочат нови запрепастувачки фотографии од студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, каде е урнат дел од таванот во еден од ходниците во блокот В. „Безбедноста на студентите е загрозена. Кровови почнаа да им се ронат над главите. Власта ја нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но поважни им се спомениците, галиите, Панорамското тркало од 11 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократската младина денеска побара одговорност од министерот за образование Абдилаќим Адеми и од премиерот Никола Груевски за лошите услови во студентските домови. - Безбедноста на студентите е загрозена. Покривите почнаа да им се ронат над главите.Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но поважни им се спомениците, галиите, Панорамското тркало од 11 милиони евра, Шпанските скали, криминалната реконструкција на нивното партиско седиште - рече на денешната прес конференција претседателот на СДММ, Дарко Каевски Тој посочи дека се срамни неуспешните обиди од студентскиот дом „Гоце Делчев“ да ја правдаат власта. - И тие знаат што се ја надополнува оваа хорор приказна на нови несреќи, расипани лифтови, рестрикции на струја, но и на храната. Тоа е сега новина.Поскапени се продуктите во бонската продавница! Постојат големи рестрикции и недостаток на храна. Набавките на продукти одат тешко. Ако лебот минатата година чинел 40 бонови, сега е 70 бонови ...
| | веќе видена | слични

Реагирајќи на прес-конференцијата на СДММ во однос на паѓањето на плафонот во студентскиот дом „Гоце Делчев“, од ВМРО-ДПМНЕ велат, СДСМ најмалку има право да говори за унапредувањето на студентскиот стандард, затоа што во времето на нивното владеење, студентите биле тотално заборавени и потценети, како и сите останати категории на граѓани. - Фактите говорат дека СДСМ нема заковано ниту една шајка во објектите на студентскиот дом пред кој денес, се фотографираат обидувајќи се да соберат дневно – политички поени. Наспроти нивниот циничен однос кон јавноста и граѓаните, да потсетиме дека Владата предводена од ВМРО - ДПМНЕ реализира конкретни и мерливи активности и е единствената којашто направила сериозни инвестиции во насока на подобрување на студентскиот стандард во земјата, со досега вложени 250 милиони денари само за унапредување на инфраструктурните услови, се вели во реакцијата на партијата на власт. Оттаму велат, по 40 години, актуелната власт изградила нови современи сместувачки капацитети во состав на ...
| | веќе видена | слични

„За мизерните услови во студентскиот дом „Гоце Делчев“ алармиравме повеќепати. Дури и светската јавност информираше за мизерните услови во кои живеат студентите во Македонија. Безбедноста на студентите е загрозена, покриви почнаа да им паѓаат над главите“, велат од СДММ. – Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но, поважни им се спомениците, галиите, панорамското тркало од 11 милиони евра, шпанските скали, криминалната реконструкција на нивното партиско седиште. Срамни се неуспешните обиди од студентскиот дом „Гоце Делчев“ да ја правдаат власта. И тие знаат што сè ја дополнува оваа хорор-приказна на нови несреќи, расипани лифтови, рестрикции на струја, но и на храна – вели Дарко Каевски, потпретседател на СДММ. Каевски ги повтори решенијата од програмата на СДСМ кои вклучуваат изградба на нов студентски град, со нови студентски домови, планот во градовите кои се седишта на државните универзитети, да се изградат нови студентски домови, како и целосно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прес конференција Дарко Каевски, потпретседател на СДММ Почитувани другари, почитувани граѓани, Катастрофалните услови во коишто живеат студентите го достигнаа плафонот. За тоа сведочат еве овие нови запрепастувачки фотографии од студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје. Срушен е таванот во еден од ходниците во блокот В. За мизерните услови во овој студентски алармиравме повеќе пати. Дури и светската јавност информираше за мизерните услови во кои живеат студентите во Македонија. Безбедноста на студентите е загрозена. Кровови почнаа да им се ронат над главите. Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но поважни им се спомениците, галиите, Панорамското тркало од 11 милиони евра, Шпанските скали, криминалната реконструкција на нивното партиско седиште… Срамни се неуспешните обиди од студентскиот дом Гоце Делчев да ја правдаат власта. И тие знаат што се ја надополнува оваа хорор приказна на нови несреќи, расипани лифтови, рестрикции на струја, но и на храна. ...
| | веќе видена | слични

По вчерашниот немил настан во студентскиот дом Гоце Делчев кога се урна дел од плафонот во еден од блоковите и по официјалното извествување од Државниот студентски центар во Скопје дека штетата е санирана, Студентскиот пленум објави видео од ѕоа како е санирана штетата. Погледнете, видеото кажува доволно.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 408 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 209 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 102 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 215 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се сруши дел од кров на ходник во студентскиот дом „Гоце Делчев“ (Фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: