Маќеата на Жика Тодоровиќ открила детали за изненадната смрт на синот на актерот

2 копии

Срѓан Жика Тодоровиќ и неговата сопруга Ана синоќа доживеале трагедија, откако нивниот тригодишен син Дејан изненадно починл во семејниот стан во белградската населба Врачар. Маќеата на актерот, Каролина Тодоровиќ раскажала за српските медиуми дека ништо не укажувало дека нешто такво ќе се случи. -Како се случило не ми е јасно. Еден ден пред тоа беше на контрола, му беше подобро, но кашлаше, па беше под антибиотици. Тогаш му рекоа да остане дома додека не оздраве целосно. Немаше никакви проблеми, рекоа дека брзо заздравува и дека дури секретот се намалува, но нешто се случило во еден момент и тука бил крајот. Дошол дома, заспал и не се разбудил. Тоа е страшно, три ипол години имаше – вели Каролина Тодоровиќ, втората сопруга на покојниот татко на Срѓан. Таа изјавила дека Срѓан и неговата сопруга биле целосно скршени. -Страшно е, тој и Ана се во тешка состојба. Што можат, се држат како можат. Цела ноќ е правена обдукција. Цела ноќ минаа во болница, велат дека тоа никогаш не се случува, особено не на мали деца. ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Итната помош, упорно, но за жал безуспешно, се обидувала да го врати во живот 3-годишниот Дејан Тодоровиќ, син на славниот српски актер Срѓан Жика Тодоровиќ и неговата сопруга Ана. Соговорникот на српски "Blic" објаснува дека Итната помош во текот на вечерта добила повик од домот на Тодоровиќ, и дека екипата во рок од само неколку минути пристигнала на вратата на семејниот стан во белградската општина Врачар. "Во тимот имаше многу искусна лекарка која на прв поглед виде дека состојбата на детето е многу лоша. Лицето на детето беше сиво, а тоа е знак дека долго било без кислород и дека шансите да преживее се мали", вели соговорникот на "Blic", запознаен со трагичниот случај. И покрај тоа, екипата упорно се обидувала да го реанимира детето. "Преземени се сите неопходни мерки и работи кои се преземаат во такви случаи, но немаше помош", рекол соговорникот на "Blic". Сосема обичен ден Претходно тој ден ништо не укажувало на трагедијата која наскоро ќе се случи. Според зборовите на мајката на детето, ...
| | веќе видена | слични

Тригодишниот син на познатиот актер, 52-годишниот Срѓан Жика Тодоровиќ, починал вчера во Белград од уште неутврдени причини. Околностите за смртта засега не се познати, а за српски "Blic" оваа тажна вест била потврдена од најблискиот круг на семејството. Кремацијата ќе биде одржана во сабота во 12 часот. Срѓан Тодоровиќ со сопругата Ана го добил синот Дејан во 2014-тата година, по 10 години брак. Срѓан и Ана се запознале на Ада Бојана, каде Тодоровиќ летува со години. Тоа било љубов на прв поглед. Набрзо се венчале во куќата на нејзините родители на Цетиње во присуство на нивните кумови и неколку пријатели. Синот Дејан дошол како круна на нивната љубов, по 10 години брак. "Како се случило тоа ни на нам не ни е јасно. Ден претходно беше на контрола, му беше подобро, но имаше малку шлајм, па беше под антибиотици. Тогаш рекоа да остане уште малку дома додека да заздрави. Немаше никакви проблеми, рекоа дека состојбата му се подобрува и дека секретот се намалува, но очигледно нешто се случило за момент. Дошол ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во српските медиуми беше објавена веста за херојскиот подвиг на актерот Драган Бјелогрлиќ, кој во петокот го спасил 11-годишно момче Лав Томиќ од сигурна смрт. момчето си ја пресекло раката од дланката до лакотот, а крвта од артеријата не престанувала да тече. Бидејќи брзата помош не успеала да стигне до местото на несреќата, Бјелогрлиќ, кој бил во близина, со својот автомобил го одвел повреденото дете во болница. Таму лекарите му ја оперирале раката и рекле дека само неколку минути го делеле од сигурна смрт, бидејќи изгубило премногу крв. Малиот Лав е добар и ќе биде пуштен дома пред празниците. Српскиот актер и продуцент Драган Бјелогрлиќ за многумина е вистински херој откако со својата брза реакција му го спасил животот на 11-годишното момче Лав Томиќ. Соседите на момчето и сведоците на настанот со восхит раскажуваат за подвигот на Бјелогрлиќ, но актерот не се смета себеси за херој. „Можам само да ви кажам дека тоа се случи навистина. Сметам дека секој човек би постапил на ист начин и би му помогнал на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Актерот Драган Бијелогрлиќ спасил дете кое си ја исече раката од врата, откако му падна стакло и му пресече артерија, а во крвавата драма тој го ставил во автомобил и го однел во болница. - Не сакам да ме прогласуваат за херој, новинарите и весниците да ја „пумпаат" приказната, и да се фалам за тоа. Направил најнормална работа и мислам дека секој така би постапил. Секогаш треба да помагаме едни на други, вели Драган. Сепак, Драган заслужува почит за делото кое го направил.
| | веќе видена | слични

Српскиот актер и продуцент Драган Бјелогрлиќ за многумина е вистински херој откако со својата брза реакција му го спасил животот на 11-годишното момче Лав Томиќ . Соседите на момчето и сведоците на настанот со восхит раскажуваат за подвигот на Бјелогрлиќ, но актерот не се смета себеси за херој. „Можам само да ви кажам дека тоа се случи навистина. Сметам дека секој човек би постапил на ист начин и би му помогнал на детето“, рекол накусо актерот за „Блиц“ и не сакал да дава други изјави. За потсетување, момчето си ја пресекло раката од дланката до лакотот, а крвта од артеријата не престанувала да тече. Бидејќи брзата помош не успеала да стигне до местото на несреќата, Бјелогрлиќ, кој бил во близина, со својот автомобил го одвел повреденото дете во болница. Таму лекарите му ја оперирале раката и рекле дека само неколку минути го делеле од сигурна смрт, бидејќи изгубило премногу крв. Малиот Лав е добар и ќе биде пуштен дома пред празниците.
| | веќе видена | слични

Познатиот српски актер Драган Бијелогрлиќ, кој деновиве е најголема поддршка за спркиот актер Жика Тодоровиќ кој го загуби синчето, во петокот спречил голема трагедија и спасил живот на дете. Српските медиуми пишуваат дека Драган во петокот околу 13 часот помогнал на двајца браќа кои оделе на училиште. Едното останало да ја затвори влезната врата на кафуле, а тогаш почнало да вика за помош, а раката му била цела во крв, откако му се скршило стаклото. Искршените парчиа му ја пресекле артеријата на раката, па 11-годишниот ученик многу искрварил и трпел силни болки. Пред кафулето биле Драган Бијелогрлиќ и негов пријател, а бидејќи брзата помош не можела да се пробир по патот, актерот го земал детето, го ставил во автомобил, го однел во болница и му го спасил животот. Мајката денеска се заблагодари на актерот.
| | веќе видена | слични

„Им благодарам на сите што се затекнаа и помогнаа на моето синче, најмногу на Драган Бјелогрлиќ, кој нашиот Лав веднаш го однесе во Тиршово, инаку ќе искрвареше и ќе го изгубевме“! Со овие зборови се заблагодарува Весна Томиќ, мајката на Лав (11) кому стаклото од влезната врата му ја пресече артеријата на раката, а му помогна славниот актер и режисер Драган Бјелогрлиќ. Имено, Лав и неговиот брат близнак Вања во петокот околу 13 часот тргнале во училиште кон дома по улицата „Светозар Марковиќ“. – Лав остана да ја заклучи влезната врата, а јас бев малку подалеку. Ме викаше, раката му беше крвава, раскажува Вања со поглед спуштен надолу. Искршени црвени парчиња стакло испаднале од влезната врата која ја зградата во дворот од главната зграда и на Лав му ја расекле раката. Вања веднаш притрчал да му помогне и го одвел во блиското кафуле да побара помош, пред децата најпрвин се нашла нивната сега веќе поранешна учителка Јелена Николиќ. – Слушнав детски врсок , се свртев и ги видов моите поранешни ученици. Вања ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Голема благодарност на сите кои беа присутни за да му помогнат на моето дете, пред сè, на Драган, кој нашиот Лав веднаш го превезе во болница за да не искрвари до смрт! Со овие зборови, Весна Томиќ, мајката на Лав (11), кој од скршено стакло на врата заврши со пресечена артерија на раката, им се заблагодари на сите кои помогнале нејзиниот син да не искрвари до смрт! Имено, Лав и неговиот брат близнак, Вања, оделе на училиште од дома од улицата Светозар Марковиќ, околу 13.20 часот. "Лав остана да ја заклучи влезната врата, а јас бев малку напред. Слушнав викање. Неговата рака беше покриена со крв", вели Вања, братот близнак. Присебниот брат Вања веднаш ја притиснал раката над раната и го однел во блиското кафе за да побара помош. За среќа. налетале на нивната поранешна учителка Јелена Николиќ. "Слушнав детски крик, се свртев и ги видов моите поранешни ученици - Вања, облеан во крв, и Лавот, кого жена го држеше за рака и се престави дека е лекарка. Со шалот успеа да му ја подрвзе раката под рамото и ме замоли ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На гробиштата во Белград вчера последен поздрав за малиот Дејан упатија неговите неутешни родители и роднини, како и останати стотина луѓе. Три годишнот Дејан беше испаратен на кремирање, бидејќи неговите родители aктерот Срѓан Жика Тодоровиќ и Ана, се агностици.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маќеата на Жика Тодоровиќ открила детали за изненадната смрт на синот на актерот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: