Либиските востаници со единствена команда

Либиските востаници во чии редови досега немаше координација, соопштија во средата дека основале единствена командна структура, повеќе од четири месеци откако започна востанието против полковникот Моамер ел-Гадафи. „Сега поранешните војници на народната војска и сојузот на револуционерните сили се под команда на министерот за одбрана Џалал ал-Дигели. Заедничката команда ги опфаќа сите револуционерни сили на борбената линија“, изјави за AFP еден од бунтовничките команданти на теренот, Фаузи Бокатиф. Со ова мешовитите сили на бунтовниците и поранешните војници од армијата на Гадафи кои минаа на бунтовничката страна под заедничка команда може да ги спречи импровизираните и некоординирани напади како и лошата соработка на теренот поради што востаниците претрпеа големи загуби во жива сила и оружје. Преодниот национален совет, како политичко тело на востаниците, често се жалеше проблеми во меѓусебната комуникација и несогласувањата за заедничка стратегија на официјалните претставници на Бенгази и борците на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 286 | | | веќе видена

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 187 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 275 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 349 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Либиските востаници со единствена команда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: