Битката за либискиот нафтениот центар Брега

Битката за либискиот нафтен центар Брега се префрлила од пустината во улиците низ градот, откако опозицијата соопшти дека навлегла во населениот дел на градот. Опозициските сили соопштија дека влегле во градот, но сè уште не успеале да ја преземат контролата. Силите лојални на Гадафи го држат овој град од април, во моментов таму се распоредени 3.000 негови војници. „Некои помали групи се пробиле во градот, но сè уште не го контролираме“, изјави претставник на либиската опозиција.
| | веќе видена | слични

Либиските власти демантираа дека бунтовниците успеале да го освојат најважниот стратешки град на истокот на земјата Брега, во кој се наоѓаат главните нафтени терминали. Портпаролот на владата Муса Ибрахим изјави дека либиската армија во целост го контролира градот а бутовниците била потиснати на нивните почетни позиции. Според него Брега е „иднината на Либија“ и контролата врз овој е град е прашање „на живот и смрт“ за либиската влада. Ибрахим се пофали дека во последните борби бунтовниците изгубиле повеќе од 500 луѓе додека владините сили останале без 30 свои војници. Бутовниците од своја страна упорно тврдат дека ја зазеле Брега и дека владините сили се повлекле во Рас Лануф.
| | веќе видена | слични

Останато

Прогнозира ли професорката Тања Каракамишева, неуспех на претседателските избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска? Имено, таа на својот твитер ...
сите 174 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 264 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битката за либискиот нафтениот центар Брега

Од:
До кого (е-маил):
Порака: