Убиен командантот на либиските бунтовници

Вооружени напаѓачи го убија главниот командант на бунтовничките сили во Либија, генералот Абдел Фатах Јунис откако е повикан да се појави пред правосудната комисија, која ги истражува воените операции, соопшти на прес-конференција во Бенгази бунтовничкиот лидер Мустафа Абдел Џалил. Тој истакна дека е уапсен лидерот на оружената група која стои зад убиството на Јунис, кој вчера беше приведен поради сомневање дека соработува со режимот на Гадафи. Во нападот се убиени и двајца соработници на Јунис. - Јунис е повикан на сослушување поради прашања од воена природа, изјави Џалил, додавајќи дека командантот на бунтовниците и неговите двајца соработници се убиени пред пристигнувањето на суд. Џалил го нарече Јунис, кој им се придружи на бунтовниците во февруари, „еден од хероите на револуцијата од 17 февруари“. Бунтовничките безбедносни сили вчера ги уапсија Јунис и неговите двајца соработници во близина на источниот фронт. Јунис требало да биде испрашуван поради сомневањето дека неговото семејство и понатаму има ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Либиските бунтовници наредија сите милиции да се распуштат и да преминат под контрола на Преодниот национален совет, соопштија агенциите. -Време е бригадите да бидат расформирани. Кој ќе ја одбие нардбата ќе биде суден, изјави вчера на прес конференција лидерот на Советот, Мустафа Абдел Џалил. Бригадите на градот Бенгази ќе бидат придадени кон Министерството за внатрешни работи, додаде тој. Одлуката беше донесена два дена откако Преодниот национален совет соопшти за убиството на генералот Абдел Фатах Јунис, поранешен министер за внатрешни работи и десна рака на полковникот Гадафи, кој премина на страната на бунтовниците. Убиството појави различни шпекулации за идентитетот и мотивите на извршителите. Претставникот на Преодниот национален совет, Али Тархуни, вчера изјави дека напаѓачите на генерал Јунис биле членови на бригадата Џарах ибн ал Обеиди. Тој предупреди дека милициите во Бенгази имаат избор меѓу три варијанти - да се приклучат кон бунтовничките сили на фронтот, да се приклучат кон силите за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зад убиството на командантот на либиската бунтовничка војска Адбел Фатах Јунис стојат исламистички милитанти, рекол бунтовничкиот министер за нафта, Али Тархуни. Тој рекол дека генералот Јунис го убиле членови на групата Ибн Џарај Бригаде која е поврзана со бунтовниците. “Убиството го извршија полковниците на Јунис“, рекол Тархуни, додавајќи дека некои од убијците и понатаму се на слобода. Тој не сакал да го открие мотивот за убиството велејќи дека истрагата сеуште е во тек. За потсетување, Преодниот национален совет за атентатот што се случи во четвртокот ги обвинија приврзаниците на либискиот лидер Моамер Гадафи. Јунис беше убиен во четвртокот откако бил повикан да се појави пред правосудната комисија, која ги истражува воените операции. Во нападот беа убиени и неговите двајца телохранители.
| | веќе видена | слични

Портпаролот на НАТО изјави дека операцијата ја планирале внимателно за да избегнат цивилни жртви. Целта на воздушната операција била да се запрат се почестите појавувања на Гадафи на телевизијата со што режимот ja поттикнувал омразата кај народот и ги мобилизирал луѓето на своја страна. Во соопштението од НАТО се вели дека нападот, кој е изведен рано утрово „ ќе ја намали можноста на режимот да ги угнетува цивилите, а истовремено ќе ја зачува инфраструктурата за емитување која ќе биде потребна по судирот“. Уништени се три сателитски предаватели - јави BBC. Агенцијата АП оцени дека уништувањето на предавателите доаѓа во чувствителен момент за бунтовниците чиј лидер Абдел Фатах Јунис беше убиен,откако бил приведен на наводно сослушување за врските на неговото семејство со режимот на Гадафи./Л.Ј.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници луѓе присуствуваа на погребот на командантот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис. Востаниците стравуваат дека неговата смрт може да доведе до распаѓање на нивните сили, но и напади на трупите на Гадафи. Воениот шеф на либиските бунтовници според наводи на востаниците бил смртно застрелан од страна на членови на сојузничка милиција. Абдел Фатах Јунис, кој долги години беше близок соработник на режимот на Моамер ел Гадафи и кој пребега на страната на бунтовниците, требало од припадниците на една милиција од фронтот кај градот Брега да биде донесен во Бенгази. Но, тој бил убиен од нив, изјави министерот за нафта на бунтовниците Али Тархуни. Еден уапсен лидер на милицијата признал дека неговите подредени го извршиле убиството. Изјавите на министерот Тархуни укажуваат на тоа дека во редовите на бунтовниците има длабоки поделби. Јунис беше оспоруван во бунтовничките редови поради неговите долгогодишни врски со режимот на Гадафи.
| | веќе видена | слични

Портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим објави дека силите верни на режимот на Гадафи во борбите на западот од земјата последните 2-3 дена убиле најмалку 190 бунтовници. Ибрахим додаде дека Ал-Каеда е одговорна за смртта на воениот либиски командант на бунтовниците, генералот Абдел Фатах Јунес, поранешен функционер во владата на Гадафи кој им се приклучи на бунтовниците. Министерот на бунтовничката влада, Али Таруни вчера изјави дека Јунес бил убиен од страна на бунтовничките војници испратени да го доведат на испрашување. Наводно делото било признаено од заповедник со понизок чин, кој објавил дека убиството го извршиле неговите подредени кои се во бегство. П. Блажевски Извор: ХИНА
| | веќе видена | слични

Воениот командант на либиските бунтовници, Абдел Фатах Јунис, и двајца негови помошници се убиени завчера, соопшти претседателот на Националниот транзициски совет, Мустафа Абдул Џалил. Тој објасни дека е уапсен водачот на вооружената ќелија која стои зад убиството. Бунтовниците пред убиството го повикале Јунис на разговор пред правосудната комисија поради сомневањата дека неговото семејство с` уште е поврзано со Моамер Гадафи, бидејќи тој пред да побегне кај бунтовниците бил министер за внатрешни работи. Катарската ТВ-станица „Ал Џазира“ јави дека Јунис бил уапсен поради соработка со режимот и шверц на оружје за владините сили. Пред да пристигне на состанокот, Јунис е убиен, а Абдул Џалил го нарече „еден од хероите на револуцијата“. Меѓутоа, Џалил не соопшти кои биле напаѓачите и каде се случил нападот. Според него, телата на убиените не се пронајдени, но сепак е прогласена тридневна жалост. Џалил не кажа директно дека убијците на Јунис се поврзани со режимот на Гадафи, но ја предупреди јавноста дека има ...
| | веќе видена | слични

Бунтовниците кои биле испратени да го доведат воениот командант на бунтовниците Абдел Фатах Јунес од боиштето во Бенгази на испитување, го убиле, а неговото тело го фрлиле во околината на градот, изјави денеска министерот во бунтовничката влада Али Тархуни. Тој додаде дека заменикот командант што е испратен од боиштето кај Брага да го доведе Јунес, е уапсен и дека признал оти убиството го направиле неговите подредени, кои се во бегство. „Не го направил тој тоа, туку неговите послушници“, изјави Тархуни на прес конференција во бенгази. Безбедносните служби на бунтовниците претходно го уапсија Јунес и неговите помошници, кој се наоѓале во оперативната соба во близина на источниот фронт. Тој бил уапсен поради сомневањата дека неговото семејство сè уште одржувало врски со режимот на Моамер Гадафи, па дури и дека Јунус им препродавал оружје на силите на Гадафи. Јунус беше министер за внатрешни работи во владата на Гадафи, пред да пребегне на страната на бунтовниците на почетокот на бунтот, кој започна кон ...
| | веќе видена | слични

Бунтовничките безбедносни сили завчера ги уапсија Јунис и неговите двајца соработници во близина на источниот фронт поради сомневање за соработка со силите на Гадафи, но тој беше убиен пред да излезе на суд Вооружени напаѓачи го убија главниот командант на бунтовничките сили во Либија, генералот Абдел Фатах Јунис откако беше разрешен под сомневање дека соработува и преговара со силите на Гадафи и беше повикан да се појави пред правосудната комисија, која ги истражува воените операции, соопшти на прес-конференција во Бенгази бунтовничкиот лидер Мустафа Абдел Џалил. Тој истакна дека е уапсен лидерот на оружената група која стои зад убиството на Јунис, кој вчера беше приведен. Во нападот се убиени и двајца соработници на Јунис. Како што изјави Џалил, Јунис бил повикан на сослушување поради прашања од воена природа, но командантот и неговите соработници биле убиени пред пристигнувањето на суд. Џалил го нарече Јунис, кој им се придружи на бунтовниците во февруари, "еден од хероите на револуцијата од 17 ...
| | веќе видена | слични

- Командантот на либиските бунтовнички оружени сили Абдел Фатах Јунес е убиен денеска, заедно со двајца негови помошници, соопшти лидерот на бунтовниците Мустафа Абдул Џалил и додаде дека безбедносните сили го уапсиле лидерот на групата која го убила Безбедносните служби на бунтовниците претходно го уапсија Јунес и неговите помошници, кој се наоѓале во оперативната соба во близина на источниот фронт. Тој бил уапсен поради сомневањата дека неговото семејство се уште одржувало врски со режимот на Моамер Гадафи, па дури и дека Јунус им препродавал оружје на силите на Гадафи. Јунус беше министер за внатрешни работи во владата на Гадафи, пред да пребегне на страната на бунтовниците на почетокот на бунтот, кој започна кон средината на февруари. Јунус му служел на режимот на разни функции речиси 40 години. Абдул Џалил додаде дека Јунус бил приведен на сослушување „во врска со воени работи“. Тој бил убиен пред да стигне на сослушувањето. Тој го нарече Јунус „еден од хероите на револуцијата од 17-ти февруари“, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 196 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиен командантот на либиските бунтовници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: