НАТО во Либија првпат употреби хеликоптери

4 копии

Северозападната воена Алијанса денеска соопшти дека првпат во Либија се употребени борбени хеликоптери во напади врз воени возила, опрема и силите на полковникот Моамер ел-Гадафи „Борбените хеликоптери под команда на НАТО првпат се употребени н а4-ти јуни во воени операции над Либија, во рамките на операцијата ’Обединет бранител’’, соопшти командата на Алијансата во писмената изјава издадена ноќта кон сабота. „Цел на нападите беа воени возила, воена опрема и силите на режимот на Моамер ел-Гадафи “, се додава во соопштението во кое не се наведува локацијата на која е извршен нападот или нападите. Во оваа акција учествувале британските борбени хеликоптери од типот „апачи“, соопшти министерството за одбрана во Лондон. Портпаролката на министерството кусо ја потврдила акцијата ненаведувајќи поединости за бројот и целите на нападите. Лондон кој од 19-ти март учествува во операциите на меѓународната коалиција под команда на НАТО во Лобија, на крајот од мај објави дека од носачот на хеликоптери „Ошн“ кој се ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за одбрана Лијам Фокс ги повика викендов Либијците кои се уште му се лојални на Моамер Гадафи да им се приклучат на бунтовничките сили. Во изјавата по повод првото вклучување на британските борбени хеликоптери "Апачи" во бомбардирањето цели на територијата на Либија, министерот Фокс рече дека оваа операција изведена заедно со француските хеликоптерски сили е своевидна порака до оние кои се уште го поддржуваат Гадафи. Тој ги означи бунтовниците како сили на народот и потврди дека сојузничките сили ќе ги интенвизираат нападите врз либиската територија, се до конечната победа и соборувањето на режимот во Триполи.
| | веќе видена | слични

“Борбените хеликоптери под команда на НАТО за прв пат се употребени на четврти јуни во воени операции над Либија, во рамки на операцијата “Обединет заштитник““, стои во соопштението на НАТО. Цел на нападите биле воени возила, опрема и сили на режимот на Гадафи, се додава во соопштението наведувајќи ги и точните дестинации на нападите. Британските хеликоптери “Апачи“ учествувале во воздушните напади. “ Потврдуваме дека во нападите се користени “Апачи““, рекла портпаролката на британското министерство за одбрана не откривајќи детали од нападите.
| | веќе видена | слични

НАТО во своето соопштение вели дека за прв пат во Либија биле употребени борбени хеликоптери за напад на воени возила, опрема и сили на лидерот Моамер Гадафи, пишува хрватски “Дневник“, пренесува НетПрес. “Борбените хеликоптери под команда на НАТО за прв пат се употребени на четврти јуни во воени операции над Либија, во рамки на операцијата “Обединет заштитник““, стои во соопштението на НАТО. Цел на нападите биле воени возила, опрема и сили на режимот на Гадафи, се додава во соопштението наведувајќи ги и точните дестинации на нападите. Британските хеликоптери “Апачи“ учествувале во воздушните напади. “ Потврдуваме дека во нападите се користени “Апачи““, рекла портпаролката на британското министерство за одбрана не откривајќи детали од нападите.
| | веќе видена | слични

НАТО рано изутрината прв пат употреби борбени хеликоптери во Либија, за да ги гаѓа возилата и опремата на војската на Гадафи. Според резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, забрането е во земјата да се праќаат странски трупи, но дозволени се сите други средства. Употребата на попрецизните апачи хеликоптери, но и тоа што НАТО ја продолжи својата мисија во Либија за 90 дена, се очекува да се намалат случајните цивилни жртви, но и бунтовниците да добијат дополнителна помош.
| | веќе видена | слични
2 копии

НАТО објави дека за првпат користеле воени хеликоптери во операции во Либија. Леталата денеска извршиле напади врз воени возила и војници на силите на режимот на Моамер гадафи. Во коминикето не се прецизира каде точно биле извршени нападите. - Тој успех ги докажува можностите што ги нуди користењето воени хеликоптери, наведува во текстот од соопштението командантот на НАТО задолжен за операциите во Либија, канадскиот генерал Шарл Бушар. Целта на користењето хеликоптери во нападите е засилување на притисокот врз силите на режимот и тие ќе обезбедат дополнителна способност да се напаѓаат силите на Гадафи. Хеликоптерите ги обезбедија Франција и Велика Британија. Секоја од нив учествува во операциите со по четири хеликоптери - Британците со модел Апачи и Французите со модел Тигар. Стационирани се на бродови-носачи на хеликоптери - францускиот Тонер и британскиот Оушан.
| | веќе видена | слични

"За првпат во нападите врз полковникот Моамер Гадафи во Либија се користени британските хеликоптери Апачи. Според информации од НАТО алијансата со хеликоптерите биле нападнати две воени инсталации, радар и вооружен контролен пункт во близина на градот Брега. Одлуката за користење на Апачите беше донесена пред неколку дена од страна на британскиот премиер Дејвид Камерон. Целта на користењето хеликоптери е засилување на притисокот врз силите на либискиот режим, истовремено со нивното користење треба да се намали бројот на цивилни жртви. Освен британските хеликоптери Апачи во нападите учествуваат и француските хеликоптери Тигар. "
| | веќе видена | слични

НАТО ја потврди информацијата дека британските хеликоптери „Апачи" биле користени во Либија за прв пат, пренесе ББС. Тие нападнале и уништиле два воени објекти, радар и воен пункт во близина на брегот, по што успешно се вратиле во својата база. Француски хеликоптери „Газела", исто така, учествуваа за првпат во напади врз различни објекти во Либија. - Овој успешен ангажман уште еднаш го покажа единствениот воен капацитет на хеликоптерите, рече генерал-полковникот Шарл Бушар, кој командува со операцијата „Обединет бранител" во Либија. Одлуката за испраќање на британските хеликоптери во Либија беше донесена од британскиот премиер Дејвид Камерон на 27 мај. Во средата НАТО ја продолжи својата мисија во Либија за уште 90 дена. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена

Извици, скандирања, наздравување од граѓаните кои беа собрани над Плоштадот пред британскиот Парламент откако стана јасно дека внатре беше одбиен договорот за ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО во Либија првпат употреби хеликоптери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: