Гадафи ги „масакрираше“ демонстрантите

Повеќе од 200 луѓе загинаа во судирите со безбедносните сили во Либија за време на протестите против режимот на Моамер Гадафи. Либиските безбедносни сили застрелале повеќе од 200 луѓе во обид да го сопрат револтот на илјадници демонстранти, кои протестираат против режимот на Гадафи. Состојбата во Либија е критична, но никој не знае што точно се случува, бидејќи пристапот на странските новинари им е забранет, а голем дел од информациите доаѓаат од непроверени и од неформални извори. - Снајперисти пукаа во демонстранти, артилерија и хеликоптери дејствуваа против демонстрантите, а наемници ги напаѓаа луѓето во нивните домови - објаснува тамошен жител, очевидец на насилствата. Протестите во Либија, една од најголемите извознички на нафта во светот, почнаа на 15 февруари, во екот на бранот демонстрации низ Блискиот Исток. Немирите се главно сконцентрирани во провинцијата Саранајка, на истокот на земјата, во градовите Бенгази, Бајда и Тобрук, но пристигнуваат и информации за ширење на протестите на ...
| | веќе видена | слични

Озлогласениот диктатор крваво го брани неговиот режим Ситуацијата во Либија дополнително драматично се влоши по информациите дека воени авиони пукале врз демонстранти во Триполи, а силите на редот масакрирале противници на режимот на Гадафи во делови од градот. Либиската авијација пука врз станбени квартови во Триполи, јави „Ал Џазира“. Катарската агенција додава дека се стрела и врз демонстранти од источниот дел од државата кои се упатуваат кон главниот град. Сејф ал Ислам, најстариот син на Моамер Гадафи призна за бомбардирањата, но „само врз складишта со воена опрема и воени гарнизони кои го поддржуваат заговорот“. Тој негираше дека се пука врз станбени квартови каде живеат цивили и врз демонстранти. Силите за безбедност ги повикаа граѓаните да соработуваат со властите за да се врати безбедноста во државата каде од четвртокот почнаа протести против режимот на Гадафи. Ситуацијата е хаотична, бидејќи бунтовниците и силите лојални на диктаторот се судираат на улици во градовите, а дел од западните медиуми ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во немирите кои во изминатите денови ја потресуваат Либија загинале 300 луѓе, вклучувајќи и 58 војници. Ова се првите официјални податоци, што вчера ги објави режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи од почетокот на антивладините протести. Засега се претпоставува дека повеќе од половина од жртвите настрадале во немирите во вториот по големина град, Бенгази, на истокот на земјата, кој најмногу е погоден во немирите. Податоците за настраданите се објавени на голем екран на местото каде се очекува подоцна прес-конференција да одржи Сеиф ал Ислам, синот на Гадафи, јавува агенција АФП, пренесува Нетпрес. Засега се уште не е познато дали официјалниот број на жртвите во нередите се однесува за периодот од 15 февруари, кога и почнаа антивладините протести во Либија. Меѓународната организација за човекови права “Хјуман рајтс воч“ претходно соопшти дека во немирите во Либија загинале 233 луѓе, додека Меѓународната федерација за човекови права наведе дека бројот на жртви се движи помеѓу 300 и 400 луѓе.
| | веќе видена | слични

ТРИПОЛИ - „Сакам да покажам дека сум во Триполи, а не во Венецуела. Не им верувајте на каналите на тие кучиња“, изјави Гадафи во своето прво појавување на телевизијата откако избувна бунтот. Држејќи чадор и навалувајќи се од автомобил, очигледно пред неговата резиденција, во настапот што траеше 22 секунди, либискиот лидер ги отфрли информациите дека побегнал во Венецуела каде што е на власт неговиот пријател, претседателот Хуго Чавез. „Сакав да им кажам нешто на младите на Зелениот плоштад во Триполи и да останам до доцна со нив, но почна да врне. Фала му на Господ, тоа е добра работа“, додаде Гадафи, кој ја презеде власта со воен удар во 1969 година. Либискиот лидер Моамер Гадафи вети дека ќе се спротивстави на се' поголемиот бунт поради неговото 41-годишно владеење, одржувајќи го брзиот телевизиски настап за да ги омаловажи демонстрантите и да негира дека побегнал од земјата. Силите на Гадафи употребија жестоки мерки против демонстрантите, а судирите сега се шират во главниот град Триполи, откако избувнаа ...
| | веќе видена | слични

Каиро - Абдул Монејм ал Хони, поранешен либиски дипломат, тврди дека Гадафи се забарикадирал во комплекс во Триполи. Гадафи се наоѓа во Баб ал Азизија, област од шест квадратни километри, изјави Хони, според кој либискиот лидер, покрај Баб ал Азизија, има и две касарни во кои се сместени неговите следбеници. Едната касарна се наоѓа во Саади, а другата во Сирт. Во знак на протест поради крвопролевањето повеќемина претставници на Либија во ОН му откажаа послушност на Гадафи. Тие ја повикаа либиската армија да го развласти претседателот. Според заменик-амбасадорот на Либија при ОН, Ибрахим Дабаши, крајот на Гадафи е само уште прашање на денови. Тој го обвини Гадафи за масакр врз сопствениот народ и побара поради тоа да биде изведен пред Меѓународниот кривичен суд. Поранешниот советник на либискиот лидер Моамер Гадафи, Нури ал Масмари, смета дека режимот во Триполи ќе продолжи да им се спротивставува на притисоците за смена на власта во Либија и оти нема да се согласи на преговори со опозицијата или со ...
| | веќе видена | слични

Очевидци тврдат дека авиони ги масакрирале демонстрантите во Триполи. Синот на Гадафи, Саиф, призна дека имало бомбардирање, но тврди оти цели биле складишта со оружје, а не цивили. ОН предупредува за можни злосторства против човештвото, а ЕУ разгледува санкции против Либија. Гадафи демантираше оти избегал во Венецуела Либискиот режим одговори со бомби на барањата на демонстрантите за смена на повеќедеценискиот лидер Моамер Гадафи. Меѓународната заедница остро го осуди обидот за крваво задушување на протестите, а Обединетите нации (ОН) предупредија за евентуални злосторства против човештвото. Советот за безбедност на ОН и Арапската лига вчера одржаа итни седници за состојбата во Либија, која ескалира од час во час. Очевидци за арапските телевизии Ал џезира и Ал Арабија тврдат дека безбедносните сили ги масакрирале демонстрантите со борбени авиони во повеќе делови во главниот град Триполи. Либиската државна телевизија веднаш ги демантираше извештаите дека армијата ги бомбардирала демонстрантите, нагласувајќи ...
| | веќе видена | слични

Либискиот лидер Моамер Гадафи испрати борбени авиони, хеликоптери и тенкови за да ги бомбардираат демонстрантите и бунтовниците низ земјата и така да ја задржи власта. И додека тој тврди дека за бунтот се одговорни „деликвентски банди манипулирани од странски сили, вклучувајќи ја и Ал каеда“, меѓународни групи тврдат дека токму либиските сили за безбедност убиле стотици демонстранти и симпатизери на опозицијата. На удар на авионите биле колоните возила што од бунтовниот исток се движеле кон главниот град. Соочени со бруталните акции на владините сили, како и со с` почестите пљачкосувања и напади од разни банди, илјадници Либијци тргнаа во масовен егзодус кон Египет и Тунис, а странците настојуваат преку воздушни коридори да се извлечат од земјата. Во земјата владее општ хаос и не може прецизно да се утврди кој кого тепа и пљачкосува. Дезертираа многумина офицери и војници, дури и цели единици, а нивното оружје заврши претежно во рацете на симпатизери на Гадафи, па и кај обични криминалци. Но на војската ...
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите Нации ги осуди острите мерки на либискиот претседател Моамер Гадафи за справување со антивладините протести и побара итно стопирање на насилствата. Во заедничкото соопштение на сите 15 членки на Советот се изразува голема загриженост за ситуацијата и се осудува насилството и употребата на сила против цивили,се осудува репресијата против мирољубивите демонстранти и се изразува жалење за смртта на стотиците цивили.Советот повика власта во Либија да преземе чекори за исполнување на легитимните права на демонстрантите преку национален дијалог. Ставот на Советот следува неколку часа по телевизиското обраќање на Гадафи во кое најави дека ќе се бори до последна капка крв и ги повика неговите поддржувачи да излезат на улица и да се подготват за уште покрвави судири. Заменикот амбасадор на Либија во Обединетите Нации, Ибрахим Дабаши кој го повика Гадафи да се повлече од власта, рече дека пораката на Советот за безбедност не е доволно силна, но е добра за режимот во ...
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на Обединетите нации ја осуди употребата на сила против цивилите во Либија и повика одговорните да бидат осудени. Соопштението на организацијата повика на итен прекин на насилството и побара од властите да ги исполат барањата на либиската популација. Но, Советот не се произнесе за предлогот на либискиот заменик амбасадор во ОН Ибрахим Дабаш земјата да биде прогласена за зона забранета за летање за да се спречат воздушните напади над демонстрантите. Дабаш вели дека владините сили почнале да ги напаѓаат цивилите на западниот дел од земјата. Претходно полковникот Гадафи ги повика своите поддржувачи да ги нападнат, како што рече, стаорците кои демонстрираат против неговото владеење. Секој кој зема оружје против Либија ќе биде егзекутиран, рече Гадафи. Неговиот говор предизвика зголемена лутина меѓу населението. Министерот за внатрешни работи Абдел Фатах Јунес, поднесе оставка и ги повика ...
| | веќе видена | слични

Во лут говор на државната телевизија, либискиот лидер Моамер ел Гадафи изјави дека останува на власт и покрај растечката меѓународна осуда за неговите брутални акции против антивладините демонстранти. Советот за безбедност на Обединетите нации на вонредна седница побара итно прекинување на насилството во кое се верува дека досега загинале стотици луѓе. Со подигната тупаница во говорот емитуван на државата телевизија либискиот лидер Моамер ел Гадафи вети дека ќе се бори до, како што рече, последната капка крв. „Не можам да ги напуштам почесните останки на мојот дедо во Мургуб. Јас ќе умрам како маченик на крајот“, изјави Гадафи кој се нарече за вечен лидер на револуцијата. За антивладините демонстранти тој рече дека се млади луѓе кои биле погрешно водени и на кои им било дадено дрога и пари за да вршат напади врз полицијата и владините згради. Гадафи побара од неговите приврзаници да возвратат на ваквите напади. „Ајде да им покажаме како изгледа народна револуција. Излезете од домовите и покажете им го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гадафи ги „масакрираше“ демонстрантите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: