Девет убиени и 113 ранети во битката за Брега

2 копии

Силите лојални на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи убиле најмалку девет припадници на бунтовничките сили во градот Брега во северниот дел на Либија, додека ранети се 113 други, пренесуваат агенциите. Во важниот пристанишен град Брега, трет ден траат жестоките судири меѓу армијата на режимот во Триполи и востаничките сили, пренесува Синхуа. Портпаролот на востаничките сили, Ахмед Бани за агенцијата изјави дека повеќето од жртвите се убиени во експлозии на нагазни мини. Според медиумите, владините сили наводно поставеле околу 40 илјади противтенковски и противпешадиски мини на приодите од Брега, која е стратешки важен нафтен терминал. Двете завојувани страни во Либија повеќе месеци се обидуваат да ја преземат контролата врз градот, а Брега во тој период неколкупати минуваше под контрола на една од страните. Од средината на февруари во Либија се водат жестоки борби меѓу владините трупи и востаничките сили, во кои има илјадници загинати и повредени. Триполи и некои западни провинции останаа под ...
| | веќе видена | слични

Либиските бунтовници се обидуваат да ги зацврстат своите позиции околу нафтеното пристаниште Брега на истокот на земјата и тврдат дека веќе се подготвуваат за офанзива на престолнината Триполи, додека прашањето за заминувањето на Моамер гадафи и натаму е главната пречка судирот да се реши преку преговори Бунтовниците тврдат дека ја опколиле Брега и дека го контролираат источниот и јужниот пристап, како и источните населби на овој нафтен центар на југоистокот на Сиртскиот залив, додека силите лојални на Гадафи се сконцентрирани околу нафтените постројки. Главнината на овие сили, според бунтовниците, се повлекла, а останати се уште околу 200 војници кои не успеале да се извлечат од опкружувањето. Во редовите на бутовниците во нападите на Брега загинале 40 борци, а преку 200 се ранети. Најголем дел од загубите бунтовниците ги претрпеа при денешниот ракетен напад од владините сили. На запад на земјата владее статус кво, додека бунтовниците чекаат одобрување од НАТО за да ја започнат долго најавуваната офанзива ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 50 либиски бунтовници се убиени за време на шестдневните судири меѓу владините сили и бунтовничките борци околу стратешки важниот град Брега во источниот дел на Либија, соопштија денеска болнички извори во Аџдабија, каде се пренесени жртвите. Докторот Мухамед Идрис изјави дека само во вчерашните судири загинале 27 луѓе, а 83 се повередни. Бунтот против режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи започна во февруари и од тогаш поголемиот дел од источна Либија се наоѓа под контрола на бунтовниците, но најжестоки борби сепак се водат околу Брега, поради нафтениот терминал кој се наоѓа таму. Лидерите на либиските бунтовници од градот Мисрата денеска на состанокот во Париз со францускиот претседател Никола Саркози побараа дополнителна помош за да победат во судирите.
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 148 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девет убиени и 113 ранети во битката за Брега

Од:
До кого (е-маил):
Порака: