Оставките на членовите на ДИК пред Собранието


11 копии

Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на Државната изборна комисија. Овој состав на ДИК кој имаше мандат од склучувањето на Пржинскиот договор, а со траење до 2020 година, се повлекува по критиките во јавноста за делењето високи бонуси. На интернет-петиција со која се бараа оставки од деветмината членови на ДИК се потпишаа над 5.000 лица. Сите членови на ДИК, освен најновиот од партијата БЕСА, Ермира Асани-Салија, се повлекоа од функциите во овој највисок изборен орган, откако пред една недела американскиот амбасадор обзнани дека членовите на ДИК си поделиле високи надоместоци за својата работа за време на локалните избори и последните неколку изборни циклуси. Оставка прв завчера поднесе претседателот на комисијата, Александар Чичаковски, кој на таа позиција беше назначен од редот на експертите, по што следеа оставките од членовите од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев. Нив вчера првично со оставки им се придружија и Субхи Јакупи, предложен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дали е правно возможно промена на уставното име на Македонија во законодавниот дом, само затоа што граѓаните им дале доверба на дел од народните избраници. Изјавата на спикерот Џафери дека ако парламентарното мнозинство изрази желба и во Собранието може да се случи преименување на нашата земја, ја разбранува експертската јавност, анализира телевизија Алфа. Со ова практично им се ускратува правото на граѓаните на референдум да го кажат своето мислење. Правниците велат дека можноста Собранието да одлучува за името е правно неиздржана. -Менувањето на уставното име повлекува и промена на Уставот на РМ, а за да се случи тоа потребно е двотретинско мнозинство, а не како што тврди Џафери да биде доволно апсолутното мнозинство, вели за Алфа професорката Тања Каракамишева. Апсолутно е неприфатливо за едно фундаментално историско прашање за Македонија и македонскиот народ, да одлучува било кој освен самите граѓани, коментира поранешниот дипломат Ристо Никовски. -Географската одредница која ја наметнуваат Грците, веќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Петмина членови на Државната изборна комисија (ДИК) од осумте кои поднесоа оставки денеска биле на средба со претседателот на Собранието Талат Џафери. Претседателот на Собранието Џафери за МИА потврди дека ги повикал осумтемина членови на највисокото изборно тело во оставка на средба на која, како што кажа, ги запознал со натамошната процедура за да можат во периодот до констатирањето на оставките да ја подготват институцијата за натамошното функционирање. Оставките на членовите на ДИК, според првиот човек на Парламентот, треба да бидат констатирани на седница на 25 декември. Членови на Комисијата во оставка потврдуваат дека биле на средба со првиот парламентарец, но никој од нив не соопштува што се разговарало и како ќе функционира Комисијата до изборот на следниот состав. Од констатирањето на оставката треба да почне постапка за избор на нови членови на Комисијата. Неизвесно е како ќе се одвива тоа имајќи ги предвид актуелните политички случувања и неприсуството на опозицијата во Парламентот, како и тоа ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги исплатила околу 122.000 евра за надоместоци на членови на Советот на Агенцијата, во текот на изминатата година, а на петте члена на Привремената комисија за следење на медиумското претставување, во 2016-та година, им биле исплатени по 3 месечни надоместоци во вкупен бруто износ од 1.284.790 денари. Членовите на Советот, чиј мандат е 7 години, за ангажман од, во просек три седници месечно, добивале по околу 90.000 денари надомест месечно. За разлика од високите надоместоци што секој месец ги земаат членовите на Советот за одржани три седници месечно, минатата година, Агенцијата на своите вработени им исплатила надоместоци само за регрес за годишен одмор, во износ од 11.500 денари по вработен и јубилејни награди за 10-годишен стаж во Агенцијата за четири лица, во висина на една просечна месечна плата. На прашање на Плусинфо колку пари за надоместоци им биле исплатени поединечно на членовите на Советот и на Привремената комисија со оглед на прилично високата ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Талат Џафери ги повикал членовите на ДИК во Собранието, дознава Плусинфо неофицијално. Според законските процедури оставките на членовите на ДИК треба да бидат констатирани на собраниска седница. Осум членови на ДИК во минатата недела под притисок на јавноста поднесоа оставки откако беше обелоденето дека на затворена седница во ноември си поделиле огромни бонуси, а одлуката за тоа беше објавена дури откако граѓаните побараа парите да ги вратат во буџетот и да си заминат од Државната изборна комисија. Откако законодавниот дом ќе ги констатира оставките, Џафери ќе ги извести политичките партии да достават предлози на нови членови, а потоа да се распише конкурс за нов состав на ДИК. Мандатот на изборната комисија е пет години со можност за реизбор.
| | веќе видена | слични

Покрај оставките на претседателот и на повеќето членови на Државната изборна комисија (освен Ермира Асани-Салија, членка по предлог на движењето Беса) и понатаму останува неодредено до кога претседателот и уште седум члена на ДИК ќе бидат на платниот список на државниот буџет. Имено, познато е дека откако ќе им бидат констатирани оставките на членовите на ДИК на пленарна седница на Собранието, им престанува мандатот, а со тоа и правото да добиваат плата и други надоместоци врз основа на функцијата што ја извршувале. Меѓутоа, сѐ уште е неизвесно кога ќе се случи пленарната седница на која ќе бидат констатирани оставките на членовите на ДИК. Иако ДИК е во оставка, според премиерот Зоран Заев, треба да продолжи со работа додека Собранието не ги констатира оставките, зашто има испразнети пратенички места.- Знаете дека има испразнети пратенички места што треба да бидат пополнети од ДИК. ДИК е во оставка, но треба да продолжи да работи, додека Собранието не ги констатира оставките. Сите овие работи треба да бидат ...
| | веќе видена | слични

Ермира Асани - Салија од БЕСА е единствен член на Државната изборна комисија кој не поднела оставка. Таа влезе во ДИК по предлог на БЕСА која има 5 пратеници во Собранието. Оставките на 8 членови на ДИК се пратени во Собранието и треба да бидат констатирани. Собранието во рок од три дена е должно да ги констатира оставките по што треба да распише оглас за избор на нови членови – дел на предлог на политичките партии, дел, како професионалци, ќе се избираат на јавен оглас. Асани рече дека не се чувствува одговорна за одлуката за делење високи бонуси. Асани е најнов член на ДИК и дојде на местото на Бедредин Ибраими од ДПА. Оставките следеа по критиките во јавноста откако амбасадорот на САД, Џес Бејли јавно кажа ДИК на нетранспарентен начин си доделувала бонуси. Дел од членовите на ДИК по откривањето на скандалот се правдаа дека работеле прекувремено и дека ги заслужуваат парите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Оставките на ДИК закомплицираа многу работи во Собранието. Претседател на Комисијата за избори и именувања која треба да ги верификува оставките и препрати на седница, е Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ кои го бојкотираат Собранието. Опозицијата е неопходна и за избор на нови членови на ДИК, за што е потребно двотретинско мнозинство. Дали ова значи дека ќе следат долги преговори за повторно да се избере нова Комисија? Од ВМРО ДПМНЕ не откриваат како ќе постапат во случајов, велејќи дека ќе почекаат да почне процедурата во Собранието, па потоа ќе одлучат. Премиерот денеска изјави дека ќе се обиде преку дијалог да ја врати опозицијата во Собранието, пренесува Телма . Американскиот амбасадор, Џес Бејли, кој го откри случајот со нетранспарентното доделување на надоместоци во ДИК, денеска изјави дека е добро што случајот поттикна јавна расправа. Според деловникот, откако ќе се констатираат оставките, се известуваат партиите, да достават предлози за нови членови. Ако не достават имиња на кандидатите во пропишаниот ...
| | веќе видена | слични

Без двотретинско мнозинство во законодавниот дом не можат да бидат констатирани оставките на членовите на ДИК и избран новиот состав. Без двотретинско мнозинство во законодавниот дом не можат да бидат констатирани оставките на членовите на ДИК и избран новиот состав. Неучеството на опозицијата на собраниските седници и работните тела во одлучувањето според премиерот Зоран Заев ќе се решаваат преку отворена дебата и дијалог. Вели откако ќе бидат комплетирани сите испразнети пратенички места ќе можат правно да се спроведат сите процедури, вклучително и пополнување на празните министерски позиции, вели Заев. Бидејќи без опозицијата не може да се констатира и нов состав на ДИк, извесно е дека доколку се отворат прашања од национален интерес на кои граѓаните треба да го искажат своето мислење преку референдум истото ќе биде невозможно, бидејќи Комисијата е надлежна за негово организирање. Но се додека не се создадат услови, опозицијата нема да учествува во Законодавниот дом, но тоа не значи и бојкот на ...
| | веќе видена | слични

Новиот состав на ДИК, но и новиот концепт кој го заговара власта за функционирање на ДИК како и измена на изборниот законик со кој ќе се намалат привилегиите на партиските членови како и нивниот мандат ќе го чеката конгресот и новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Според информациите на тв 24 новиот концепт ќе мора да добие зелено светло од политичката четворка, што би значело дека ќе мора да се чека новиот шеф на ВМРО ДПМНЕ, но и одлуката кој пат ќе го фати најголемата опозициска партија. Тв 24 веќе објави дека Владата планира нов концепт за ДИК - да се зголемат ингеренциите на генералниот секретар и администрацијата, додека партиските членови да бидат избирани со ограничен мандат -три месеци пред изборите, а со комплетирањето на изборните резултати да си замината од ДИК. Во периодот меѓу избори, сите работи ќе треба да ги извршува администрацијата. За тао Заев ќе мора да добие поддршка и од Ахмети, Касами и новиот опозициски лидер. Неофицијално концептот веќе бил дискутиран и со дел од дипломатите, особено со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оставките на членовите на ДИК пред Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: