Како се најавува протестот во Атина: Сега сите заедно, комитите ни се пред врата“ (ФОТО)

4 копии

По масовниот протест во Солун, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина – Атина. Протестот ќе биде насочен против политиката на Сириза и на премиерот Алексис Ципрас, кој изрази подготвеност да дозволи во името на северниот сосед да биде содржан и терминот „Македонија“. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари во 13 часот, граѓаните да излезат во центарот на Атина во рамките на кампањата што започна под мотото „Македонија е грчка“. Грчката православна црква и официјално соопшти дека ќе го поддржи протестот во Атина. Според организаторите, на бината еден од главните говорници ќе биде познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги преставува комитите од “Македонија” кои се голема закана за Грција. Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, грчките Андарти комитите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Страшните грчки летоци, кои на прв поглед содржат говор на омраза, дискриминација и потпалуваат тензии, испаднаа мајтап, кој користи намерно изнасилени слогани и цртежи за да привлече внимание и испрати порака. Проблем настана кога медиумите во земјава не проверија за точно станува збор, а од друга страна, пак, ни авторите на постерите не размислија дали можеби не е крајно ризично да се игра мајтап со говорот на омраза Пишува: Жарко Трајаноски На 1 и 2 февруари 2018, повеќе македонски медиуми објавија шокантна фотографија, со информација дека станува збор за летоци со кои се мобилизираат граѓаните во Грција за учество на митингот во Атина закажан за 4 февруари. КОНТРОВЕРЗНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КОНТРОВЕРЗНИ „ЛЕТОЦИ“ ТВ НОВА : „Како се најавува протестот во Атина: Сега сите заедно, комитите ни се пред врата (ФОТО)“: „Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги претставува комитите од “Македонија” ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Жарко Трајановски На 1 и 2 февруари 2018, повеќе македонски медиуми објавија шокантна фотографија, со информација дека станува збор за летоци со кои се мобилизираат граѓаните во Грција за учество на митингот во Атина закажан за 4 февруари. КОНТРОВЕРЗНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КОНТРОВЕРЗНИ „ЛЕТОЦИ“ ТВ НОВА : „Како се најавува протестот во Атина: Сега сите заедно, комитите ни се пред врата (ФОТО)“: „Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги претставува комитите од “Македонија” кои се голема закана за Грција. Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, грчките Андарти комитите ги нарекувале “мечки”. Мечката на летокот со нож ја коле грчкиот народ. „Ѝ требаш на Македонија” и “Сега сите заедно“, пишува на летокот на кој неколкумина Грци заедно држат еден огромен нож со грчко знаме насочен кон мечката.“ ТВ АЛФА : Брисел молчи за говорот на омраза и палењето на македонското знаме на протестите во ...
| | веќе видена | слични

Грчките гранични служби идентификувале десетина македонски граѓани кои што вечерва и утре се потенцијални учесници на протестите во кои учествуваат антифашистите и грчките неонацисти. Се очекува македонски граѓани да учествуваат и на контрапротестите што ќе се случат утре за време на големите протести закажани во Атина. Грчките служби за безбедност се загрижени за безбедноста на македонските антифашисти и членови на глобални левичарски организации кои што учествуваат на грчките протести, тврдат грчки членови на овие организации. Во Атина се плашат дека ако грчките националисти дознаат дека меѓу демонстрантите има “Скопјани” може да дојде до сериозни инциденти за време на протестите. Според анализите на службите евентуален инцидент во кој би настрадале македонски државјани може да предизвика нови сериозни тензии меѓу двете земји во пресрет на финалното решение за името. Ниту еден од тие што вчера и денеска влегле во Грција не пријавил дека оди на протести во Атина но на социјалните мрежи има постови од кои ...
| | веќе видена | слични

И додека сите се во исчекување на новите масовни протести против употребата на терминот Македонија во името, кои ќе се одржат в недела во Атина, Брисел се уште молчи за говорот на омраза и палењето на македонското знаме од последниот протест во Солун Брисел нема коментар за говорот на омраза и палењето на македонското знаме во Солун на последните протести против употребата на терминот Македонија во името на нашата земја. Додека нивната членка продолжува агресивно да повикува на крв и цела Атина е излепена со постери со фашистичка содржина против Македонија во пресрет на протестите в недела, еврокомесарот Хан не одговори на прашањата на Алфа: дали има намера да реагира до Грција за недемократското однесување спротивно на европските стандарди? Дали однесувањето на јужниот сосед не им штети на преговорите и градењето доверба? Ги добивме познатите дипломатски пораки во кои нема ни збор за грчкиот говор на омраза. Неговата портпаролка само ги поздрави чекорите на ...
| | веќе видена | слични

Според грчки „Екатимерини“, полицијата планира голема операција за протестите закажани во недела во Атина, на кои националистички организации ќе го бранат терминот „Македонија“ во спорот за решавањето на името. Во Атина се очекува голем број на демонстранти како и паралелни протести на анархистички движења кои сметаат дека ваквите протести се фашистички. Операцијата која грчката полиција ја подготвува е поради страв од судир и насилство. Протестот на крајно-десничарските организации е предвидено да започне на плоштадот Синтагма во 14 часот по локално време, додека контра-протестите се организираат во непосредна близина на плоштадот, кај Универзитетот во Атина. Полицијата ќе ги придружува и автобусите кои се најавени од повеќе градови кои ќе се движат кон Атина. Според проценките, се очекуваат и до 1 милион луѓе. Како што јавува „Екатимерини“ дополнително загрижува тоа што во исто време ќе се игра фудбалското дерби помеѓу Олимпијакос и АЕК.
| | веќе видена | слични

Не спласнува негативното расположение против можно решение за спорот со името во кое би можело да биде вклучено и името Македонија. На 21 јануари во Солун се одржа голем митинг на кој, според проценка на организаторите главно пан-хеленски организации од дијаспората и домашни ултрадесничарски партии, имало половина милион луѓе. Проценките на полицијата се движеа до бројка од 90.000 учесници. Меѓу веќе познатите и веќе слушнати и прочитани пароли и извици дека „Македонија е една и грчка“ овој пат забелжливи се постери од кои има наплив на говор на омраза и непримерни и вулгарни содржини. „Да ја спасиме нашата Македонија од е*ачословените“ стои напишано на постер на кој Македонија е претставена како насилник – грубијан кој граба жена, веројатно Грција, а под нив лежат избезумени деца. Нема, барем досега, никаква реакција од од официјална Атина или од грчките политички партии за јасните провокации токму на денот кога медијаторот по „оптимистичките средби“ во Атина допатува на разговори во Скопје. Социјалните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Атина веќе се делат летоци со повик за учество на митингот закажан за 4 февруари. На еден од тие летоци „комитите од Македонија" се прикажани како една голема закана, крволочна мечка (на времето грчките андарти комитите ги нарекувале „мечки") и грчкиот народ како со нож ја коле мечката. „Ѝ требаш на Македонија. Сега сите заедно", пишува на летокот на кој неколкумина Грци заедно држат еден огромен нож со грчко знаме насочен кон мечката. Грчката православна црква и официјално соопшти дека ќе го поддржи протестот во Атина против политиката на Сириза и на премиерот Алексис Ципрас, кој изрази подготвеност да дозволи во името на северниот сосед да биде содржан и терминот „Македонија". Црквата веќе направила распоред кои владици ќе присуствуваат на протестот во Атина. Според организаторите, на бината еден од главните говорници ќе биде познатиот грчки композитор Микис Теодоракис. Организацијата на митингот е испланирана до најмалите детали, па предвидени се автобуси што и од најдалечните села ќе ги носат Грците ...
| | веќе видена | слични

Националистите и неофашистите во Грција изработија шокантен постар со кој го повикуваат народот да излезе на протестот закажан за 4 февруари со навредлива содржина. На постерот пишува „Комитите ни се пред врата. Ѝ требаш на Македонија. Сега сите заедно“. Протестот е поддржан и од свештеници на грчката црква, а продолжува жестокиот говор на омраза против Република Македонија. Грчките националисти ќе се соберат на плоштадот „Синтагма“, а најавено е и присуство на анархистите кои посочија дека се можни судири и инциденти. Грчката јавност се окупира со темата дека не треба да се дозволи во новото име кое ќе биде дел од решението за спорот да стои терминот „Македонија“.
| | веќе видена | слични

Останато

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 352 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 184 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 293 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Од уставните одредби, јасно и недвосмислено произлегува дека во случај на одбивање на вакцинацијата од страна на родителите, истите не само што го загрозуваат ...
сите 155 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како се најавува протестот во Атина: Сега сите заедно, комитите ни се пред врата“ (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: