Референдумот распишан, многу работи нејасни


Ден по распишувањето на референдумот за името многу нејаснотии има кај државните институции и правните експерти. Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните има неколку недоречености кои се сметаат за клучни. Во него конкретно не се дефинира кога почнува јавната пропаганда за референдумот, туку само кога завршува - 48 часа пред неговото одржување . Уставните експерти во недостиг на прецизирана одредба сугерираат дека кампањата би можело да почне и од денот на објавување на одлуката за референдум во Службен весник . Многу информации засега немаат ниту во надлежните институции. Од Државната изборна комисија најавуваат дека в среда на седница ќе го усвојат роковникот за референдумот по што работите меѓу кои и кога точно треба да почне кампањата се очекува да станат појасни. За разлика од воздржаноста во другите државни институции претседателот на парламентот Талат Џафери вели дека кампањата почнува на 10 септември, односно 20 дена пред референдумот . И директорот на Агенцијата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичката партија Левица поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување референдум, со која бараат нејзино поништување. Оттаму сметаат дека има повеќе причини поради кои треба да сопрат активностите за организирање и спроведување на референдумот. – Бидејќи во иницијативата се бара времена мерка, тоа значи дека иницираме итна постапка и очекуваме Уставниот суд веднаш по годишните одмори, а тоа значи пред референдумот да се произнесе. Во случај да не се произнесе можно е постфестум да ги поништи резултатите – рече Димитар Апасиев од Левица. Апасиев вели дека одлуката на Собранието ги нема сите потребни елементи, што по Законот за референдум треба да ги има. „Одлуката нема образложение и го нема целиот назив за актот по којшто се гласа, туку е даден само скратен назив на актот, не е предвидено гласање на одделни гласачки ливчиња и не наведен видот на рефрендумот – дали станува збор за претходен или за дополнителен референдум и дали станува збор за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Политичката партија Левица денеска поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум што ја донесе Собранието на Република Македонија. Одлуката, според партијата, по неколку точки не е во согласност со Уставот, Законот за референдум, како и со воспоставените европски стандарди и добри референдумски практики утврдени од страна на Венециската комисија.Левица бара Уставниот суд целосно да ја поништи одлуката за референдум со ретроактивно правно дејство.„Бидејќи во иницијативата се бара времена мерка, тоа значи дека иницираме итна постапка и очекуваме Уставниот суд веднаш по годишните одмори, а тоа значи пред референдумот, да се произнесе. Во случај да не се произнесе, можно е постфестум да ги поништи резултатите“, рече Димитар Апасиев од Левица. Според него, одлуката на Собранието ги нема сите потребни седум елементи, меѓу кои образложение, а не е наведен ниту видот на референдумот. Референдумското прашање го нарече „прашање стапица“. „Првата формална причина ...
| | веќе видена | слични

Политичката партија Левица поднесува иницијатива во Уставниот суд за поништување на одлуката за распишување референдум донесена од македонското Собрание. Според Левица, постојат формално правни и материјално правни причини за одлуката која според партијата, не е уставна и законита, според референдумски практики утврдени од Венецијалнската комисија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Политичката партија Левица најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд, со која се бара поништување на Одлуката за распишување на референдум донесена од страна на Собранието. -Нашиот Правен сектор смета дека постојат сериозни формалноправни и материјалноправни причини за оспорување на наведената одлука како противуставна и противзаконита, бидејќи истата не е во согласност со Уставот на РМ, Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните, како и со воспоставените европски стандарди и добри референдумски практики утврдени од страна на Венецијанската комисија, се вели во најавата на Левица. Од партијата додаваат дека подетални наводи од содржината на претставката ќе бидат објаснети на прес-конференција.
| | веќе видена | слични

Соопштение на ГДУ: На 22 јуни лидерот на ДПМНЕ излезе и рече дека ако реферндумот биде незадолжителен , партијата нема да го признае како волја на народот. На 6 јули истиот Мицкоски рече дека ќе го чека прашањето, па ќе одлучи дали ќе излезе ДПМНЕ на референдум. Потоа бевме сведоци на политичкиот пазар во Клубот на пратеници,со условување на реферндумскиот процес за остварување на партиските интереси. По пазарот и собранискиот циркуз, ДПМНЕ рече дека за нив е неприфатливо прашањето оти било повеќеслојно, па потоа да излезат и да кажат дека партијата нема да биде алиби за капитулантски договор. Сега нецели два месеци подоцна, кога веќе се познати деталите, Мицкоски сè уште не знае што ќе прават, дали ќе излезат на референдум или ќе бојкотираат. Ќе чека до 10 септември, за да и го соопшти ставот на јавноста. Непринципиелно и крајно несериозно однесување. Јавноста со право се прашува – Какви калкулации се прават? Зошто се тактизира? Проевропската и прозападна партија ВМРО- ДПМНЕ како што се декларира, треба да ...
| | веќе видена | слични

Од Левица најавија дека ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за да побараат поништување на Одлуката за распишување на референдум што ја донесе Собранието. -Нашиот правен сектор смета дека постојат сериозни формалноправни и материјалноправни причини за оспорување на наведената одлука како противуставна и противзаконита, бидејќи истата не е во согласност со Уставот на Р. Македонија, Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните, како и со воспоставените европски стандарди и добри референдумски практики утврдени од страна на Венецијанската комисија, се вели во соопштението на Левица. Од партијата додаваат дека подетално за претставката ќе соопштат утре на прес конференција.
| | веќе видена | слични

Дури и на Илинден, власта и опозицијата беа поделени во однос на договорот со Грција и референдумот. Додека мнозинството повика на поддршка за референдумот, опозицијата бара членство во ЕУ и НАТО без промена на име то и идентитетот. Премиерот Зоран Заев повика на 30 септември граѓаните да се определат за иднината, а не за враќање назад. Претседателот на П арламентот, Талат Џафери, побара од граѓаните и политичките фактори со својот глас да го поддржат членството на земјата во НАТО и ЕУ. „ Сакам од тука да апелирам до сите граѓани на Македонија, политички те лидери и мои те колеги пратеници од мнозинството и опозицијата, да бидат вистински одговорни и визионери. Храбро да ја поддржиме имплементацијата на договорот со кој ќе се реализира полноправното членство во НАТО и во ЕУ “, рече Талат Џафери, претседател на Собранието. Но, л идерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини власта за насилни дејства и монтирање на судски случаи со цел да поделба на овој субјект. Референдумот за договорот со Грција е ...
| | веќе видена | слични

Една недела откако Собранието го распиша референдумот, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ се уште без став дали ќе ги повикува нивните симпатизери и членови да гласаат или да го бојкотираат референдумот. Но, што ја спречува опозицијата да излезе со конкретен став? Но, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски го чека 10-ти септември. Тој во интервјуто за Канал 5, вели дека тогаш граѓаните ќе ја дознаат нивната одлука. ВМРО-ДПМНЕ не сака да коментира дали имаат внатрепартиски несогласувања за тоа каков став да се заземе во пресред на референдумот. Но, Горан Лазаров, истражувач од Евротинк, смета дека притисокот во опозициската партија е голем, поради двете крила кои имаат различни ставови за референдумот. Лазаров смета дека е несериозно од страна на опозициската партија тоа што 50 дена пред референдумот се уште нема конкретен став како ќе постапат. Според него доколку опозицијата не ги повикува јавно своите поддржувачи, постои ризик да не се постигне потребниот цензус за референдумот да биде успешен. Репортер : ...
| | веќе видена | слични

Граѓанско демократската унија прашува каква игра игра лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со партискиот став околу референдумот за името. ГДУ оценува дека со чекање до септември за да соопшти дали ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на референдумот или ќе бојкотира, Мицкоски демонстрира непринципиелно и крајно несериозно однесување. „На 22 јуни лидерот на ДПМНЕ излезе и рече дека ако реферндумот биде незадолжителен , партијата нема да го признае како волја на народот. На 6 јули истиот Мицкоски рече дека ќе го чека прашањето, па ќе одлучи дали ќе излезе ДПМНЕ на референдум. Потоа бевме сведоци на политичкиот пазар во Клубот на пратеници,со условување на реферндумскиот процес за остварување на партиските интереси. По пазарот и собранискиот циркуз, ДПМНЕ рече дека за нив е неприфатливо прашањето оти било повеќеслојно, па потоа да излезат и да кажат дека партијата нема да биде алиби за капитулантски договор. Сега нецели два месеци подоцна, кога веќе се познати деталите, Мицкоски сè уште не знае што ќе прават, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мнозинството уставни судии во расправата на денешната седница се изјаснија дека не ја поддржуваат иницијативата за оценување на уставноста на член 1 и член 2 ...
сите 505 | | | веќе видена

Според мислењата на експертите, доколку постои шанса да се смирите со бившиот дечко, добро би било и да го направите тоа, но пожелно би било да следите неколку ...
сите 95 | | | веќе видена

Аргентинскиот фудбалер, Лионел Меси призна дека одреден период бил „повреден“ од фактот што Кристијано Роналдо стигнал до колекција од пет Златни топки и со ...
сите 200 | | | веќе видена

Премиерот во заминување, Зоран Заев има силни амбиции да има тотална власт врз правосудниот систем и тоа не го крие. Се чини дека карактерот и стекнувањето со ...
сите 507 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Референдумот распишан, многу работи нејасни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: