Иванов во Црна Гора го потпиша указот на Законот за специјален обвинител


3 копии

Претседателот, Ѓорге Иванов, вечерва во Подгорица, Црна Гора го потпишал указот на Законот за специјален обвинител. „Согласно процедурата законот е потпишан од претседателот Иванов и е предаден во Собранието“, соопштија од кабинетот на Иванов. Дел од медиумите претходно објавија дека законот со владиниот авион бил однесен во Подгорица, Црна Гора, каде во дводневна посета се наоѓа Иванов и со истиот авион е вратен назад.
| | веќе видена | слични

Со владиниот „лирџет“ може да се лета до Тиват и назад за помалку од 1.000 евра. Ова го тврди кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, повикувајќи се на официјалната документација на Службата за општи и заеднички работи. „Според оваа документација, цената на летот кон и од Црна Гора изнесува вкупно 969 евра, што може лесно да се провери“, децидни се од администрацијата на Иванов. Пилотите, пак, коментираат дека за оваа сума може да стане збор само доколку се земат предвид директните трошоци за летот - односно толку чини горивото за едночасовниот лет, како и трошоците за полетување и слетување. Но, доколку се земат предвид и индиректните трошоци - за плата за пилотите и за сервисирање на воздухопловот, тогаш сумата достигнува неколкукратно повеќе - од 5.000 до 6.000 евра. Добро упатени извори велат дека само „лирџетот“ до пред неколку години бил изнајмуван за цена од 2.200 евра. Полемиката колку чини потписот на Иванов започна откако беше обелоденета информацијата дека владиното авионче пред неколку дена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 969 евра, според официјалната документација на Службата за општи и заеднички работи, изнесуваше цената на летот кон и од Црна Гора, што може лесно да се провери Тоа го порачаа од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по повод написот „Потписот на Ѓоле вреди 6.000 евра“ објавен во „Вест“ вчера.
| | веќе видена | слични
2 копии

Законот за специјален обвинител леташе до Црна Гора со авион по потпис од претседателот Ѓорге Иванов за да може пратениците да го изгласаат законот по итна постапка, пишува Вест . Во цената на летот влегуваат фиксни и оперативни трошоци, кои во конкретниов случај се движеле околу 5 до 6 илјади евра, велат извори од авијацијата за весникот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во цената на летот влегуваат фиксни и оперативни трошоци, кои во конкретниов случај се движеле околу 5 до 6 илјади евра, велат извори од авијацијата, извор Вест Законот за специјален обвинител леташе до Црна Гора со авион по потпис од претседателот Ѓорге Иванов за да може пратениците да го изгласаат законот по итна постапка. Во договорот од Пржино беше утврдено дека законот мора да биде објавен во „Службен весник” и да стапи во сила на 15 септември. И бидејќи Иванов беше во официјална посета на Црна Гора, единствен начин законот да стигне до него, беше да му се однесе со авион.
| | веќе видена | слични

Владиниот „лирџет“ завчеравечер летна на специјален лет - имаше задача да го достави указот до претседателот Ѓорге Иванов, со кој Катица Јанева се назначува за нов специјален обвинител на Република Македонија. Владиниот авион се упатил на прецизна дестинација - до Црна Гора каде што во моментот се наоѓа претседателот Иванов, кој е во официјална посета на своите црногорски колеги. Летот од Скопје до Тиват траел експресно - владиниот авион полетал од скопскиот аеродром „Александар Велики“ во 18.15 часот и по час и половина се вратил во земјава. Веќе во 20 часот, како што дознаваме, „лирџетот“ слетал на скопската писта, носејќи го указот за специјалната обвинителка, со потпис на претседателот. Целата процедура околу изборот на специјален обвинител, всушност, се одвиваше со молскавична брзина. „Најдолгиот ден“ кој започна на пладне со собраниската седница и експресните комисии на кои помина новиот закон за специјалниот обвинител, заврши со верификување на мандатот од страна на Советот на јавни обвинители. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ви го пренесуваме вчерашниот говор на пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов во Собранието за Законот за специјален јавен обвинител.
| | веќе видена | слични

Јован Трпеновски, поранешен републички јавен обвинител Јавноста треба да биде задоволна што се донесе законот кој е правен основ за избор на специјален јавен обвинител, како една од најкритичните точки во договорот меѓу политичките парти за излези од кризата. Госпоѓата Катица Јанева не ја познавам лично, но очекувам да биде одлучна, самостојна, енергична. Мислам дека таа така и ќе работи. Таа доаѓа од Јавното обвинителство во Гевгелија, кое не работи случаи од организиран криминал и корупција, туку полесни кривични дела. Сепак, не мислам дека тоа претставува некаков хендикеп, односно пречка за успешно спроведување на зададената задача, ако се има предвид податокот дека таа во 2003 година од Собранието е избрана за заменик-јавен обвинител, кога имаше други надлежности, кои и' овозможуваа да постапува и по сериозни, тешки кривични дела. Гаранција претставува и нејзиното 14-годишно искуство, а треба да се земе предвид и тоа дека таа ќе има свој стручен тим со експерти од различни профили, кој самата ќе си ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Подгорица, Црна Гора, каде со сопругата Маја е во дводневна посета, го потпишал указот на Законот за специјалниот обвинител, откако текстот му бил испратен по авион. Се очекува наскоро, вечерва, да се гласа за предлогот за избор на Катица Јанева за специјален јавен обвинител на собраниска седница.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов во Црна Гора го потпиша указот на Законот за специјален обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: