Пандев и Ето на пријателски мегдан

Македонија денеска (17.30 часот) во арената „Филип Втори“ го пречекува Камерун во последната контрола пред мартовското гостување во квалификациите за ЕП 2012 во Даблин. Македонската фудбалска репрезентација денеска на националната арена „Филип Втори“ (17.30 часот) во пријателски меч ја пречекува селекцијата на Камерун. Фудбалските фанови со нетрпение го очекуваат атрактивниот дуел меѓу двете најголеми ѕвезди и капитени на двата тима, соиграчите од Интер, Горан Пандев и Самуел Ето. Истовремено овој дуел претставува последна контрола за избраниците на селекторот Мирсад Јонуз пред продолжување на квалификациите за ЕП 2012 во Полска и Украина следниот месец на гости во Даблин против Република Ирска. - И се спротивставуваме на репрезентација која беше учесник на последното Светско првенство. Се работи за селекција која е една од најдобрите во Африка. Во нивните редови речиси сите фудбалери играат во најсилните европски лиги. Кај нас состојбата е поинаква, бидејќи имаме квалитетни фудбалери, но тие немаат ...
| | веќе видена | слични

Лошиот терен не дозволи фудбалска убавина, гледачите видоа повеќе борба отколку игра, а во сето тоа Камерунците подобро се снајдоа Наумоски и Бонг во дуел на мечот во средата Македонија 0 Камерун 1 Мбута 75 Стадион: „Филип Втори“ Гледачи: 6.000 Судии: Калуѓеровиќ, Вујовиќ и Девиќ (Црна Гора) Каллив и неуреден беше теренот на националната арена „Филип Втори“... Многу слично на играта на македонската фудбалска репрезентација во поразот од Камерун со 0-1 на пријателскиот натпревар во средата. По којзнае кој пат нашите најдобри фудбалери ја мачеа топката, без вистински решенија. Но на ваквата игра кумуваше катастрофално лошиот терен, кој уште еднаш ја потврди итната потреба од реновирање. - Вечерва видовме повеќе борба отколку фудбалска игра, но теренот не дозволуваше повеќе. Задоволен сум од играта на моите избраници, иако не можеше многу да се види - изјави селекторот на Камерун, Хавиер Клементе. Иако пред еден месец предупредувавме за лошиот терен, кој реално се очекуваше во овој дел ...
| | веќе видена | слични

Резервите на Камерун подобри во калта Македонија веќе 390 минути не постигнала гол, од погодокот на Шиков против Андора, а дури пет месеци не се радувала на победа Македонската фудбалска репрезентација со пораз ја започна 2011 година. Во пријателски натпревар, селекцијата на Камерун со 0:1 (0:0) го совлада нашиот национален тим, кој веќе 390 минути не постигнал гол, од погодокот на Шиков против Андора, а дури пет месеци не се радувал на победа. Во нефудбалски услови на калливиот терен на националната арена "Филип Втори", гостите беа подобри, особено во второто полувреме, кога влегоа резервните фудбалери на двете репрезентации. Во тој период од играта, во калта речиси не можевме да ја исфрлиме топката од нашата половина. Она што загрижува е дека почнавме да ги губиме и пријателските мечеви, откако по серијата од осум натпревари без пораз, Македонија загуби два контролни дуели едноподруго, оној од Кина и сега од Камерун. Исто така, вчерашното второ полувреме покажа дека Пандев, Митрески, Новески... немаат ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - МАКЕДОНИЈА И ВО 2011 ГОДИНА СТАРТУВАШЕ СО ПОРАЗ Теренот на најрепрезентативниот фудбалски објект во Македонија беше очаен, па гледачите немаа шанса да видат ни добар фудбал ни дел од мајсториите на Ето Македонија повторно се посрамоти на фудбалски план, но овој пат не поради слабата игра на репрезентацијата, туку поради теренот на кој ја нагостивме една од најдобрите африкански репрезентации - Камерун. Гостите беа поснаодливи и благодание на голот на Мбута во 75 минута стигнаа до минимална победа од 1-0, во калта на „Филип Втори Арена“. Теренот на најрепрезентативниот фудбалски објект во Македонија повеќе личеше на селска ливада отколку на зеленило на кое фудбалските вештини требаше да ги покажат најдобрите играчи на двете селекции. - Тешко е да се игра на ваков терен. Едноставно тој беше во очајна состојба. Играта беше квалитетна толку колку што дозволуваше теренот. Ние можеби и сме навикнати да играме на ваков терен, но срамота е за репрезентациите што доаѓаат да играат тука. Мора да се најде ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација имаше поразителен влез во 2011 година. На домашен терен загуби од Камерун со 1:0 во меч што требаше да претставува еден вид генерална проба за пресметката со Република Ирска на „Авива“ стадионот во Даблин на 26 март во рамки на квалификациите за Европското првенство во Полска и Украина догодина. Стрелец на единствениот погодок во средата на „Филип Втори“ беше резервистот Метју Мбута, член на Кристал Палас, во 75 минута. Таа и уште неколку ситуации, за чие набројување нема да бидат потребни сите пет прсти на едната рака, беа единствени фудбалски моменти во студеното попладне крај Вардар во средата, премалку за скопскиот 90 минутен дуел меѓу македонските и камерунските „лавови“ од кои се очекуваше повеќе. Но, присутните не го добија тоа задоволство. Причина беше катастрофално лошиот тревник на нашиот најголем фудбалски храм. Состојбата во која им посака добредојде на репрезентативците не дозволи игра за око, прецизни додавања, течни акции. Нерамен и лизгав каков што беше, ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на креативност во играта, за што придонесе и тешкиот терен, и неефикасноста и натаму остануваат главен проблем во играта на избраниците на Јонуз Македонските фудбалски репрезентативци не оставија премногу место за оптимизам кај нивните навивачи пред продолжувањето на квалификациите во Б-групата за ЕП 20212 и гостувањето против Р. Ирска на 26 март во Даблин. "Црвено-жолтите" се поразени од Камерун со 0:1 (Мбута 76') во нивниот прв пријателски и меѓусебен дуел. Но, ова е веќе втор едноподруго пораз на Македонија, која годинава ја почна во ист стил како и што ја заврши претходната - загубивме и на гости од Кина (1:0), четврти во овој циклус. Избраниците на Мирсад Јонуз се без победа на последните четири натпревари, со само едно реми без голови против Албанија На калливиот терен на "Филип Втори", на чии трибини поради високите цени на билетите дури и за атрактивните африкански "лавови", на чело со еден од најдобрите напаѓачи на светот, Самуел Ето, се собраа само околу 8.000 гледачи, не се разви некоја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската фудбалска репрезентација на домашен терен e поразена од Камерун со 0:1. На каливиот терен кој недозволуваше добра игра, поумешни беа Камерунците и искористија една од малиот број на шанси. Македонија продолжува да реди порази, овој пат на Националната арена ’Филип Втори’ на пријателски натпревар изгуби од Камерун. Избраниците на Мирсад Јонуз на почетокот на првото полувреме имаа шанса да поведат преку Горан Пандев, но тој не се снајде најдобро со противничкиот голман. Камерунците пак во 10 минута не успеаја да поведат иако три пати по ред ја погодија рамката на нашиот гол. На почетокот на второто полувреме, Македонија продолжи без Пандев, малку подоцна и Ето излезе од игра, а следеа и голем број замени во редовите на двете репрезентации. Условите за фудбал беа доста лоши, калливиот терен ја отежна играта, па натпреварот генерално беше здодевен за гледање. Камерун поведе во 75 минута преку голот на Мбута кој воедно го постави и конечниот резултат од 1:0. После натпреварот нашиот селектор ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Победата на Камерун во вчерашниот пријателски натпревар против Македонија различно се рефлектираше кај двајцата селектори, Мирсад Јонуз и Хавиер Клементе. Новиот предводник на Камерун, Шпанецот Клементе пред новинарите, на брзање искажа задоволство од резултатот и победата на неговите избраници. „Задоволен сум од прикажаната игра, со оглед на тешките услови на лизгавиот терен. Мечот беше корисен бидејќи ги испробавме сите играчи на кои сметам во наредните официјални натпревари“, рече Клементе. Македонскиот селектор во многу нешта се согласи со својот колега, единствено не е задоволен од резултатот, но е задоволен од играта на селекцијата. „ Се согласувам со констатацијата на Клементе. Игравме во тешки услови. Победи тимот кој на ваков тежок терен ја искористи грешката на противникот. Горан Пандев имаше мала повреда и морав да го заменам на полувремето, со што ни се наруши концепцијата на играта. Од друга страна забележително беше дека играчите на Камерун се физички поподготвени од нашите фудбалери“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 9 февруари - Македонската фудбалска репрезентација претрпе минимален пораз од Камерун од 1:0 во пријателскиот дуел реализиран вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје. Избраниците на Мирсад Јонуз во првото полувреме беа рамноправен противник и не искористија неколку опасни контра напади. Африканците повеќе ја држеа топката но, немаа можност да обезбедат предност. Во вториот дел откако беа направени голем број замени а играта ја напуштија најголемите ѕвезди во двата состава инаку соиграчи од Интер, Горан Пандев и Самуел Ето, гостите во 75. минута по одличната комбинација преку Мбута успеаа да обезбедат предност од 1:0 и да ја задржат до крајот. Нашите најдобри фудбалери сега ги чека продoлжението на квалификациите за Европскотo првенство во 2012. година додека Камерун ќе се насочи кон дуелите во Купот на Африка.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го продолжува резултатскиот пост. Црниот период без успех на нашиот национален тим, трае веќе осум месеци и пет одиграни средби. Ништо од очекувањата дека во 2011 ќе ни тргне подобро. Во воведниот дуел во оваа година, пријателскиот со Камерун, загубивме со 1-0 на празната арена Филип втори.. Исклучително лошиот, каллив терен придонесе уште повеќе да се намали квалитетот на фудбалот што го понудија двете селекции предводени од соиграчите од Интер, Пандев и Ето. Нашиот капитен имаше прилика да го отвори дуелот за нас на најдобар можен начин веќе во шестата минута, но не ја реализираше можноста што му се отвори. Веднаш потоа само среќата го спаси нашиот гол во ситуацијата кога камерунците трипати ја гаѓаа нашата пречка, прво Басонг, потоа помогна Лазевски и на крај Ето. Во вториот дел токму Ето многу брзо го напушти теренот, но и без него нашиот тим кој пак беше без Пандев, не се справуваше со камерунците, особено по серијата измени која комплетно го измени ликот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев и Ето на пријателски мегдан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: