Хит идеи за палачинки од целиот свет


Подебели, потенки, мали или големи, палачинките се омилени во целиот свет, а секоја земја има свои традиционални состојки од кои ги прават. Едно од најпознатите јадења на француската кујна се палачинките од хељдино брашно познати како галети бретон. Можат да се јадат празни или да се полнат со солени и благи полнења. Во смесата за американските палачинки, освен брашно, млеко и јајца се додаваат и прашок за пециво и сода бикарбона, заради што е тестото погусто, а палачинките се подебели. Во смесата се додаваат и шеќер и путер, а се прелеваат со јаворов сируп. Омилена улична храна во Тајланд се палачинките со банани. Крцкави се и сочни, а тајната на нивниот вкус е во кондензираното млеко кои се додава во смесата заедно со шеќерот, брашното, јајцата и водата. Смесата се обликува во топчиња, а за тоа време парчињата банана се мешаат со жшлчки. Откако ќе го истенчат тестото, Тајланѓаните со голема вештина го префрлаат во рацете удирајќи го од подлогата додека не се истенчи добро. Тенко како хартија, тестото се ...
| | веќе видена | слични

Овој крем од авокадо не само што е вкусен, туку е и богат со хранливи состојки. Можете да го додадете на кришка леб или двопек наутро или пак да го користите како додаток на паста или други видови јадења. Потребни состојки: 1 авокадо Малку сок од лимон (неколку капки) 30 гр. сусам 100 гр. урда Сол Црн пипер Начин на подготовка: Ставете го авокадото во блендер и убаво измиксирајте, а потоа додадете ги останатите состојки. Убаво измешајте и додадете сол и бибер.
| | веќе видена | слични

Денеска ви претставуваме рецепт за закрепнувачка и здрава пилешка чорба од ѓумбир која ќе ви ја врати силата по напорниот работен ден. Потребни состојки: - 80 гр. резанци за супа - лажичка маслиново масло - 1/2 главица кромид, исецкана - лажичка рендан ѓумбир - еден исецкан морков - 2 лажички соја сос - 2 коцки за пилешка супа - едно чешне бел лук - една шолја грашок - 50 гр. исецкано пилешко бело месо - една шолја соино млеко - малку босилек Начин на припрема: 1. Во големо тенџере, загрејте го маслото. Додадете го исецканиот кромид и динстајте додека не омекне, а потоа додадете го ѓумбирот и морковот и динстајте уште неколку минути. 2. Во топла вода разматете ги коцките за супа, додадете ги во тенџерето и додадете го соја сосот, а потоа оставете да зоврие. 3. Додадете го пилешкото месо и грашокот, намалете ја температурата и продолжете со готвењето додека месото не омекне. На крајот додадете ги резанците и соиното млеко и гответе додека не омекнат, а потоа ставете го босилекот, добро промешајте и послужете.
| | веќе видена | слични

Потребно е: 200 гр кисело меко, 1 јајце, 100 грама брашно, масло, сол и половина лажичка сода бикарбона. Подготовка: Во сад скршете го јајцето и малку изматете па додадете го киселото млеко, брашно со сода бикарбона и сол. Се добро измешајте за да тестото биде без грутки. Во тава ставете неколку капки масло и тестото за палачинките печете го од двете страни.
| | веќе видена | слични

Супер вкусни и шарени еклери. 1 шолја вода ½ шолји масло 1 шолја брашно 4 јајца 200 мл. слатка павлака чоколадо за глазура и мрвици Се загрева водата и се додава масло. Кога ќе зоврие се става и брашното. Се меша со дрвена лажица и се добива тесто. Се додаваат едно по едно јајце, па се мати со миксер да нема грутки. Се прават топчиња на плех со помош на лажица, па се редат на хартија. Се печат на 200 степени додека не добијат убава златна боја. Се мати павлаката, се полнат еклерите со шприв, па се растопува чоколадото и се потопува секој еклер, па му се ставаат шарени мрвици. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични

Направете вкусни тиквички со пиво. 300 гр. тиквички 100 мл. пиво 4 лажици брашно Се сечат тиквичките и се става сол па се цедат убаво. Се мешаат брашното и пивото па се ставаат сечените тиквички во смесата, а потоа се пржат на загреано масло. Повеќе Готви.мк рецепти: Повкусно до секоја зимница Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа
| | веќе видена | слични

Направете вкусна салата со моркови и зелка. ½ главици зелка 1-2 моркови 250 гр. мајонез масло, оцет и сол маслинки за декорација Се ренда зелката, се става сол и се става во сад со излупениот и рендан морков. Се додава масло и оцет, се става сол и мајонез. Се сервира со маслинки горе. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула
| | веќе видена | слични

Ако не сте сигурни дали ќе ја изедете чорбата која ја готвите, се што ви треба е мал кујнски трик. Додека е врела ставете и прстофат сода бикарбона. Така подолго ќе трае, ќе биде вкусна и нема да се скисели. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула
| | веќе видена | слични

Џем од лимон кој ќе ве освои на првиот залак! 500 гр лимон 1/2 л сок од лимон 50 гр путер 1,15 кг шеќер 1 кесичка прашок за желирање Излупете ги лимоните, при тоа тргнете ја и белата кора, извадете ги и коските. Издробете ги лимоните во пире. Во лонец ставете пире од лимони, сок од лимон и путер. Прашокот за желирање измешајте го со 2 лажици шеќер, потоа измешајте во овошната маса. Нека состојките зовријат со постојано мешање на силен оган. Кога масата ќе зоврие, додајте го останатиот шеќер. Сè повторно зовријте, па со постојано мешање гответе најмалку 5 минути и тргнете од оган. Тргнете ја пената од масата и веднаш налијте во врели тегли. Затворете со капаци со навој, свртете ги теглите наопаку и оставете да отстојат околу 5 минути на капаци. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која ...
| | веќе видена | слични

Фантастичен вкус, брза припрема! 1,5 мала шолја остро брашно 3 лажици какао во прав 1 мала шолја шеќер 1 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка сол 1 лажичка алкохолен оцет 1 лажичка течен екстракт од ванила 5 лажици масло 1 мала шолја вода чоколадо за украсување Вклучете ја рерната на 180 степени. Намастете четвртаст плех (околу 20 см) и во него измешајте ги првите пет суви состојки. Во смесата направете три вдлабнатини, две мали и една голема. Во едната мала вдлабнатина ставете оцет, во другата ванила и во третата, најголема, 5 лажици масло. Сè залијте со вода и измешајте во еднолична смеса. Печете на средна решетка во рерна околу 35 минути. Боцкајте со чепкалка за проверка – ако колачот е готов, смесата не се лепи за чепкалката. Внимавајте само да не го препечете колачот. Украсете со чоколадна глазура. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 644 | | | веќе видена

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 633 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 94 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

Власта и обвинителката Вилма Рускоска ја развлекуваат постапката за „Рекет“, обвниуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека шест месеци откако е пријавен ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хит идеи за палачинки од целиот свет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: