Со претставата „Антигона и Kреонт“ почнува „Пропелер-фест“

Со изведба на театарската претстава „Антигона и Kреонт“ во режија на Нела Витошевиќ вечерва во 20 часот во кино „Kултура“ почнува „Пропелер-фест“, ревија на театарски претстави на театарот „Навигатор Цветко“, за крајот на годинашната театарска сезона во кино „Kултура“ - простор за современи изведувачки уметности и современа култура. Претставата „Антигона и Kреонт“, според „Антигона“ на Софокле, „Антигона“ на Жан Ануј и „Kреонтовата Антигона“ на Миро Гавран е во адаптација на Нела Витошевиќ и Ивана Нелковска. - Во сите три дела главна тема е онаа на бoрбата помеѓу отпорот и власта, прикажани преку индивидуалната волја и борба за правда на младата Антигона наспроти автократското владеење на вујко ~ Kреонт. Ваквите антички теми отсекогаш биле и се вечна инспирација за секој автор на новото време. Постојат само разни толкувања на нивната вистина кои остануваат до крај неразјаснети во секое ново време и во секој нов вредносен систем. Оттука произлезе и идејата да се направи адаптација, составена од овие три ...
| | веќе видена | слични

Театарската претстава „Лерин полиња жито, ридишта крв“ ќе биде на програмата на ревијата „Пропелер-фест“ вечерва, во 20 часот, во „Кино култура“. Претставата на текст на Русомир Богдановски, е во режија на Слободан Унковски. Играат: Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Стефан Вујисиќ, Мартин Манев, Горан Ников и Владимир Петровиќ. Музиката е на Златко Ориѓански, а костимографка е Розе Трајческа-Ристовска.Вториот дел од трилогијата „Солун, Лерин, Скопје“ ги обработува настаните од граѓанската војна во Грција, положбата на македонското население и теророт на кој е изложено, битка за Лерин и падот на демократската армија на Грција во која значајна улога имале Македонците. - Во возбудливиот и потресен ракопис на Богдановски добиваме нова и силна фрагментарна драма, која магично нѐ води низ толку блиската историја избришана на некој начин од нашата колективна меморија - вели режисерот.
| | веќе видена | слични

Во Кино Култура во четврток во 20 часот ќе се оддржи теaтарската претстава „Лерин, полиња жито, ридишта крв“ од Русомир Богдановски како дел од „Пропелер фест“ – ревија на театарски претстави на Театар Навигатор Цветко, за крајот на овогодинешната театарска сезона во Кино Култура- простор за современи изведувачки уметности и современа култура. Режијата е на Слободан Унковски, а ќе настапат Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Стефан Вујисиќ, Мартин Манев, Горан Ников и Владимир Петровиќ. Музиката е на Златко Ориѓански, а костимограф е Розе Трајческа Ристовска.
| | веќе видена | слични

Во сабота, 26 ноември 2016 година со почеток во 20:00 часот, во Кино Култура ќе се одржи премиерата на претставaта. ЛЕРИН Полиња жито, ридишта крв од Русомир Богдановски Играат: Симона Димковска, Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Стефан Вујисиќ, Мартин Манев, Горан Ников и Владимир Петровиќ Музика Златко Ориѓански Костимограф Розе Трајческа Ристовска Режисер Слободан Унковски Продукција - Кино Култура / Театар на Навигаторот Цветко Кино Култура е проект поддржан од Општина Центар http://www.kinokultura.org.mk/ За претставата: Вториот дел од трилогијата СОЛУН, ЛЕРИН, СКОПЈЕ ги обработува настаните од граѓанската војна во Грција, положбата на македонското население и теророт на кој е изложено, битка за Лерин и падот на Демократската армија на Грција во која значајна ролја имале македонците. Низ серија од сцени и сведочења се отвараат значајни прашања за нашата историја, за улогата на комунистичката партија на Грција во обидот за решавање на македонското национално прашање и за последиците што ги ...
| | веќе видена | слични

Во „Кино култура“, со почеток во 20 часот, вечерва ќе се одржи театарската претстава „Антигона и Креонт“ како дел од „Пропелер-фест“, ревија на театарски претстави на Театар Навигатор Цветко. Со оваа претстава ќе заврши овогодишната театарска сезона во „Кино култура“. - Претставата е адаптација, составена од три текста на Софокле, Жан Ануј и Миро Гавран, а го истражува односот помеѓу двата лика Антигона и Креонт. Во фокусот на претставата, прикажана од ова ново време, се соочуваат три различни Антигони со тројца различни Креонти, ставени под три различни околности, но со еден ист безвременски проблем, апсолутната моќ на владетелот наспроти слободата на поединецот. Античката драма ги содржи најемотивните и истовремено најбруталните теми. Ги отвора и сите табуа од кога постои човекот. Ваквиот тематски дијапазон ја прави секогаш актуелна, секогаш точна и препознатлива во секое време. Човечките проблеми се вечни и исти секаде во светот, се менуваат само околностите, во кои тие доаѓаат до израз - објаснуваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со изведба на претставата „Антигона и Креонт“ во режија на Нела Витошевиќ, вечер во Кино Култура ќе биде отворен фестивалот „Пропелер Фест“ – ревија на три претстави на „Театар Навигатор Цветко“ за крајот на годинашната театарска сезона во Кино Култура. Фестивалот ќе трае до 22 јуни, а почетокот на претставите е од 20 часот. „Антигона и Креонт“, во која играат Ивана Павлаковиќ, Наталија Теодосиева, Симона Димковска, Зоран Љутков, Благој Веселинов и Стефан Вујисиќ, ќе биде изведена и на 18 јуни. На 15-ти и на 22 јуни е претставата „Лерин, полиња жито, ридишта крв“ во режија на Слободан Унковски, а на 20 јуни – „Солун, град на духови“, исто така на режисерот Унковски.
| | веќе видена | слични

Останато

Во Централениот дневник на 1ТВ уредникот Сашо Ордановски зборуваше со кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски. Пендаровски се осврна ...
сите 386 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 116 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со претставата „Антигона и Kреонт“ почнува „Пропелер-фест“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: