Кој е човекот кој од Енди Мареј направи врвен тенисер?

Ако овие денови отворите било кој британски весник или отворите британски сајт, ќе ве дочекаат најмалку два написи за шкотскиот тенисер Енди Мареј, кој во неделата го освои Вимблдон за прв пат во кариерата совладувајќи го Новак Ѓоковиќ со 3:0. Но, оној Мареј кој го крена пехарот во неделата, не може да се спореди со играчот од пред две години. Разликата ја направи еден човек - Иван Лендл. Лендл е тенисер кој во својата кариера има освоено осум Гренд Слем титули и своевремено беше прв на АТП листата. Има настапувано за некогашна Чехословачка и САД, а го сметаат за еден од најдобрите тенисери на сите времиња. Овие неколку денови името на Мареј се слави низ цела Британија, затоа што овој играч успеа после 77 години да ја прекине паузата и да стане првиот британски тенисер кој го освоил Вимблдон после Фред Пери. Но, како што пишува Telegraph, ниту луѓето кои во неделата беа присутни на централниот терен, ниту 17-те милиони луѓе кои преку BBC го следеа натпреварот нема никогаш целосно да разберат колку всушност ...
| | веќе видена | слични

Чешката тениска легенда Иван Лендл кој е ангажиран како тренер во тимот на Енди Мари изјави дека неговиот „клиент“ е најдобар на светот. - Во моментов нема подобар тенисер од Мари. Новак е голем играч, има феноменални резултати последниве две-три години, но тој сега е изложен на психолошки притисок по поразите од Енди. Со двата освоени гренд слем-турнира и олимпиското злато, шкотскиот тенисер веќе има потребно искуство и се наоѓа во резултатски подем во неговата кариера - истакнува Лендл. Според него искуство од играњето во ланското финале било пресудно Мари да победи оваа година на Вимблдон. - Ако Мари минатата година не играше во финалето, веројатно оваа година немаше да победи во завршницата. Тој лани во мечот со Рожер Федерер собра значајно искуство - истакна тренерот на победникот на Вимблдон 2013.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој е човекот кој од Енди Мареј направи врвен тенисер?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: