Ленардо да Винчи во Лондон

Кралската галерија на Бакингемската палата во Лондон отвора голема изложба по повод 560-годишнината од раѓањето на Леонардо да Винчи, роден на 15-ти април 1452 година во италијанското место Винчи во центарот на покраината Тоскана. Во рамки на изложбата со наслов „Леонардо да Винчи: Анатом“ која ќе биде отворена до 4-ти мај, јавноста ќе може да погледне дел од запрепастувачки прецизните анатомски цртежи на Да Винчи.Се смета дека преку оваа изложба лондонска галерија ја прикажува досега најголемата збирка од студиозните цртежи на човечкото тело и досега најголема изложба на револуционерната работа на Да Винчи, кои доколку би успеал, како што имал намера, да ги обедини и објави како единствена студија за анатомијата, целосно би ги изменила тогашните европски погледи и сфаќања на човечката анатомија. Меѓутоа, по смртта на Да Винчи во 1519 година, цртежите останале само куп метеријал меѓу неговите приватни списи и нивното значење за светот останало непознат во следните речиси 400 години. Денес тие и припаѓаат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 196 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ленардо да Винчи во Лондон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: