Лекар, пекар или аптекар… кој најчесто се разведува?

Некои професии се повеќе изложени на ризикот од распад на бракот од другите. Така, лекарите многу почесто се разведуваат отколку инженерите, се наведува во една англиска студија.Во најризичната категорија, во поглед на тоа дека работата може да им го уништи семејното гнездо, се балетаните и танчерите, кореографите, бармените и кинезитерапевтите, со дури 40 отсто шанси да се разведат од брачниот сопатник, тврди студијата.Професиите во кои состаноците и запознавањето на нови луѓе се чести, се и најризични за распад на бракот. Не е чудо што инженерите најмалку се разведуваат, затоа што се работи за рационални личности, кои пред се’ бараат стабилност и во професионалниот и во личниот живот.Болничарите и медицинските техничари, уметниците и спортистите се веднаш зад нив и имаат 30 отсто шанси бракот да им се распадне. Најмалку се загрозени, изгледа, браковите на агрономите, со само два отсто ризик за развод на бракот.Во студијата се наведува дека бројот на работните саати, прекувремената работа и работата за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 174 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лекар, пекар или аптекар… кој најчесто се разведува?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: