НБА: Конечно кошарка! (видео)

Божиќната ноќ на Американците, но и на сите љубители на најдобрата светска кошарка им донесе одличен подарок. После сите проблеми и најави за неодигрување воопшто на сезоната, скратената НБА приказна започна. Чикаго во дуел кој потсетува на славните финалиња од времето на Меџик и Џордан, надокнади 11 негатива во последната четвртина и во финишот обезбеди стартен триумф над Езерџиите. Според текот на мечот, некако сите ја видоа победата на Коби и останатите уште на средината на последниот дел од мечот, но така не мислеа "биковите", а особено Дерик Роуз, па по забрефтаниот финиш, на 5 секунди до крајот постигна кош од рекетот за 88:87, резултат кој остана и до крајот, откако Коби себично или не, "изеде банана" и им го расипа божиќ на своите фанови. Лејкерси годинава се ослабени, но и стартот на сезоната го дочекаа со суспензијата на Бајнам, па Гасол мораше да игра на позиција 5, а "четворка" глумеше Џош Мекробертс, кој дојде летово од Индијана. Но, божиќ не им се "расипа" само на навивачите во Лос Анџелес. ...
| | веќе видена | слични

Тимот на ЛА Лејкерс ја забележа првата победа од стартот на новата сезона во НБА откако го совлада тимот Јута Џез со 96:71. Најпрецизен во редовите на Езерџиите беше Коби Брајант со 26 поени, Пау Гасол се отчети со 22 поени и 9 скокови, а Рон Артест заврши со 14 поени. Првото полувреме од дуелот беше доста рамноправно, откако по првите 12 минути Коби и компанијата имаа само 1 поен предност, 18:17, додека во вториот дел истата ја зголемија на 41:31. Во вториот дел Лејкерс ја задржаа добрата форма и со серија од 27:8 практично ја завршија работата уште по третата четвртина. Во последниот дел Џезерите се обидоа да се вратат но сепак разликата остана висока 96:71.
| | веќе видена | слични

Продолжи агонијата на НБА-шампионот Далас маверикс во најквалитетната кошаркарска лига на светот, па и во вториот меч дома претрпи висок пораз, овој пат од Денвер со 93-115 Тој пораз дојде само еден ден откако Далас го доживеа убедливиот пораз од ланскиот НБА-финалист, Мајами хит. Гостите уште на полувремето имаа високи 27 поени предност (69-42), а во вториот дел само го одржуваа своето водство. Најголемата предност од 31 поен, 99-68, гостите ја имаа на 11 и пол минути до крајот на натпреварот. И на овој натпревар целосно потфрли новото засилување на Далас, Ламар Одом, кој по исклучувањето на првиот натпревар против Мајами, на овој имаше катастрофално лош шут од поле (1/10 за два и 0/5 за три поени). Тај Лоусон со 27 поени беше најефикасен на овој натпревар, а кај Далас Новицки реализира 20 поени. И Лос Анџелес лејкерс го доживеа вториот пораз годинава. Овој пат на гости од Сакраменто кингс со 100-91. Најефикасен играч беше Коби Брајант со 29 поени, а најдобар кај Кингс со 27 поени беше Маркус Тортон. ...
| | веќе видена | слични

Во најинтересниот натпревар од синиќешната програма во НБА-лигата, Мајами го совлада Бостон со 115-107. Натпреварот го одбележа дебитантот на домаќините, Норис Кол, кој 14 од своите 20 поени ги постигна во последната четвртина и ја воодушеви публиката во „Американ ерлајнс арената“. Најефикасен во редовите на Хит повторно беше Леброн Џејмс со 26 поени, два повеќе од Двејн Вејд. Во редовите на Бостон, кои повторно играа беа повредениот Пол Пирс, најрасположен беше Реј Ален со 28 поени, а одличен беше и Ражон Рондо со учинок од 22 поени и 12 асистенции. Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс конечно стигнаа до првата победа во новата сезона. Иако го играа својот трет натпревар во три дена, „езерџиите“ лесно излегоа на крај со тимот на Јута и го добија натпреварот со резултат 96-71. Коби Брајант беше најдобриот поединец на паркетот со 26 постигнати посени, следен од Пау Гасол со 22. Кај гостите, кои го играа својот прв натпревар сезонава, се истакна Пол Милсап со 18 поени. Резултати: Мајами - Бостон 115-107 ЛА ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на Мајами со 115:107 го победија Бостон во еден од петте ноќешни натпревари од НБА лигата. „Жешките“ уште по првото полувреме остварија предност од високи 15 поени што беше доволно на крајот да стигнат до вториот триумф во новата сезона од најсилната светска кошаркарска лига. Леброн Џејмс со 26, Двејн Вејд со 24 и резервистот Норис Кол со 20 реализирани поени беа најзаслужни за победата на домаќините. Реј Ален со 28 и Рајон Рондо со 22 постигнати поени беа најефикасни во редовите на Бостон. Постигнати резултати на другите четири натпревари: Њу Џерси - Атланта 70:106, Милвоки - Минесота 98:95, Портланд - Сакраменто 101:79 и ЛА Лејкерс - Јута 96:71. Вечерва се играат 10 натпревари. Двојките се: Торонто - Индијана, Шарлот - Мајами, Атланта - Вашингтон, Детроит - Кливленд, Мемфис - Оклахома, Њу Орлеанс - Бостон, Сан Антонио - ЛА Клиперс, Денвер - Јута, Феникс - Филаделфија и Голден Стејт - Њујорк.
| | веќе видена | слични

ЛА Лејкерс конечно ја забележаа првата победа во новата сезона, славејќи дома над Јута џез со 96-71. По двата порази на стартот, тимот од Лос Анџелес предводен од Коби Брајант (26 поени) и По Гасол (22) од „трета мајка“ им донесоа славје на своите фанови. Мајами хит беше супериорен во дуелот со Бостон селтикс, славејќи со 115-107. Леброн Џејмс беше најефикасен со 26 поени, Двејн Вејд придодаде 24, дебитантот Норис Кол, кој постигна 14 поени во последниот период мечот го заврши со 20, а Крис Бош имаше дабл-дабл учинок од 18 поени и 11 скока. Резултати: ЛА Лејкерс - Јута 96-71, Њу Џерси - Атланта 70-106, Мајами - Бостон 115-107, Милвоки - Минесота 98-95, Портланд - Сакраменто 101-79.
| | веќе видена | слични

Лос Анџелес Лејкерс на третиот натпревар конечно успеа да стигне до првата победа во скратената сезона од НБА лигата. Лејкерс на домашен терен ги победија Јута Џез со 96-71. Коби Брајант повторно беше најефикасен кај „езерџиите“ со 26 коша, а Пау Гасол го заврши натпреварот со 22 коша. Во останатите 4 натпревари кои се одиграа ноќеска Атланта Хокс ги победи Њу Џерси Нетс со 106-70, и Мајами на домашен терен беше подобар од Бостон со 115-107. Леброн Џејмс и Двејн Вејд очекувано беа најефикасни во тимот на Мајами. Џејмс го заврши натпреварот со 26 коша, а Вејд со два помалку, но затоа пак имаше 8 асистенции. Реј Ален постигна одлични 28 коша, но недоволно да му донесе победа на тимот на Бостон. Милвоки стигна до првата победа во сезоната над Минесота со резултат 98-95 а Портланд на домашен терен го прегази Сакраменто со 101-79.
| | веќе видена | слични
2 копии

ЛА Лејкерс ја забележаа првата победа во новата сезона, откако „езерџиите“ ја совладаа Јута со 96:71 и на тој начин го избегнаа најлошиот старт во последните 33 години. Лејкерси во првите две средби загубија од Чикаго и Сакраменто, а нов пораз спречи Коби Брајант, кој со 26 поени го предводеше тимот, а оствари и осум скока и пет асистенции. Голема помош Брајант доби од Пау Гасол кој натпреварот го заврши со 22 поени и девет скока. Најдобар кај Јута беше Пол Милсап со 18 поени. Мајами на стартот од сезоната победи во уште еден дерби, а „жешките“ го совладаа Бостон со 115:107. Дебитантот Норис Кол беше најзаслужен за победата на Мајами, бидејќи во последната четвртина постигна 14 од своите 20 поени и го реши победникот. Најефикасен кај Мајами беше Леброн Џејмс со 26 поени, Двејн Вејд постигна 24, а Крис Бош имаше учинок од 18 поени и 11 скокови. Реј Ален со 28 коша беше најпрецизен кај Бостон, каде Рондо забележа 22 поени, 12 асистенции и 8 скока. Милвоки ја забележа првата победа во новото првенство, Бакси ...
| | веќе видена | слични

Со убедливата победа од 96:71 над Јута, тимот од Лос Анџелес избегна сезоната да ја отвори со три порази едноподруго. Предводени од 26 поени на Коби Брајант и 22 поени и девет скокови на Пау Гасол, Лејкерси не дозволија историски лош старт на својот клуб од 0-3 по поразите во првите две средби од новата НБА сезона. Клучна за убедливата победа на домаќините беше третата четвртина која тие ја почнаа со серија од 27:8 по која беше јасно кој ќе биде победник. Мета Ворлд Пис додаде 14 поени за Лејкерси, додека Пол Милсеп со 18 поени и десет скокови беше прв играч на гостите од Солт Лејк Сити, кои последни ја одиграа својата премиерна средба од новата сезона. Резултати : Мајами - Бостон 115:107 Њу Џерси - Атланта 70:106 Милвоки - Минесота 98:95 Портланд - Сакраменто 101:79 Лејкерс - Јута 96:71
| | веќе видена | слични

"Дури во третата средба од новата сезона, Лос Анџелес Лејкерс ја забележа првата победа и тоа против Јута со 96:71. Коби Брајант беше предводник на својот тим со 26 поени, а голема помош имаше од Пау Гасол кој запиша 22 поени и девет скокови. Клучна за убедливата победа на домаќините беше третата четвртина која тие ја почнаа со серија од 27:8 по која беше јасно кој ќе биде победник. Пол Милсеп со 18 поени и десет скокови беше прв играч на гостите од Солт Лејк Сити, кои последни ја одиграа својата премиерна средба од новата сезона. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБА: Конечно кошарка! (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: