“Тајфата“ ја преработи легендардната “Пушти коси“ (ВИДЕО)


Тајфата – новиот музички бренд на македонската сцена со прекрасно изнендаување за своите обожаватели. Тајфата составена од Никола Јанков – Коки, Оливер Младеновски-Оли (вокал и саксафон), Александар Тренчевски-Аце (хармоника и клавијатури), Владимир Богески-Влатче (вокал и клавијатури) кој во месец февруари оваа година се промовираа како нов музички бренд, кој се определува за македонска модерна чалгија и како што тогаш истакнаа дека ќе се посветат на македонската традиционална музика која ќе биде стилски моделирана се со цел да се доближи до помладите генерации и да биде запаметена, ја преработија легендардната “Пушти коси“ од Зијан. Какво звучи “Пушти коси“ во нивна изведба, слушнете во продолжение.
| | веќе видена | слични

Групата "Тајфата" на виолинистот Никола Јанков-Коки, ја обработи песната "Пушти коси" од групата "Зијан". "Ова ми беше голема желба од поодамна, но еве, сега требало да се случи. Се слушнавме со Коце од 'Зијан' и добив одобрување и, нормално, во студиото на Дејан Ѓеоргиевски- Ѕене беше работена повеќе месеци. Аранжманот е комплетно на Ѕене. Интересно е што во песната се искористени инструментите на кои свири 'Тајфата': виолина, кларинет, хармоника, клавир. Гостин ни е гитаристот на групата 'Морал', Ивица Јорданов, а придружните женски вокали ги пеат девојките од квартетот 'Гергев'", вели Коки, кој најави дека групата продолжува да работи во стилот на модерната чалгија. "Нашиот прв албум е половина готов. Сега-засега, четири песни се од Венко Серафимовски. Се снима во Делчево, во природа, на чист воздух, убави мисли и таму креативноста ни е голема, кај Ѕене во студио. Имаме соработка и со други автори, а албумот се очекува наесен", додава виолинистот. (М.Џ.)
| | веќе видена | слични

„Тајфата“ е нов музички бенд во земјава чии почетоци и амбиција се да и се посветат на македонската традиционална музика, стилски моделирана на денешното време. Тајфата е составена од Никола Јанков – Коки, Оливер Младеновски-Оли (вокал и саксафон), Александар Тренчевски-Аце (хармоника и клавијатури), Владимир Богески-Влатче (вокал и клавијатури) . Слушнете како звучи „Пушти коси“ од Зијан, во нивна изведба.
| | веќе видена | слични

Популарниот музички состав „Тајфата“ како наговестување на она што тие го припремаат се започнување на обработки од познати Македонски евергрин песни со чалгиски призвук. Па така како почеток на нивниот проект тие ја обработија познатата композиција „Пушти коси“ од Зијан што е нешто ново и несекојдневно но со оглед на тоа што песната е веке неколку пати обнародена дури и има ремикс сепак за публиката е права прилика да се чуе од друго агол. -„Можеби е веке препеана од страна на изведувачите но наша цел беше да дадеме свој придонес во зачувување на Македонската песна со свој автентичен призвук но затоа не сме исти од аспект на обработките на самите композиции“-изјави Коки фронтменот на бендот. А во продолжение уживајте во композицијата од страна на веке докажаните момци од Тајфата.
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Тајфата“ ја преработи легендардната “Пушти коси“ (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: