Зидан и Симеоне едногласни: Работата не е завршена


2 копии

Мадрид - По убедливата победа на Реал Мадрид со 3-0 во дуелот со градскиот ривал Атлетико на првата средба од полуфиналето во Лигата на шампионите, двајцата тренери на мадридските екипи сметаат дека работата околу пласманот во финалето не е завршена. - Одлично го одигравме натпреварот, резултатот тоа најдобро го покажува. Сигурен сум дека не е завршено полуфиналето и дека Атлетико ќе ни создаде проблеми на "Висенте Калдерон". Нема да не зафати еуфорија, имаме уште многу задачи, а и не сме освоиле ништо. Вечерва ќе славиме, а од утре пак на работа, изјави по натпревраот тренерот на Реал, Зинедин Зидан. Неговиот колега на спротивната страна Диего Симеоне е непоправлив оптимост и верува дека неговите фудбалери можат да направат чудо на реваншот пред своите навивачи. - Фудбалот е прекрасна игра и се може да се случи. Се уште мислам дека имаме шанси за пласман во финалето. Ќе се обидуваме до самиот крај, до последниот свиреж на судијата. Ние сме Атлетико Мадрид и можеби ќе успееме да го сториме тоа, изјави ...
| | веќе видена | слични

Јувентус си го одработи поголемиот дел од работата на првиот полуфинален дуел против Монако во Лигата на шампионите (ЛШ) минатата среда, триумфирајќи на гости со 2-0 (двата гола ги даде Игуаин) и за очекување е вечерашниот меч да биде потврда на пласманот во финалето, деветто за „старата дама“. На страната на Јуве не е само предноста од првиот натпревар туку и податокот дека има „гранитна“ одбрана, на чело со голманот Џанлуиџи Буфон (39), Џорџо Кјелини и Леонардо Бонучи, која нема примено гол на последните шест меча, односно прими само два во годинашната кампања во ЛШ. За Буфон вечерашниот натпревар ќе биде 150-ти во европска конкуренција. Во (пре)богата кариера тој нема само европска клупска титула, која двапати му беше на дофат, првпат во 2003-та, кога Јувентус загуби на пенали од Милан на „Олд трафорд“ во Манчестер (2-3), и вторпат во 2015-та и поразот од Барселона во Берлин со 1-3.Атлетико утревечер против Реал ќе го одигра последниот европски дуел на стадионот „Висенте Калдерон“, на кој ќе се обиде да ...
| | веќе видена | слични

Шпанија | Реал Мадрид ја доби првата битка со Барселоа надвор од фудбалските терени, „Кралевите“ за само 48 часа им „украдоа“ двајца играчи на „Каталонците“... Лутите ривали водат жестока борба на терените за титулата во Шпанија, Барселона во моментов е на првата позиција, но Реал има натпревар помалку и може да го прескокне противникот. Останува да се види кој ќе ја добие трката за шампионскиот наслов, но изминативе денови, „Кралевите“ издвојуваа многу важна битка надвор од фудбалските терени. Реал Мадрид и „украде“ две засилувања на Барса за само 48 часа и стигна до потписот на двајца талентирани играчи. Изминатиов викенд, од Бразил стигна потврда дека Реал ги обезбедил услугите на новото чудо од дете, 16 годишниот талент на Фламенго, Винисиус Јуниор. Барса веруваше дека играчот ќе заврши на Камп Ноу и ќе му се придружи на сонародникот Нејмар, но „Кралевите“ искешираа 20 милиони повеќе и со луда понуда од 45 милиони евра го договорија Винисиус Јуниор. „Каталонците“ вчера пак извисија за потписот на Тео ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со натпреварот меѓу Леганес и Бетис одигран синоќа беше комплетирано 36. коло од Примера, а по триумфот од 4:0 екипата на Леганес е на чекор до обезбедување опстанок во Примера. За оваа екипа да го задржи статусот во Примера потребно е во последните две кола да освои барем еден бод или пак Хихон да не победи на двата дуела со висока разлика. Леганес има 33 бодови, Депортиво 32, а Хихон 27. Од лигата веќе се испаднати последните две екипи на табелата Гранада и Осасуна. Стрелци на головите за Леганес против Бетис беа: Александер Симановски 7.минута (пенал) и 80.минута, Набил Ел Жар 15.минута и Габриел 65.минута. Табела: Барселона 84 бодови, Реал Мадрид 84, Атлетико Мадрид 74, Севиља 69, Виљареал 63, Атлетик Билбао 62, Реал Сосиедад 62,…
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанска ,,Марка”, излезе со најнова информација за новиот играч на Реал Мадрид познат како ,,чудото од Бразил” Винициус Јуниор кој потпиша договор и веќе е член на кралскиот клуб, меѓутоа поради правилата дека странски играч не може да настапува за сениорски тим додека не наполни 18 години, тој ќе почне да настапува и да игра за тимот на Реал од другата година. Јуниор до тогаш ќе остане да игра и да се кали во Фламенго. Јуниор падна во очите на Реал кога на Јужноамериканското првенство за играчи до 17 години кога со Бразил стана првак и беше најдобар стрелец со постигнати 7 погодоци и се закити со титулата за најдобар играч на првенството. Јуниор е роден 2000 година и со неговите игри потсетува на Нејмар.
| | веќе видена | слични

„Кралевите" им зададоа удар на „Каталонците" на трансфер пазарот, Реал Мадрид со 70 милиони евра успеа прв да стигне до потписите на Винисиус и Тео ЕрнандезПаралелно со битката за титулата во Шпанија, Реал Мадрид и Барселона водат борба и надвор од фудбалските терени, односно на трансфер пазарот.„Кралевите“ му зададоа удар на својот лут ривал откако изминативе 48 часа со 70 милиони евра успеаа на „Каталонците“ да им украдат двајца талентирани играчи.Реал Мадрид најпрво го обезбеди 16 годишното чудо од дете на Фламенго, Винисиус Јуниор.Флорентино Перез не сакаше да „извиси“ како во случајот со Нејмар, па плати 45 милиони евра, односно 20 милиони повеќе од Барса, за новиот фудбалски бисер на Бразил.Шампионот на Европа вчера ја добија и битката за услугите на Тео Ернандез.И покрај тоа што Атлетико Мадрид преферираше да го продаде левиот бек на Барселона, а не на лутиот градски ривал, 19 годишниот Французин го одбра Реал Мадрид и вчера ги помина редовните лекарски прегледи.За неговите услуги „Кралевите“ ќе ...
| | веќе видена | слични

Реал не сакаше да му се повтори „случајот Нејмар“ и искешира неверојатни 45 милиони евра за 16-годишниот бразилски фудбалер Винисиус Јуниор. Иако сеуште нема официјална потврда, шпанските медиуми пренесуваат дека само ден после освојувањето на националната титула со Фламенго, на Винисиус Јуниор му биле извршени лекарски прегледи за Реал Мадрид. „Кралевите“ брзаа да го реализираат овој трансфер и платија дури 15 милиони евра повеќе од откупната клаузула за да не им се повтори „случајот Нејамр“ бидејќи и Барселона беше силно заинтересирана за овој фудбалер. Винисиус нема да му се приклучи на „кралскиот“ клуб пред јуни 2018 година, односно кога ќе стане полнолетен, а инетресно е дека ова 16-годишно момче стана вториот најплатен Бразилецот после Нејмар. Ова е втор удар за само 48 часа кој Реал Мадрид и го задава на Барселона, бидејќи ден претходно го договори трансферот на Тео Хернандез кој беше голема желба на Каталонците.
| | веќе видена | слични
2 копии

 За оваа екипа да го задржи статусот во Примера потребно е во последните две кола да освои барем еден бод или пак Хихон да не победи на двата дуела со висока разлика. Леганес има 33 бодови, Депортиво 32, а Хихон 27. Од лигата веќе се испаднати последните две екипи на табелата Гранада и Осасуна. Стрелци на головите за Леганес против Бетис беа: Александер Симановски 7.минута (пенал) и 80.минута, Набил Ел Жар 15.минута и Габриел 65.минута. Табела: Барселона 84 бодови, Реал Мадрид 84, Атлетико Мадрид 74, Севиља 69, Виљареал 63, Атлетик Билбао 62, Реал Сосиедад 62,... 
| | веќе видена | слични

Реал Мадид за неполни 24 часа потроши дури 70 милиони евра и тоа за само двајца млади играчи. Најпрво беше потврдено дека Реал ја доби битката за одличниот дефанзивец Тео Ернандес, кој беше на мета на Барселона и на Атлетико Мадрид. Неколку часа подоцна, од Бразил стигна информација дека тинејџерот Виникиус Јуниор е нов играч на „кралскиот клуб“. Таа вест ја потврди и весникот „Марка“ на својата насловна страна. Младиот Бразилец е роден во 2000 година, а во Реал ќе дојде дури следното лето. Според правилата, странски играч не може да дебитира за сениорски тим се додека не наполни 18 години. Токму затоа Јуниор една година ќе биде на калење во тимот на Фламенго. Тоа треба да биде прва сениорска година за тинејџерот, за кого се вели дека ќе биде новиот Нејмар. Јуниор пред неколку месеци блесна на Јужноамериканското првенство за играчи до 17 години. Бразил стана првак, а тој беше избран за најдобар играч. Со седум погодоци на турнирот беше и најдобар стрелец.
| | веќе видена | слични

Раководството на Реал Мадрид започна преговори со 16-годишниот бразилски талент на Фламенго Винисиус Џуниор. Агентите на младиот напаѓач се во Шпанија, заедно со таткото на фудбалерот, со цел да се договори трансфер на “Сантјаго Бернабеу”. Винисиус брзо доби популарност во својата татковина, откако го определија за најдобар играч на јужноамериканското првенство до 17 години што се одржа во текот на оваа година и победата на Бразил. Тој е и на мета на Барселона, но се чини дека Реал беше побрза. Се проценува дека во договорот има клаузула во износ од 60 милиони евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зидан и Симеоне едногласни: Работата не е завршена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: