Џејмс и Ирвинг имале вербална расправија по поразот во Портланд


Џејмс и Ирвинг имале вербална расправија по поразот во Портланд ЛеБрон Џејмс и Кајри Ирвинг размениле неколку зборови по поразот на Кливленд од Портланд Треил Блејзерс во вторникот. Наводно, Џејмс побарал од Ирвинг да игра помалку себично. Џејмс ја започнал конверзацијата, по што Кајри ја напуштил соблекувалната пред состанокот со новинарите. Целата расправија е главно поради напорот на Ирвинг во натпреварот против Блејзерс, во кој што погоди само 3 од своите 17 шута и не забележа ниту една асистенција во второто полувреме. Тука има многу лоши навики, многу лоши навики кои биле стекнати во последните неколку години. Кога го играш тој стил на кошарка за подолг период, тешко е да се отстрани таа лоша навика од себеси . – изјави Џејмс. Не е ништо чудно да се водат вакви разговори помеѓу ѕвездите во еден тим, а и ништо не е чудно што излегуваат во јавност. Но лидерската способност на Џејмс и неговите јавни критики се голем покажувач дека тој сака да направи шампионски конкурент од овој тим што побрзо. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Леброн Џејмс ја одбележа минатава вечер во НБА лигата, откако забележа трипл-дабл на средбата на неговиот Кливленд против Њу Орлеанс Пеликанс. Кавалирс славеа со 118:111, а Леброн дојде до ефект од 32 поени, 12 скока и 10 асистенции. Нешто послаб учинок имаше Кајри Ирвинг со 32 поени, 9 асистенции, 5 скока, додека во првиот триумф на домашен терен со 22 кошеви учествуваше Кевин Лав. На спротивната страна се издвоија Рајан Андерсон (32 п, 5 с) и Ентони Дејвис (27 п , 14с). Во дербито на Западот, Сан Антонио како гостин го победи Лос Анџелес Клиперс со 89:85. Шампионот одигра најдобро во последниот период кој го доби со 25:15. До дабл-дабл учиноци дојдоа Каваи Ленард (26 п, 10 с), Тим Данкан (18 п, 11 с), а најрасположен стрелец кај Клиперс беше Блејк Грифинс со 23 кошеви. Дерик Роуз се врати на паркетот по проблемите со зглобот и му помогна на Чикаго да слави во дуелот со Детроит (102:91). МВП од 2011 година кој пропушти четири од последните пет натпревари на својата екипа за 32 минути на теренот постигна 24 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Атланта хокс полека стануваат ноќна мора за екипата на Њујорк никс, откако синоќа ги совладаа по втор пат во само два дена со 91-85, во меч од НБА-лигата по кој „јастребите“ дојдоа на половичен учинок со три победи и исто толку порази. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ одигра нецели 17 минути во кои постигна пет поени (1/3 за 3п, 1/1 за 2п) заедно со два скока, што е нешто под неговиот досегашн просек кој изнесуваше точно шест поени. Но, без разлика на реалтивно малите бројки, уделот на Антиќ во триумфот на „хокси“ не е мал, пред сѐ поради одиграното во одбраната. Неговиот настап остана забележан и од официјалниот интернет-сајт на НБА, каде што е поставено видео од неговата единствена „двојка“, која ја реализира со атрактивно забивање по школски изведена „два на два“ акција од Денис Шродер. Видеото можете да го видите на овој линк.
| | веќе видена | слични
5 копии

Повратникот во дресот на Кливленд Леброн Џејмс ноќеска на дуелот против Њу Орлеанс го предводеше својот тим до нова победа, а притоа дуелот го заврши со „трипл-дабл“ 32 поена, 12 скока и 10 асистенции. Леброн голема помош имаше и од Кајри Ирвинг, кој 27 од своите 32 поена ги постигна во вториот дел. Во дербито на Западот, Сан Антонио му го нанесе третиот пораз на ЛА Клиперс со 89-85, а централна фигура беше Кајвал Ленард, кој со 26 поени го израмни својот кошгетерски рекорд, а имаше и десет скока. Сан Антонио постојано бешше во негатива, но го скрши противникот со серијата од 14-3 во самот финиш. Тим Данкан со 18 поени и Тони Паркер со 13 покрај Ленард беа најзаслужни за победата на тексашаните. Кај ЛА Клиперс, Блејк Грифини беше најефикасен со 23 поени. Индијана ја победи Јута со 97-86, а Атланта на нашиот Перо Антиќ, кој постигна пет поени со 91-85 славеше во Њујорк. Кливленд – Њу Орлеанс 118:111, Индијана – Јута 97:86, Њујорк – Атланта 85:91, Чикаго – Детроит 102:91 и ЛА Клиперс – Сан Антонио 85:89. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пет натпревари се одиграа во НБА лигата ноќта меѓу понеделникот и вторникот, во кои два триумфа запишаа тимовите кои играат на гостински терен. Атланта победи во Њујорк, а актуелниот првак Сан Антонио во Лос Анџелес кај Клиперси. Поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ на теренот во „Медисон Сквер Гарден“ во Њујорк мина 16:31 минути и во победата на Атланта над Никси од 91:95 партиципираше со 5 поени (1/1 за два, 1/3 за три) и 2 скока. Атланта, која има скор од три победи и исто толку порази, до победата ја предводеше Пол Милсап со 19 поени. Кармело Ентони на спортивната страна имаше 25 поени, 9 скока и 7 асистенции. Кави Ленард и Тим Данкан имаа двоен ефект во победата на Сан Антонио над ЛА Клиперс од 89:85. Ленерд имаше 26 поени и 10 скока, а Данкан 18 поени и 11 скокови. Блејк Грифин кај Клиперси постигна 23 поени, додека Крис Пол беше на чекор до вториот трипл дабл сезонава, тој имаше учинок од 12 поени, 10 скока и 9 асистенции. Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг го предводеа Кливленд до победата над ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ и неговиот тим Атланта ја остварија првата гостинска победа во новата сезона откако славеа против Њујорк во „Медисон Сквер Гарден“ со 91:85. Македонскиот центар на теренот мина нешто повеќе од 16 минути, а во петтиот пораз во низа на „Никси“ учествуваше со пет поени и два скокa. Најефикасен во победничкиот тим беше Пол Милсеп со 19 поени, додека Кајл Корвер имаше 17 поени и осум скокови. На спротивната страна Кармело Ентони запиша 25 поени и 10 скокови, но тој не можеше сам против целиот тим на Атланта. Лебрoн Џејмс полека се буди, па по неколкуте слаби партии на воведните натпревари во новата сезона, ноќеска забележа трипл-дабл во победата на Кливленд против Њу Орлеанс од 118:111. „Кралот Џејмс“ запиша 32 поени, 12 скокови и 10 асистенции.
| | веќе видена | слични

“Мамузите” славеа со 85:89, а најефикасен во победничката екипа беше Каваи Ленард со 26 поени, на кои придодаде 10 скокови. Во поразениот тим најмногу се истакна Блејк Грифин со 23 поени и 10 скокови. Нашиот Перо Антиќ повторно излезе како победник против тимот на Њујорк Никс, втор пат за само 3 дена. Атланта славеше на ова незгодно гостување со 85:91, благодарение на одличната тимска игра. Четворица играчи на Атланта имаа двоцифрен учинок на поени, а Антиќ постигна скромни пет коша. Кај Никси како и секогаш најефикасен беше Кармело Ентони со 25 поени. НБА резултати: Кливленд – Њу Орлеанс 118:111 Индијана – Јута 97:86 Њујорк – Атланта 91:85 Чикаго – Детроит 102:91 Л.А. Лејкерс – Сан Антонио 85:89
| | веќе видена | слични

Екипата на нашиот Перо Антиќ, Атланта Хокс, по вторпат сезонава го совлада тимот на Њујорк Никс, овојпат на гости со 85-91. Антиќ на овој меч одигра 16 минути и постигна 5 поени, а најефикасен во победничкиот тим беше Пол Милсап со 19 коша. На спротивната страна, Кармело Ентони уфрли 25 коша. Шампионот Сан Антонио Спарс славеше на гостување кај Лос Анџелес Клиперс со 85-89 и сега има скор од 3 победи и исто толку порази. Кави Леонард беше предводникот на Спарси со 26 поени и десет скокови, а дабл-дабл учинок оствари и Тим Данкан со 18 поени и 11 скокови. Кај Клиперси најдобар беше Блејк Грифин со 24 поени, десет скокови и 6 асистенции, а на Крис Пол му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл, со оглед на тоа што имаше учинок од 12 поени, десет скокови и 9 асистенции. Резултати: Индијана - Јута 97-86 Чикаго - Детроит 102-91 Кливленд - Њу Орлеанс 118-111 Њујорк - Атланта 85-91 ЛА Клиперс - Сан Антонио 85-89
| | веќе видена | слични
2 копии

Антиќ одигра 17 минути во кои постигна пет поени (1/3 за 3п, 1/1 за 2п) Македонскиот кошаркар Перо Антиќ во редовите на Атланта забележа нова победа во НБА лига, откако по втор пат за неколку дена го совладаа тимот на Њујорк со 91:85. Антиќ одигра 17 минути во кои постигна пет поени (1/3 за 3п, 1/1 за 2п) Повратникот во дресот на Кливленд Леброн Џејмс со 32 поени беше предводник на својот тим во победата над Њу Орлеанс со 118:111. Резултати: Кливленд – Њу Орлеанс 118:111, Индијана – Јута 97:86, Њујорк – Атланта 85:91, Чикаго – Детроит 102:91 и ЛА Клиперс – Сан Антонио 85:89.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Атланта ја забележаа третата победа сезонава во НБА лигата совладувајќи го тимот на Њујорк со 91-85. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ со пет поени и два скокови за повеќе од 16 минути игра им додаде ветар во грб на останатите кошаркари. За „јастребите“ ова е втор триумф над Њујорк за краток период со што го израмнија скорот победи и порази (3-3) на табелата. Мх.П.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џејмс и Ирвинг имале вербална расправија по поразот во Портланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: